Novosti

Politika

Pomor ribe na Papuku

Ispuštanje vode iz jezera Lisičine kraj Voćina dovelo je do pomora sedam tona ribe i ekološke katastrofe s financijskom štetom od najmanje stotinu tisuća eura

Large ribo%c4%8duvar damir tankosi%c4%87

Ribočuvar Damir Tankosić kraj kanala prepunog mrtve ribe (foto Goran Gazdek)

Šest do sedam tona ribe, prema procjeni ribočuvarske službe, uginulo je u petak nakon što je iz jezera-retencije Lisičine kraj Voćina ispuštena voda kako bi se, kako im je rečeno, sanirala brana. Čitavim krajem širi se nesnosni smrad truleži mrtvih amura, divljih babuški i šarana. U vrijeme našeg posjeta, u subotu ujutro, u potoku u koji je voda ispuštena poneka riba se još uvijek borila za život koprcajući se u plićaku među tisućama plutajućih. Prozor je grozan, a oni slabijeg želuca ne usude se prići bez maske.

- Ovako što se može dogoditi samo ljudskim nemarom i nebrigom. Uobičajena procedura je da izvođač radova obavijesti ribolovno društvo ili zajednici ribolovnih udruga koja gospodari vodama o namjeri radova nakon čega ribu treba zbrinuti u neki drugu vodu. Međutim, nas nije nitko kontaktirao – rekao nam je ribočuvar Zajednice športskih ribolovnih udruga Orahovica, Čačinci, Zdenci, Crnac i Voćin Damir Tankosić.

Potok se ulijeva u dvadesetak kilometara udaljenu Dravu, navodi dalje Tankosić, pa postoji vrlo vjerojatna mogućnost da se zagadi cijeli tok što je velika šteta, jer ovdje ljudi napajaju stoku, gdje ima više vode djeca se kupaju, a neki u neposrednoj blizini imaju bunare i vodu za piće.

- Izjave su proturječne. Jedni kažu jedno, drugi drugo, a treći šute. Navodno je vodu ispustio djelatnik tvrtke Brana iz Virovitice po nalogu Hrvatskih voda. U Hrvatskim vodama tvrde da oni nisu dali nalog. Obavijestili smo i policiju. Došli su fotografirali i rekli kako to nije u njihovoj nadležnosti. Na kraju neće nitko odgovarati – zabrinut je ribočuvar.

Ono što je najtragičnije u cijeloj ovoj ekocidnoj priči je pokušaj zataškavanja slučaja. Prema riječima očevidaca, u subotu rano ujutro oko pet sati radnici Brane došli su na lice mjesta i u obližnjoj šumi iskopali rupu kako bi tamo zakopali uginulu ribu.

- Međutim, prestali su raditi kada smo se mi počeli okupljati – kaže nam Zdravko Ojkić.

Prema riječima naših sugovornika, vrijednost uginule ribe je najmanje sto tisuća eura, a ukupnu štetu u ovom je trenutku teško i procijeniti.

Mjesto ekološke katastrofe obišao je Igor Pavković, zamjenik virovitičko-podravskog župana, koji živi u obližnjem selu Hum Varoš.

- Nije prvi put da Hrvatske vode ispuštaju rezerve vode u vrijeme velikih suša, ali nam nije jasno zašto. Oni vjerojatno imaju razloga, ali po meni to nije logično. No, nikada do sada nije ostavljeno da riba ugiba. Jezero je ispušteno zbog sanacije brane, a što je bilo brani to nitko ne zna. To je eklatantni primjer nebrige i neodgovornosti - tvrdi Pavković.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više