Predstavnice riječke udruge Pariter, Larisa Šimičić i Tamara Baraba 27. januara su u Gradskoj biblioteci u Vukovaru promovisale priručnik i najavile početak dvodnevne radionice o tzv. Živoj knjizi, a u sklopu Žive knjižnice, kao jedinstvenog koncepta, koji kroz lične priče i dijalog, ruši predrasude i stereotipe.
- Priručnik je posvećen uputstvima na koji način je moguće organizirati tzv. Živu knjižnicu, koji su metode rada, odnosno načini putem kojih mijenjamo način na koji razumijemo jedni druge i gradimo zajednicu - rekla je Larisa Šimičić, projektna asistentkinja u Pariteru.
Umesto klasičnih knjiga, posetioci Žive biblioteke "posuđuju ljude" odnosno osobe koje otvoreno dele svoja iskustva kao žive knjige. Kroz njihove priče, stvara se prostor za razumevanje i zdrav dijalog.
- Ovaj koncept mogu da provode sve organizacije i pojedinci, kojima je važna ideja promocije ljudskih prava i antidiskriminacija, a mogu da učestvuju udruženja, odgojno-obrazovne ustanovama te pojedinci, koji se u svom radu susreću ili su zainteresovani za rad s marginalizovanim grupama u društvu- objasnila je Šimičić.
Udruženje za ljudska prava i građansku participaciju Pariter iz Rijeke ovakvu metodu u radu koristi od 2015. godine. Osim javnog pristupa, sarađuju i sa srednjim školama, na području s kojeg dolaze.
- U školama se ide ciljano da mladima približimo osobe sa specifičnim pričama. Pokazalo se kao dobro, jer su te priče dojmile srednjoškolce - rekla je Tamara Baraba, koja je aktivno uključena u ovom segmentu realizacije ovog jedinstvenog projekta.
Direktorka Gradske biblioteke Anita Baier Jakovac izrazila je zadovoljstvo saradnjom s riječkim udruženjem, naglasivši moguće poveznice za realizaciju budućih projekata.
- Naši korisnici vole nove, nepoznate stvari. Drago nam je što smo početna stanica u predstavljanju Žive knjižnice. Ovo je jedna metoda koju smo svi nekada koristili, ali je nismo tako zvali. Priče živih ljudi su svuda oko nas, a ovo je dobar primjer kako se iste mogu prenositi dalje – rekla je Baier Jakovac.
Pariter je feministička udruga koja se kroz istraživanja, zagovaranje društvenih promene te neformalnu edukaciju bori protiv strukturalnog rodno-uslovljenog nasilja sa ciljem zagovaranja ljudskih prava na lokalnom, nacionalnom i internacionalnom nivou.