Novosti

Društvo

Marić – RH 1:0

Presudom suda u Strasbourgu utvrđeno da je Peri Mariću, podnositelju zahtjeva, povrijeđeno pravo na mirno uživanje vlasništva. Naime, u proljeće 1992., dok je Marić bio na privremenom radu u Njemačkoj, njegova kuća u Slavonskom Brodu minirana je eksplozivom

Large intrigator tamara

Slavonski Brod (foto Ivica Galović/PIXSELL)

Republika Hrvatska ovih je dana izgubila još jedan spor pred Europskim sudom za ljudska prava. Ovaj put je presudom suda u Strasbourgu utvrđeno da je Peri Mariću, podnositelju zahtjeva, povrijeđeno pravo na mirno uživanje vlasništva, propisano Konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Naime, u proljeće 1992., dok je Marić bio na privremenom radu u Njemačkoj, njegova kuća u Slavonskom Brodu minirana je eksplozivom, zbog čega je prvi kat postao neupotrebljiv. Koliko-toliko očuvani ostatak kuće prvo je na privremeno korištenje dodijeljen jednom pripadniku Hrvatske vojske, ali se uskoro u njega uselila obitelj izbjeglica iz Bosne i Hercegovine.

Kada je krajem 2000. godine – odnosno nakon što je izvan snage stavljen Zakon o privremenom preuzimanju i upravljanju određenom imovinom, kojim je država ranije legalizirala otimačinu imovine, mahom u vlasništvu Srba – napokon došao u posjed vlastite nekretnine, Pero Marić je utvrdio da su mu prijašnji korisnici prouzročili enormnu financijsku štetu. "Iz kuće su iznijeli sve što se moglo iznijeti, demolirali sve što se dalo i moglo demolirati, uključujući i električne šaltere", navodi se u presudi.

Nakon pravosudne farse koju je prošao pred domaćim pravosudnim institucijama, a koje su odreda odbijale njegove tužbe, Pero Marić se u ljeto 2015. obratio Europskom sudu s tvrdnjom da je RH propustila zaštititi njegovu imovinu od krađe i uništenja iako je to bila dužna. Država je s druge strane odbacivala svoju odgovornost, ističući da je šteta na kući mogla nastati i prije 5. studenog 1997., dana kada je u Hrvatskoj stupila na snagu Konvencija za zaštitu ljudskih prava.

"Kada državne vlasti nekomu oduzmu imovinu, one također preuzimaju dužnost brige o njoj i odgovorne su za štetu i/ili gubitak takve imovine. Stoga, prilikom oduzimanja, vlasti moraju poduzeti ne samo razumne mjere potrebne za njezino očuvanje, već domaće zakonodavstvo mora predvidjeti i mogućnost dobivanja naknade za štetu nastalu zbog neodržavanja imovine", presudili su naposljetku suci Europskog suda. U istom navratu Peri Mariću dodijeljen je iznos od 830 eura na ime sudskih troškova. Ako i nakon 22 godine uopće ima snage za ganjanje naknade za ostatak štete, Marić će se ponovno morati obratiti hrvatskim sudovima.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više