Odbijanjem predstečajne nagodbe EPH Magazina d.o.o. pod obrazloženjem da je zaprimljeni prijedlog nagodbe ‘nedopušten i u suprotnosti s propisima Ustava i javnim moralom građana Hrvatske’, sudac Trgovačkog suda u Zagrebu Mislav Kolakušić sredinom ovog mjeseca donio je odluku koja će dodatno potresti ionako urušavajuće medijsko carstvo.
Osim što ovakva odluka narušava planove Ninoslava Pavića i njemačkog WAZ-a, ona će i moćnom zagrebačkom odvjetniku Marijanu Hanžekoviću otežati najavljeno preuzimanje Europapress holdinga – trenutačno vodeće medijske kompanije hrvatskog predstečajnog novinarstva. S druge strane, Kolakušićevo odbijanje EPH-ova predstečajnog prijedloga jer je suprotan ‘javnom moralu građana’ svojevrstan je odgovor na tabloidne ‘moralke’ EPH-ovih izdanja u kojima je sudac Kolakušić – najveći protivnik instituta predstečajne nagodbe – bio redovito udaran ispod pojasa.
‘Stotinu presuda držao je u ladici, a mlade djevojke snima iz hobija’, glasila je jedna od vrištećih naslovnica ‘Jutarnjeg lista’ prošle godine, upravo u doba kada je Pavićev EPH potražio spas u predstečajnoj nagodbi, a Kolakušić već pokazao svoje namjere rušeći predstečajnu nagodbu Dalekovoda. U akciji profesionalnog i privatnog ocrnjivanja suca Kolakušića, izdanja EPH-a isticala su njegovo navodno neuredno obavljanje dužnosti i nemoralnu, nezdravu sklonost prema mladim ženama, portretirajući ga kao čudaka jer još uvijek živi s majkom i pedantno parkira automobil uvijek na istom mjestu. Kako to obično biva, sada im je uzvraćeno gotovo istom mjerom – Kolakušićevim odbijanjem predstečajnog prijedloga EPH Magazina, nakladnika časopisa za mlade OK i ‘Teen’, kao i revije za zdravlje ‘Doktor u kući’. U navođenju razloga zbog kojih je tvrtki EPH Magazini, za razliku od krovnog EPH-a, odbijena predstečajna nagodba, Kolakušić je u rješenju objavljenom na stranicama Fine otkrio i temelje potpuno nategnutog plana spašavanja Pavićeve tvrtke.
Uvidom u spis utvrđeno je da je dužnik EPH Magazini u prijedlogu za pokretanje predstečajne nagodbe u svibnju 2013. naveo da obveze prema vjerovnicima iznose 15.399 milijuna kuna. Uvidom u plan restrukturiranja tvrtke iz srpnja prošle godine, utvrđeno je pak da je riječ o 13.335 milijuna kuna. No zaključno – rješenjem koje je sastavni dio zapisnika o utvrđivanju tražbina na Nagodbenom vijeću Fine od 17. rujna prošle godine – utvrđen je iznos od nevjerojatnih 377,5 milijuna kuna obaveza!
- Proizlazi da su u prethodnom postupku, rješenjem Fine, utvrđena potraživanja u 24 puta većem iznosu od potraživanja koja je dužnik naveo u prijedlogu za pokretanje postupka predstečajne nagodbe… Uvidom u javne dostupne podatke u ovom predstečajnom postupku, kao i u postupcima povezanih društava EPH-a, utvrđivana su potraživanja prijavljena temeljem jamstava i sudužništva drugih povezanih društava i financijskih institucija, iako ta potraživanja pravno nisu postojala u trenutku otvaranja postupka niti se radi o osobnim vjerovnicima dužnika - ističe Kolakušić.
Jednostavno, jedna te ista potraživanja u cijelim su iznosima utvrđivana u svim povezanim društvima Pavićeva EPH-a te su multiplicirana nekoliko puta. Time su stvarni vjerovnici onemogućeni u izražavanju svoje volje, ali i u kasnijoj naplati svojih potraživanja.
Dakle u igrokazu predstečajne nagodbe krovnog EPH-a i povezanih tvrtki 4 Media EPH, EPH Media, Media Nexusa, EPH Magazina i Gloria Grupe, uz suglasnost banaka, izbačeni su ostali vjerovnici koji bi trebali pristati na Pavićev plan – reprogram duga prema državi i dobavljačima uz otpis 40 posto duga i obećanu isplatu 60 posto duga bez kamata u razdoblju od četiri godine, i to s počekom od 12 mjeseci od nagodbe. Ostapbenderovski rečeno: ideja naša, otpis dugova vaš. To, prema Kolakušiću, koji je od početka upozoravao na mogućnost ovakvih manipulacija, ipak nije u skladu s propisima.
- Predlagatelj dužnik postupio je suprotno odredbama Ustava koji nalaže jednakost svih pred zakonom, pa time i svih vjerovnika te odredbama kojima se jamče pravo vlasništva i onima koje kazuju da su poduzetnička i tržišna sloboda temelj gospodarskog ustroja te da država osigurava svim poduzetnicima jednak pravni položaj na tržištu – navodi Kolakušić.
Naime, ukoliko bi nagodba bila sklopljena, Pavić i njegov EPH bi kao dužnici nastupili na tržištu u znatno povoljnijem položaju od poduzetnika koji nisu pokrenuli postupak predstečajne nagodbe jer iz moralnih ili drugih razloga žele uredno i u cijelosti podmiriti svoje obaveze i ne žele izbjeći plaćanje. Prema Kolakušiću, Pavić izbjegava svoje obaveze, ali za očekivati je da će medijski tajkun iskoristiti svoje pravo na žalbu na Kolakušićevu odluku.