Nakon što se proširila vest o tome da radnicima Borova d.d. 15 dana kasni plata za februar i da se ne zna kada će biti isplaćena, poslednjeg dana marta radnici u proizvodnji, njih oko 300, dobili su ipak svoje zarađene minimalce koji se kreću u iznosima od 2.500 do 2.800 kuna. Nekoliko dana kasnije, isplaćena je plata i jednom delu zaposlenih u režiji, dok ostali još čekaju.
O situaciji u Borovu javnost su alarmirali predstavnici Sindikata kožne i gumene obuće nakon što je na sastanku koji su inicirali radnici, direktor Gordan Kolundžić rekao da će im plata biti isplaćena kada Borovu bude odobren kredit HBOR-a. Glavna poverenica Sindikata kožne obuće Kristina Mihaljević je u izjavi medijima prenela ogorčenje radnika, podsećajući da su i prošli Božić dočekali bez plate, a da bi se isto moglo dogoditi za Uskrs te da očekuju hitnu i konkretnu pomoć države koja je stopostotni vlasnik Borova d.d. U međuvremenu je Caritas Vukovarskog dekanata u saradnji s Gradom Vukovarom, pozvao radnike Borova u potrebi da se jave u njihove prostorije gde mogu dobiti pomoć u hrani i higijenskim potrepštinama, koju mogu preuzeti do 12. aprila.
Nekadašnji kombinat gume i obuće koji je pre rata imao više od 22 hiljade radnika, prošle godine je obeležio 85 godina postojanja, a danas zapošljava 670 radnika. Predsednik Uprave Gordan Kolundžić ne odgovara na telefonske pozive novinara, a pre isplate plata delu radnika, oglasio se saopštenjem u kojem navodi kako je ‘Borovo u procesu odobravanja kredita od HBOR-a kojim bi osigurali pune kapacitete u proizvodnji te snabdeli prodavaonice’.
- Činimo sve moguće napore kako bi se plata za februar isplatila što je moguće ranije i neovisno o realizaciji kredita. Društvo Borovo d.d. Vukovar je do danas provelo većinu operativnog i finansijskog restrukturiranja fokusom na delatnosti proizvodnje i prodaje kožne i gumene obuće, napuštanjem neprofitabilnih delatnosti, razvojem novih proizvoda i osvežavanjem postojećih i drugim merama kojima je unapređeno poslovanje. Pozitivni efekti se očituju i u rastu prihoda od prodaje u 2016. godini koji su u odnosu na 2015. godinu porasli za 3 posto. Pritom su prihodi od prodaje vlastitih proizvoda porasli za 14 posto - navodi se u saopštenju i dodaje kako sve to ipak nije dovoljno da Društvo bude finansijski samoodrživo, te da je neophodno i hitno pronaći dodatni izvor finansiranja kako bi Borovo opstalo i dočekalo dugoočekivano dugoročno rešenje, što se upravo pokušava ishodovanjem kredita.
Povodom situacije u Borovu reagovali su predstavnici političkih stranaka u Vukovaru. Vukovarski SDP je na sednici Gradskog veća Vukovara, održanoj 30.vmarta, zatražio da se na dnevni red usvrsti rasprava na temu stanja u Borovu, no vladajući HDZ je to odbio.
- Bez obzira koja Uprava bila i bez obzira kakva je državna vlast, Borovo mora biti strateški interes. Umesto lex Agrokora želimo lex Borovo, što znači u potpunosti odgovornost države da reši problem Borova. Taj problem nije od juče, to je problem koji je nastao nakon mirne reintegracije. Setimo se nestanka mašina iz fabrike Borovo, pa sve do danas. Sve uprave su vrlo loše vodile Borovo i maćehinski se ponašale. Ovo je alarmatno stanje i krajnje je vreme da se nađe model profitabilnosti Borova - kaže SDP-ova većnica Biljana Gaća koja je na sednici vukovarskog predstavničkog tela ispred sebe držala natpis ‘Podrška radnicama i radnicima Borova. Pravo na platu je ustavno pravo’.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava (HDZ) zapretio je da bi se komunikacija izvršne vlasti u Vukovaru mogla zaoštriti s hrvatskom Vladom ne preduzme li država korake za rešavanje problema u Borovu.
- Ne tražimo da država stalno vodi brigu i stalno upumpava novce u Borovo. Tražimo naprosto jednu čistu situaciju za čist start, jedno poravnanje s nulom i da pokušamo tu firmu razviti da ona radi kao što je radila 80 godina - rekao je Penava koji smatra da je do ovakve situacije došlo jer se Borovom ‘upravljalo iz Zagreba zbog čega gradska uprava nije imala uvid u poslovanje fabrike’.
- Ova uprava je vrlo vešto marketinški predstavljala sasvim jedno drugo stanje u Borovu. Apelovali smo na Vladu da Borovo vrate Vukovarcima, da se Vukovarci brinu o toj firmi kako znaju i umiju. Ako i dođe do zatvaranja mislim da je red da ga radnici Borova skupa s nama ugase. Siguran sam da ukoliko Borovo dođe u naše ruke da ćemo pokrenuti priču i ostvariti maksimalne rezultate - izjavio je Penava.
Borovo se već godinama bori s nagomilanim dugovima. U septembru 2014. godine Trgovački sud u Osijeku doneo je rešenje o predstečajnoj nagodbi, a finansijski pokazatelji su nagoveštavali da bi ova firma mogla stati na svoje noge.
- Godine 2012. Društvo je beležilo operativni gubitak od gotovo 180 miliona kuna, 2013. gubitak je iznosio 47 miliona, 2014. godine 25 miliona, 2015. godine 18 miliona, a ove godine budžetiramo zdravu nulu - izjavio je pre godinu dana predsednik Uprave Borova d.d. Gordan Kolundžić i dodao da nakon uspešno provedenog operativnog restrukturiranja sledi finansijsko koje je, kako je rekao, zahtevnije pa očekuje pomoć države. Uprkos teškoj situaciji proizvodnja nije stala. Trenutno se proizvode čizme za MORH i radna zaštitna obuća za tvrtku Orbico.
Borovski radnici izbegavaju novinare, no neki su nam rekli da sadašnja situacija nije ništa teža i neizvesnija nego što je bila proteklih nekoliko meseci, pa i godina, ali ih je dodatno uplašio slučaj Agrokora. Dok deo radnika krivicu svaljuje na sadašnjeg predsednika Uprave, drugi smatraju da su krivi oni prethodni koji su stvorili tolike dugove. Veruju da se radi o političkim igrama vukovarskog HDZ-a i pripremi terena za smenu Kolundžića, inače HNS-ovog kadra iz vremena Vlade Kukuriku koalicije, kojem mandat ističe 1. septembra.