Novosti

Društvo

Нaучни скуп

Tридeсeтaк учeсникa из Хрвaтскe, Србиje и БиХ бaвилo сe у Вукoвaру тeмoм прoшлoсти и културe Србa у Хрвaтскoj

Large informator nau%c4%8dni  %c4%87irilica

Sa skupa u Vukovaru

U organizaciji Zajedničkog veća opština, u Vukovaru je 4. i 5. oktobra održan drugi po redu Međunarodni naučni skup pod nazivom "Prošlost i kultura Srba u Republici Hrvatskoj". Vekovna prisutnost srpskog naroda na prostoru koji je omeđen državnim granicama Republike Hrvatske izrodila je specifičnu kulturu koja je proizvod generacijskog saživota sa pripadnicima drugih naroda i koja ima niz specifičnosti u odnosu na kulturu Srba koji žive na prostoru matične države, ali su prošlost i kultura Srba u Hrvatskoj tek površno istraženi, pa je namera organizatora putem ovakvih skupova govoriti o najznačajnijim segmentima istorije.

Predsednik Odbora za kulturu Veljko Maksić je u ime organizatora istakao da je cilj ovog skupa da se rasvetli prošlost Srba na području Hrvatske s obzirom da je ona često u društvu marginalizovana. Tokom dva dana prisutnima se sa različitim etnološkim, istorijskim i književnim temama obratilo oko 30 učesnika, istraživača iz Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine sa isto toliko tema.

- Prilikom pokretanja skupa zacrtali smo da bude tradicionalan i da svake godine okuplja istraživače, naučne i kulturne radnike te zaljubljenike u prošlost i kulturu srpskog naroda iz Hrvatske - istakao je Maksić.

Dok je uticaj sredine razvio specifičnu kulturu Srba u Hrvatskoj, ne treba zaboraviti ni uticaj Srba na razvoj celokupnog hrvatskog društva, kojem su i sami pripadali. Uprkos tome, pitanje srpskog naroda iz Hrvatske je u svojevrsnoj naučnoj tami. Jedan od učesnika i predavača na skupu bio je i dr. Boško Branković, profesor na Filozofskom fakultetu u Banja Luci. Njegovo predavanje akcenat je imalo na borbu Srba za crkveno-školsku autonomiju u pokrajinama Bosni i Hercegovini od 1896. do 1905. godine i ulogu mitropolita dobrobosanskog Nikolaja Mandića. Osvrnuo se i na važnost istraživačkog rada na spomenutu temu.

- Srpski narod ima svoju istoriju u RH i bitno je da ona bude istraživana. Sve dok se naučnici bave prošlošću Srba na ovom području, ona nije u potpunosti na marginama- smatra banjalučki profesor. Program, koji je održan u prostoru Srpskog doma, finansiran je sredstvima Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više