Osijek je prvi u ekologiji i čuvanju prirode u Hrvatskoj, proglašen je hrvatskim eko-sitijem, a Osječani su i najmarljiviji u odvajanju otpada – više nego npr. Zagrepčani, Splićani ili Riječani. Zato Osijek odavno i s pravom nosi epitet "zeleni grad", o čemu svjedoče njegovi parkovi, perivoji, trgovi, drvoredi, šetnice i nasipi uz Dravu, Zoološki vrt, Bajer Jug 2 i ostale zelene površine, po kojima je vodeći u Hrvatskoj. Njegovih 17 parkova ima površinu od gotovo 400.000 m². No, uvijek se može više i bolje.
Gradu Osijeku Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost odobrio je iznos od 557.000 eura za dva projekta: ozelenjivanje urbanih površina u širem središtu grada i ozelenjivanje takozvanih periurbanih površina u prigradskim naseljima. Svrha i cilj tih projekata je jačanje otpornosti urbanih sredina na klimatske promjene, smanjenje efekta toplinskih otoka u urbanim sredinama, povećanje bioraznolikosti te smanjenje emisije CO2.
- Iz ovoga projekta zasadit ćemo 1700 stabala, a u protekle dvije godine na području grada zasadili smo 1100 stabala, tako da uistinu novih 1700 stabala znači puno. Kroz projekt će se, osim nabave zelenila, financirati svi radovi i repromaterijal vezani uz sadnju te će se informirati i educirati javnost vezano za klimatske promjene – rekao je nedavno osječki gradonačelnik Ivan Radić.
O ozelenjivanju popularnog osječkog kupališta Kopakabane govorio je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin. Na Kopiki će do potpune rekonstrukcije biti zasađeno gotovo 200 stabala.
- Tijekom prve faze rekonstrukcije, a isto tako će biti i u drugoj fazi, niti jedno jedino stablo nije uklonjeno. Naravno, stablo ne može u jednoj godini narasti i razviti se, ali kroz nekoliko godina će sigurno biti dovoljno hlada za sve kupače i posjetitelje našeg bazenskog kompleksa – istakao je Vulin, koji je dodao da je Kopiku od kad je počela ovogodišnja kupališna sezona 21. lipnja, pa do početka kolovoza, posjetilo preko 25.000 kupača.