Novosti

Politika

Totalitarni Bulj

Iz sinjske Galerije Sikirica naglašavaju da se radi o potezu grubog ograničavanja umjetničkih sloboda, a iz hrvatskog PEN-a da se radi o stigmatizaciji kulture srpske manjine

Large sijelo

Fotografija iz ciklusa "Susret na tromeđi" (foto Inia Herenčić)

Čin gradonačelnika Sinja Mira Bulja koji je zabranio održavanje izložbe "Susret na tromeđi" Inije Herenčić, koju organizira Galerija Sikirica uz financijsku podršku Srpskog narodnog vijeća, nailazi na osudi kulturne javnosti. Bulj je svoju odluku garnirao neutemeljenim napadima na SNV, predsjednika Milorada Pupovca, tjednik Novosti i Dejana Jovića kao šefa Savjeta SNV-a.

Odjel za kulturu Srpskog narodnog vijeća ocijenio je zabranu kao cenzuriranje i sužavanje prostora kulturnog djelovanja koja nose predznak ne samo srpskog naroda, već i Srpskog narodnog vijeća kao nacionalne koordinacije Srba u Hrvatskoj.

U saopćenju Odjela za kulturu ističe se da je nakon službenog dopisa gradonačelnika Bulja o obustavi izložbe usuglašena odluka o otkazivanju izložbe, koja je inicirana i producirana u okviru programa Kultura u zajednici Odjela za kulturu SNV-a.

"Navedena je izložba samo jedan u nizu pokušaja zamišljanja i otvaranja puteva kulturno-umjetničkog djelovanja u smjeru dijeljenog i življenog iskustva kako srpskog naroda tako i svih drugih sa kojima je taj narod dijelio i dijeli zavičaj u Republici Hrvatskoj. Utoliko je izložba fotografija o manifestaciji 'Sijelo na Tromeđi' jedan od najboljih primjera kako se mogu uvezivati često posve otuđeni aspekti kulture i to ne samo na relaciji odnosa većinskog i manjinskih naroda, već i na relaciji umjetnosti i tradicije, ali i na relaciji gradskog i seoskog kulturnog okoliša", ističu u SNV-u.

Podsjećaju da je u suradnji s Gradskom galerijom Sikirica, poznatoj po producentskom umijeću i programskoj imaginativnosti, osmišljena razmjena programa dvije organizacije na programu etno festivala Kamičak i kroz otvorenje navedene izložbe 23. avgusta. "Nažalost, neposredno prije postavljanja i otvaranje izložbe Galerija je primila pozive i e-mail poruke kojima se upozorava da je planirani datum otvorenja izložbe također i datum obilježavanja napada na vojarnu u Sinju te datum svečane komemoracije žrtava navedenog napada uslijed kojeg je donesena odluka o pomjeranju svečanosti otvorenja za 4. septembra".

"Nakon objave novog datuma uslijedila je obavijest o obustavi izložbe, čime je postalo jasno da su godišnjica i komemorativna manifestacija zloupotrebljene u svrhu cenzuriranja i sužavanja prostora kulturnog djelovanja koja nose predznak ne samo srpskog naroda već i Srpskog narodnog vijeća kao nacionalne koordinacije Srba u Hrvatskoj", naglašava se.

"Usprkos svim preprekama i zabrani kao očito jedinom mogućem instrumentu političkog djelovanja iz perspektive govora mržnje i nacionalističkog ekskluzivizma, smatramo se privilegiranima da smo imali priliku dogovarati i zamišljati manifestaciju umjetnosti, pjesme i druženja u sinjskoj galeriji Sikirica, kojoj zahvaljujemo na profesionalizmu i najboljim mogućim namjerama i otvorenosti", ističu u Odjelu za kulturu SNV-a i zahvaljuju Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH koji prepoznaje značaj ovakvih programa, a najviše umjetnici i fotografkinji Iniji Herenčić na izvrsnom umjetničkom pregnuću, koje će, kako ističu, sasvim sigurno naći krov pod kojim će biti dobrodošlo u Hrvatskoj.

Grubo ograničavanje sloode

U saopćenju koje je kao službeni stav Gradske galerije Sikirica potpisala ravnateljica Dragana Modrić, ističe se da čin gradonačelnika Bulja predstavlja grubo ograničavanje umjetničke slobode i napad na nezavisnost rada ustanova u kulturi.

