Novosti

Kronika

Šaranje voskom

Sekcija ‘Svilen konac’, bršadinskog pododbora SKD-a ‘Prosvjeta’, priredila je 6. po redu izložbu ručnih radova i starina i prezentaciju starih alata, zanata i kućne radinosti

T6wxgyak60nmbmkrjf5sth3f318

80-godišnja Ruža davno je naučila stari običaj

Bršadinski pododbor Srpskog kulturnog društva ‘Prosvjeta’ organizovao je 6. po redu izložbu ručnih radova i starina i prezentaciju starih alata, zanata i kućne radinosti. Izložbu predmeta sačuvanih od zaborava pripremila je sekcija ‘Svilen konac’ koja okuplja petnaestak žena.

Voditeljka sekcije Snežana Milinković napominje da ovogodišnja izložba predstavlja presek svih dosadašnjih, ali je naglasak na radionicama ukrašavanja vaskršnjih jaja voskom i izrade cvetova od papira. Najmlađe posetioce najviše je zanimala radionica ukrašavanja jaja voskom koju je održao bršadinski paroh, protojerej-stavrofor Ljubenko Jović.

- Šaranje jaja voskom je tradicija u našem narodu, iako danas domaćice zbog manjka vremena pribegavaju kupovnim bojama. Ovo zahteva više vremena i strpljenja, a potrebna je i precizna ruka - kaže paroh Jović.

Uprkos tome što joj je 80 godina, preciznu ruku ima meštanka Ruža koja objašnjava da se voskom ukrašavaju sveža jaja koja se potom kuvaju o lukovini.

- Jaje treba biti toplo kao i vosak u koji se umače pisalo i šara po jajetu. Naložim napolju vatru, sednem na mali stočić i šaram jaje po jaje. Po pedeset ih znam našarati za Uskrs, a znam i razne mustre. To sam naučila kao dete, u Bosni. Mati mi je davala jaja i kazala da ih našaram dok čuvam krave - priča baka Ruža pokazujući deci postupak. Druga radionica pokazala je kako se ljuske od jaja mogu iskoristiti za izradu ukrasa.

- Od hamer papira isečemo trakice od kojih pravimo listove, spirale ili cvetiće i lepimo ih na ljusku od jajeta. Jaje može biti puno, a mogu se praviti i korpice od dela ljuske - objasnila je Dana Radojčić, dodajući da je za ukrašavanje jednog jajeta potrebno 3 do 4 sata. Pažnju posetilaca privukla je i izložba ćilima starih više od sto godina, a o jednom ćilimu koji su tkale Bršadinke postoji zanimljiva priča 70-godišnje Anđelke Mitrović.

- Posle Drugog svetskog rata, Skojevke iz Bršadina navezle su ćilim i poklonile ga Titu. Pored navezenih ruža, na ćilimu je pisalo Voljenom Maršalu - Skojevke sela Bršadina. Između ostalih, ćilim su vezle moja svekrva i njena sestra, tetke Seja i Milica, obe iz moje porodice Radanovih - priča Anđelka.

U okviru manifestacije održana je i likovna radionica u kojoj su učestvovali: Dora Rudež, Jovana Gavrilović, Ljiljana Milinković, Branimir Mužinić i Žarko Mijatović. U kulturno-umetničkom delu programa, nastupila je dečja folklorna grupa KUD-a ‘Vaso Đurđević’ iz Bršadina.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više