Novosti

Politika

Povratak na fabrička podešavanja

Aleksandar Vulin podneo je ostavku na mesto šefa BIA-e, navodno zbog zapadnih pritisaka. Ipak, novinar Vuk Cvijić smatra da će se za njega "naći ponešto", dok god je SNS na vlasti

Large internaconala  ko%c5%beul

Karakterišu ga nedemokratičnost i brojne afere – Aleksandar Vulin (foto A.H./ATAImages/PIXSELL)

"SAD i EU traže moju glavu kao preduslov za neuvođenje sankcija Srbiji. Nisam uzrok ucena i pritisaka na Srbiju i srpski svet, ali neću da dozvolim da budem povod za ucene i pritiske na Srbiju i srpski svet. Zato podnosim neopozivu ostavku na mesto direktora BIA-e", saopštio je javnosti Aleksandar Vulin, bivši direktor Bezbednosno-informativne agencije, bivši ministar odbrane, unutrašnjih poslova, bivši ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, jednako tako bivši ministar bez portfelja zadužen za Kosovo i Metohiju (KiM), bivši šef Kancelarije za KiM, bivši narodni poslanik, bivši bliski saradnik Mirjane Marković u JUL-u, bivši predsednik Jugoslavenske revolucionarne omladine, bivši gensek Saveza komunista – Pokreta za Jugoslaviju, bivši kolumnista, pasionirani čitalac Alan Forda te pomoćnik direktora njegovog izdavača.

Velika karijera, koja teško da bi bila moguća igde kao u Srbiji. Reklo bi se da joj još nije kraj, jer Vulin daje ostavku pred još jedne vanredne izbore u Srbiji. Idealno vreme za povlačenje pod izlikom da EU i SAD traže njegovu glavu, smatra Vuk Cvijić, novinar NIN-a koji napominje da se Vulin sad vratio na "fabrička podešavanja".

- Dok je bio šef BIA-e nije mogao toliko da priča, malo smo odmarali uši od njega. Sad se vratio na staro, ali Vulin je politička ličnost, a po zakonu, kao šef stranke ne bi ni smeo da bude na čelu BIA-e, ali to je praksa SNS-a, jer kao što je prethodno Bratislav Gašić (aktuelni ministar unutrašnjih poslova op. a.) zamrznuo funkciju u SNS-u, tako je i Vulin kao predsednik Partije Socijalista zamrzao svoj status. To nam govori da je namera vlasti da to bude partijska policija - objašnjava Cvijić za Novosti.

Vulinov razvojni put karakterišu nedemokratičnost i brojne afere, napominje naš sagovornik. Navedimo samo neke. KRIK 2017. godine otkriva da on ne može dokazati poreklo 205.000 evra kojima je platio stan u Beogradu. Vulin je taj novac pravdao čuvenom krilaticom – navodno ga je dobio od "tetke iz Kanade". Tužilaštvo za organizovani kriminal je zbog toga pokrenulo postupak još 2015. godine, ali te 2017. isti završava jer nisu našli dokaze da je Vulin počinio krivično delo iz "njihove nadležnosti". Dok je bio ministar za rad, rođeni brat tadašnjeg državnog sekretara u Ministarstvu za rad Aleksandra Jablanovića, Marko, uhapšen je zbog sumnje da diluje drogu. U trenutku privođenja on je bio u službenom automobilu ministarstva kojim je tada rukovodio upravo Vulin. Njegovo ime se dvaput pojavilo tokom postupka protiv klana Veljka Belivuka, u kom je pomenut kao jedan od "podstrekača" te kriminalne grupe.

Dovodi ga se u vezu i sa Jovanjicom, najvećom plantažom marihuane u Evropi, odakle postoje fotografije iz vremena ministrovanja radom kad je, kako je rekao, "brao paradajz i rotkvice". Ako govorimo o američkim sankcijama, pored narkotika važnu ulogu igra i trgovina naoružanjem pri čemu se Vulin dovodi u vezu sa Slobodanom Tešićem kome je, navodi se to u odluci američkog Ministarstva finansija,

Vulin kao ministar odbrane pomagao da se ilegalne pošiljke oružja slobodno kreću preko granica. Cvijić tu posebno ističe aferu iz Krušika sa nelegalnim trgovanjem oružja, koju je otkrio uzbunjivač Aleksandar Obradović. Za brojne sporne ugovore bila je neophodna dozvola Ministarstva odbrane koje je postavljalo ljude u nadzorne odbore, a čija je funkcija bila da kontrolišu tokove novca u fabrikama, navodi on. Naš sagovornik podseća da je Tešić ušao u velike poslove 2012., odnosno onda kada je Aleksandar Vučić bio ministar odbrane i prvi potpredsednik Vlade. Smatra da je Vučić imao uticaja i na Vulinovu ostavku.

- Mislim da ga je podstakao onaj kog svi zovu šef, pa i predsednica vlade Ana Brnabić, a to je predsednik Srbije - ističe Cvijić.

Bez obzira na sve novinar veruje da će se za Vulina "naći ponešto", dok god je SNS na vlasti. Ukoliko se desi da SNS izgubi vlast, onda bi Vulin morao da objasni mnoga događanja još od 2012.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više