"Smatramo da se političke nesuglasice i razmirice ni u kojem slučaju ne bi smjele prelijevati na programsko djelovanje ustanova, pogotovo jer je riječ o izložbi koja promovira međukulturni dijalog. Ipak, u suglasnosti s Odjelom za kulturu SNV-a donijeli smo odluku u otkazivanju izložbe jer dijelimo mišljenje da u stvorenoj atmosferi kvalitetna realizacija projekta više nije moguća", naglasila je.

Podsjetila je da je rečena galerija "u 15 godina rada i djelovanja kreirala prostor slobode izražavanja, dijaloga i uvažavanja različitosti te smo kroz brojne projekte senzibilizirali javnost i otvarali osjetljive teme od interesa za lokalnu zajednicu".

"Vrijednosti koje promoviramo temelje se na uključivosti, uvažavanju različitosti i poticanju međukulturnog dijaloga, na čijem je tragu bila i planirana izložba Inije Herenčić 'Susret na Tromeđi'. Ovim putem se ograđujemo od iznesenih stavova koji promoviraju isključivost po bilo kojoj osnovi, pa tako i nacionalnoj, te izražavamo podršku umjetnici Iniji Herenčić kojoj je ovim činom ograničen prostor umjetničke slobode i izražavanja", navodi Modrić.

Ukazuje na činjenicu da je izlaganje u muzejima i galerijama još uvijek jedan od ključnih načina prezentacije i promoviranja umjetnosti široj publici, od čega konačno umjetnicima/ama zavisi i egzistencija, mogućnost da plaćaju račune i donose kruh na stol. "Solidarno stajemo uz Iniju Herenčić kao i sve radnike u kulturi kojima politički motivirane odluke ograničavaju umjetničku slobodu, a samim tim i životnu egzistenciju dovode u pitanje", ističu u galeriji Sikirica.

Stigmatizacija kulture srpske nacionalne manjine

Zabranu izložbe u Galeriji Sikirica u Sinju oštro je osudio i hrvatski PEN, ističući da je Inija Herenčić izvanredna i svjetski ugledna hrvatska fotografkinja. "Gradonačelnik Miro Bulj i vlasti Grada Sinja ne žele izložbu jer je financira i Srpsko narodno vijeće, tako da se radi o kršenju slobode izražavanja i stigmatizaciji kulture srpske nacionalne manjine. Podsjećamo da je doba totalitarnih i nedemokratskih režima daleko iza nas, te je sloboda izražavanja jedna od ključnih vrijednosti koje čine srž hrvatske države, kao samostalne i demokratske članice EU", navodi se u aktu koji potpisuje Tomica Bajsić.

Podsjećamo da je Bulj u svojoj zabrani izložbe fotografkinje, kojoj je naveo pogrešno prezime (Herendić), naveo da je veliki protivnik zabrana, ali… "u prostorima i ustanovama kojima upravlja Grad Sinj moram voditi računa o osjećajima građana koji su me izabrali. Kao izabrani gradonačelnik i saborski zastupnik, moram voditi računa o poštivanju temelja na kojima je uspostavljena moderna hrvatska država, a tu prvenstveno mislim na Domovinski rat".

"Neka SNV organizira izložbe i manifestacije gdje god hoće, pa i u slobodnom Sinju, u kojem ni u vrijeme korone nije bilo zabrana, ali u prostorijama i institucijama Grada Sinja, dok sam ja gradonačelnik i dok imam povjerenje građana, neće!" podvukao je Bulj koji je za Novosti naveo da "iz tjedna u tjedan pljuju po hrvatskim braniteljima i hrvatskoj državi".

Inače, Slobodna Dalmacija pita se zašto je Bulj svoju zabranu donio u zadnji čas. "Otvaranje izložbe prvotno je bilo najavljeno za 23. kolovoza, a izložba je trebala ostati otvorena do 12. listopada. Najavni plakat bio je na ćiriličnom pismu. Naknadno je otvaranje izložbe odgođeno za 4. rujna. Za događaj se, dakle, poodavno znalo, o njemu je bio upućen svatko koga u Sinju zanimaju kulturna i općenito javna događanja. Za izložbu se, sigurno, puno prije 2. rujna i donošenja Buljeve odluke o zabrani, znalo i u gradskoj upravi", ističu u Slobodnoj Dalmaciji.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više