Novosti

Društvo

Otkazi radnicima, policija sindikatu

Dok su neki radnici Studentskog centra Rijeka proglašeni tehnološkim viškom ili primorani ostati na potplaćenim radnim mjestima, za druge se kadrove nalaze viškovi para

Large intrigator  ivana

Sveučilište Rijeka ne oglašava se oko kršenja radničkih prava (foto Nel Pavletić/PIXSELL)

Studentski centar Rijeka (SCRI), koji broji 240 radnika i radnica, u procesu je uvođenje nove sistematizacije radnih mjesta s ciljem "efikasnijeg poslovanja". Na putu do tog cilja više je radnika s visokom stručnom spremom, koji su ranije radili na uredskim poslovima, dobilo ponudu da se prebace na poslove čišćenja ili kuhanja. Njihova su dosadašnja radna mjesta ocijenjena kao nepotrebna, suvišna. Na poslovima prehrane i smještaja najveća je fluktuacija radnika, pa SCRI stalno ima otvorene natječaje za kuhare, pomoćne radnike i čistačice. Ti poslovi i u novoj sistematizaciji ostaju najslabije plaćeni, a zaposleni na tim radnim mjestima kronično su preopterećeni obujmom posla.

Donedavni uredski radnici odbili su ponudu da budu prebačeni na potplaćeno čišćenje i kuhanje, pa im je uprava uručila otkaz ugovora o radu. O tome su radnici progovorili u lokalnim medijima, a ravnatelj Studentskog centra Goran Manestar pravdao se da "nema drugog izbora osim proglašenja tehnoloških viškova" te da je "sve u skladu sa zakonom". Manestar je ravnatelj SCRI-ja od sredine 2022. godine, bivši je poduzetnik i pri dolasku na mjesto ravnatelja isticao je da je "osoba koja je cijeli svoj radni vijek provela radeći na tržištu".

"Neću ulaziti u to na koji su način prije zaposleni. Međutim, nismo ovdje da uhljebljujemo ikoga. Ovdje smo zbog studenata i da svi zaposleni rade posao za koji su plaćeni. Drugih radnih mjesta nema i jedino je bilo moguće ponuditi posao u ugostiteljstvu", kazao je Manestar Novom listu početkom oktobra. Zasad je otkaze dobilo sedmero radnika i radnica, a ravnatelj najavljuje da će "viškova biti još". Pošto SCRI trenutačno radi na digitalizaciji ulaza u smještajne jedinice, radna mjesta noćnih čuvara prva su na listi za odstrel.

Inače, iz SCRI-ja u posljednje je dvije godine otišlo stotinjak radnika, među kojima je najviše onih zaposlenih na uslugama smještaja i prehrane. "Istina je da su otišli jedni i došli drugi, a ako smo ih mi kao uprava tjerali da odu, trebali su nas prijaviti inspektoratu. Sve smo napravili sukladno zakonima i propisima. Ne znam je li problem u tome da se nisu mogli prilagoditi novim zahtjevima i novoj opremi", komentirao je medijima ravnatelj kojem je navodna legalistička batina jedini retorički domet.

Uz radnike u SCRI-ju jasno i glasno ovih je dana stao jedino Nezavisni sindikat radnika Hrvatske (NSRH). Progovorili su sindikalisti o lošim uvjetima rada općenito, kao i problematičnosti nove sistematizacije, ali i ustvrdili da ravnatelj brutalno onemogućava sindikalno djelovanje. Predsjednica NSRH-a Marina Palčić za Novosti govori kako je na nedavnom radničkom skupu, kojem su prisustvovali i sindikalni predstavnici, Manestar pozvao policiju, tjerajući ih da napuste skup koji je o sistematizaciji organiziralo Radničko vijeće. NSRH je nakon toga od Upravnog vijeća Studentskog centra zatražio razrješenje ravnatelja, ali odgovor na taj zahtjev još nije dobio.

- Najviše nas brine brutalno ponašanje ravnatelja prema sindikatu, nepriznavanje sindikalnih predstavnika i odbijenice od prvog dana našeg iniciranja dijaloga s upravom. S time se ni kod najgorih privatnika ne susrećemo - govori nam Palčić.

Manestar je priznao da je na sindikalne predstavnike pozvao policiju, ali svoj potez smatra opravdanim jer prisutnost sindikalnih predstavnika tumači kao "neovlašteni ulazak u prostorije Studentskog centra". Čini se da mu leđa čuvaju i ostala tri "tiha" sindikata u SCRI-ju, dok NSRH u javnosti prezentiraju kao nerazumno glasan sindikat, "nereprezentativan" i s podružnicom čije je osnivanje najnovijeg datuma. Zaposleniku SCRI-ja i sindikalnom povjereniku NSRH-a Vidu Pelešu u posljednjih su mjesec dana uručene dvije opomene, te je apsurdno upozoren da se "sindikalnim radom može baviti samo izvan prostorija poslodavca i u slobodno vrijeme".

Što na to kaže ravnatelj Manestar? Pogodit ćete, opet kroz neku varijantu tzv. slova zakona – "sve su opomene opravdane, jer da nisu već bismo bili prijavljeni inspekciji rada i bili bismo tuženi, a to se nije desilo".

- Naš sindikalni povjerenik dobio je opomene zbog sindikalnog djelovanja, a ravnatelj i dalje odbija razgovarati s nama. Radnici su u strahu, vidjeli su da im može biti promijenjeno i ukinuto radno mjesto. Pratit ćemo naše sindikalne članove dalje i u sudskim postupcima protiv SCRI-ja. Sveučilište je osnivač SCRI-ja, a Senat i rektorica bi trebali reagirati u ovom slučaju, ali to se ne događa. Priča je izašla u medije, ne može se reći da javnost nije upoznata. Imamo osjećaj da svi samo čekaju da se ovo malo stiša, da prođe - kaže Palčić.

I Manestar je u ranijim medijskim istupima naglašavao da "rad SCRI-ja ne može biti bez zajedničkog rada i komunikacije sa Sveučilištem u Rijeci", pa je više nego indikativna šutnja Sveučilišta oko gušenja radničkih prava u SCRI-ju. Palčić dodaje i da je NSRH planirao pokrenuti kolektivno pregovaranje u SCRI-ju, ali i to je posve stopirano. Što se nove sistematizacije tiče, ukazuje nam na činjenicu da su tim spornim dokumentom predviđena i nova lukrativna radna mjesta.

- Između rukovoditelja odjela postavljeno je šest novih pomoćnika, koji po opisu posla ne rade ništa što već ne rade rukovoditelji, a predviđene osnovne plaće za ta radna mjesta su 3.500 eura mjesečno. Zapravo su to mini-ravnatelji. A ravnatelj je svoju plaću podignuo na više od 4.000 eura, ne uključujući dodatke i beneficije u koje sindikat nema uvid - govori Palčić.

Dok su neki radnici postali tehnološki višak ili primorani ostati na potplaćenim radnim mjestima, za druge se kadrove nalaze viškovi para. Sve po zakonima i postulatima tržišta.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više