Ivo Lola Ribar u Zagrebu, u jesen 2017. godine, nije imao šanse. Prije bi se izvukao s Glamočkog polja krajem studenoga 1943. godine, kada je stradao pod nikad razjašnjenim okolnostima njemačkog napada, nego što bi sačuvao vlastitu glavu 74 godine poslije, u parku kraj Instituta za rak u širem centru Zagreba.
Prvi put je iz tog parka dekapitiran 1992. godine, kao jedan u nizu istih kojima nova revolucija, ovaj put nacionalistička, skida glave. Nestala je tada Lolina bista zajedno s gotovo dvije tisuće drugih antifašističkih spomenika.
Zaboravili su stanari tog kvarta na Lolu, kao da ga nikad nije bilo. Zaboravili su toliko da se digla cijela graja kad je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, na zgražanje svojih gradskih koalicijskih partnera iz redova ultranacionalističke desnice predvođene Zlatkom Hasanbegovićem, odlučio vratiti bistu i obnoviti stari natpis koji je glasio ‘Ivo Lolo Ribar’. Tko bi se više sjetio da ga je majka zvala Lolo, a ne Lola, i da je tako i prije pisalo…
Hasanbegović se ozbiljno naljutio nazvavši takav potez uzurpatorskim, nasilničkim i samovoljnim, ali Bandiću je mogao samo staviti soli na rep, s obzirom na to da ovaj u svom sitnom ratu sa svojom desnicom nije prekršio ama baš nijednu skupštinsku odredbu, kamoli zakon, nego je u tom parku sve skupa samo vratio u prvobitno stanje stvari. U sklopu toga, slavodobitno se prije koji tjedan, više da prkosi Hasanbegoviću nego da veliča antifašizam, Bandić fotografirao s novom Lolinom bistom.
I dok se ‘zainteresirana javnost’ bavila natpisom ispod biste – kaže li se Lolo, kako piše, ili Lola, kako kažemo – bista narodnog heroja u noći s ponedjeljka na utorak osvanula je zalivena plavom bojom uz napisano slovo U. Ušato U, naravno. Dugo je i trajao, komentirali su odmah dežurni cinici, podsjećajući u kakvoj društvenoj atmosferi živimo. I zaista, izdržao je Lolo ili Lola, svejedno, jedva tjedan dana. Koji dan kasnije, jednako je unakarađen i spomenik trešnjevačkim antifašistima u Adžijinoj ulici.
S druge strane ima tamo kraj Novske, na Trokutu, spomenik poginulim HOS-ovcima. Onaj koji je iz Jasenovca premjestio premijer Andrej Plenković. Onaj s natpisom ‘Za dom spremni’. E pa njega, javljaju nam dežurni planinari, jake policijske snage čuvaju praktički 24 sata dnevno.