Veliki antifašistički skup, povodom 73. godišnjice pobjede u Drugom svjetskom ratu, održan je u Rastini kod Sombora, u organizaciji Mesnog odbora SUBNOR-a. Na skupu su se okupili predstavnici antifašističkih organizacija iz Vojvodine te iz Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije u Hrvatskoj.
Na spomenik žrtvama Šarvarskog logora, u koji je za vrijeme Drugog svjetskog rata deportovan veliki broj Rastinaca, vijence su položile sve delegacije. Spomenik se nalazi u centru sela, a simbolizira žice logora i iscrpljenog logoraša.
Potom su se svi učesnici premjestili do obližnjeg spomenika solunskim dobrovoljcima, osnivačima sela Rastina. Taj spomenik predstavlja planinski masiv s krstom, ispred koga je bronzana statua srpskog vojnika, oslonjenog na pušku. Na spomeniku su uklesani stihovi Vojislava Ilića mlađeg. U komemoraciji su još učestvovali antifašisti iz Bečeja, Subotice i Vrbasa te predstavnici obližnje Mesne zajednice Bački Breg.
Selo Rastina nalazi se 24 kilometra sjeverno od Sombora na samoj mađarskoj granici i najmanje je u Opštini Sombor. Prvi put se spominje u 14. stoljeću pod imenom Harasti, a bilo je posjed barona Redla. Poslije Prvog svjetskog rata u Rastinu su se doselili solunski dobrovoljci iz Like i Hercegovine i tako je nastalo selo koje je steklo svoju samostalnost.
Članovi Mesnog odbora SUBNOR-a potrudili su se da svoje goste upoznaju s Rastinom pa su im pokazali 200 godina star dvorac plemićke porodice Redl, gdje su danas Vrtić ‘Roda’ i Područna škola OŠ Laza Kostić Gakovo – o kojem im je govorio mještanin Stevan Vejinović – i na koncu uzorno imanje Bogdana Vlatkovića, smješteno uz rječicu Plazović, koje se sastoji od 11 hektara ribnjaka, okruženih voćnjacima i vinogradima, ukupne površine od 30 hektara. Bogdan je također član SUBNOR-a, veliki donator i organizator susreta potomaka solunaca i penzionera.
Skup je završio pozdravnim govorima Petra Grabeža, predsjednika GO SUBNOR-a Sombor, i Nikole Opačića, predsjednika UABA Beli Manastir, te dodjelom zahvalnica svim učesnicima u programu. Potom je uslijedio ručak te odlazak kućama do novog susreta antifašista negdje u Bačkoj, Sremu/Srijemu, Baranji ili Slavoniji.