Sportsko rekreativno društvo Srba u Hrvatskoj u protekloj i ovoj kalendarskoj godini uspelo je da realizuje najznačajnije programske aktivnosti, a prioritet u budućem periodu i dalje će biti usmeren na umrežavanje i pomoć sportskim klubovima i organizacijama, istaknuto je na Izveštajnoj skupštini Društva, održanoj u Dalju. O radu SRDS-a govorili su predsednik Milan Martinović i programska direktorka Tatjana Dragičević.
- Najznačajniji sportski događaj ove godine bio je odlazak srpske manjinske reprezentacije na Europeadu, evropsko fudbalsko prvenstvo reprezentacija nacionalnih manjina, gde smo osvojili osmo mesto - podsetio je predsednik Martinović. Iako je fudbal najatraktivniji, Društvo se trudi da pomogne rad sportskih kolektiva koji se bave drugim vrstama sportova.
- Uz fudbalske klubove, kojih je najviše na području istoka zemlje i koji su najviše rangirani, moram da pohvalim rad Karate kluba iz Bijelog Brda, koji postiže zapažene rezultate i ima nekoliko reprezentativaca - istakao je Martinović dodajući da je tendencija pomoći svima kojima je neophodna, bilo za organizaciju određenih aktivnosti ili u segmentu sanacije infrastrukture. Podsetio je na brojne aktivnosti, izdvojivši organizaciju regionalnih malofudbalskih turnira, turnira u popularnom basketu, kao i one usmerene na očuvanje tradicije kroz Olimpijadu starih sportova.
- Sve to predstavlja dobru promociju srpske zajednice, iako nismo isključivi jer Društvo u svom članstvu ima i klubove koji nisu većinski srpski - naglasio je prvi čovek SRDS-a. Martinović je podsetio i da je Sportsko rekreativno društvo Srba utemeljilo nagradu Vladimir Beara, koja se dodeljuje istaknutim sportistima te sportskim radnicima koji su doprineli promociji sporta i koji su tokom svoje sportske karijere zagovarali toleranciju, nenasilje i ravnopravnost u sportu i društvu. Upravo to je jedan od glavnih postulata Društva.
Rad SRDS-a podržan je od svih srpskih institucija i organizacija u Hrvatskoj, finansira se iz sredstava vladinog Ureda za ljudska i prava nacionalnih manjina, a određene aktivnosti finansirali su i sponzori.
- Za sve potrebe koje postoje na terenu, sredstava uvek nedostaje. Optimalan budžet, kojim bi na godišnjem nivou mogli da pokrijemo tzv. hladni pogon i rad klubova bio bi od 150 do 200 hiljada evra - rekao je Martinović. Ranijih godina, određene aktivnosti finansirane su na osnovu rebalansa budžeta, koji ove godine nije predviđen.
- Još uvek se čekaju konkretne informacije vezane uz buduće finansiranje društva jer ono ovisi o nizu faktora, između ostalog i od trenutne političke situacije u zemlji - zaključio je Martinović.
Iako je neformalno počelo s radom 2016. godine, SRDS u formalno-pravnom smislu deluje od 2018. godine, a osnovali su ga Srpsko narodno veće (SNV), SKD Prosvjeta, SPD Privrednik i Zajedničko veće opština (ZVO). Osnovano je s ciljem da poveća dostupnost sportsko rekreativnih sadržaja u svim krajevima gde žive pripadnici srpske nacionalne manjine, potiče razvoj sportsko- rekreativnih sadržaja te jača društvenu uključenost, promovišući toleranciju, nenasilje i kulturu sporta.