U emisiji Intervju tjedna na N1 televiziji predsjednik SDSS -a Milorad Pupovac potvrdio je da saborski zastupnik Boris Milošević ostaje član te stranke te da za to nema nikakvih zakonskih ograničenja i limita, kao niti moralnih prepreka da obavlja povjereni zastupnički posao.Podsjetimo, USKOK je početkom ovog tjedna, osim protiv bivšeg potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića, podignuo optužnice i protiv bivših ministara Darka Horvata, Tomislava Tolušića i Josipa Aladrovića, koje zagrebački Županijski sud tek treba potvrditi ili odbaciti. Tereti ih se zbog počinjenja kaznenih djela zloupotrebe položaja i ovlasti, poticanja i pomaganja u zloupotrebi položaja i ovlasti, trgovanja utjecajem te pomaganja u trgovanju utjecajem. Istraga je pokrenuta zbog navodnog pogodovanja u okviru programa "Razvoja malog i srednjeg poduzetništva i obrta na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina" za 2018. godinu, a Miloševića se tereti da je sudjelovao u slaganju tablice s imenima tvrtki i obrta te njima pripadajućim iznosom, koju je Horvat potpisao i na osnovu koje je isplaćen novac.
Prema USKOK-ovoj istrazi, Miloševića se teretilo za navodno pogodovanje tvrtki Interijeri Kabić iz Knina (100 tisuća kuna), Edition automehaničarskom obrtu iz Vukovara (50 tisuća kuna), ugostiteljskom obrtu Braco iz Srba (100 tisuća kuna), Nele – turbo servisu iz Negoslavaca (100 tisuća kuna), Fili iz Voćina (100 tisuća kuna), Halupi iz Daruvarskog Brestovca (100 tisuća kuna) i Zeki Dvoru iz Matijevića kraj Dvora (100 tisuća kuna) čiji su vlasnici redom negirali bilo kakvu povezanost s Miloševićem.
Milošević je, u dijelu obrane koje je objavio Jutarnji list, objasnio da je program za pomoć nerazvijenim krajevima i nacionalnim manjinama, koje žive u tim krajevima inicirao SDSS tražeći da se prilikom odlučivanja boduje i nacionalnost, što nije prihvaćeno. Na kraju je ostala tek odredba da se bespovratni novac dijeli na područjima gdje živi više od pet posto manjinaca.
Međutim, na popisu dobitnika praktički uopće nije bilo Srba zbog čega su u SDSS-u negodovali i zatražili da se smanji iznos dodjele po obrtima, kako bi se povećao broj korisnika potpore. S tim ciljem je i poslao popis 40 perspektivnih obrta i tvrtki koji su se javili na natječaj, pazeći pritom i na njihovu regionalnu pripadnost. Kasnije su osigurana dodatna sredstva koja su podijeljena manjinskim firmama.
Pupovac je u spomenutoj emisiji kazao i da je optužnica dodatni motiv za Miloševića za obavljanje zastupničkog posla. Na pitanje voditeljice da li to znači da treba raditi posao na isti način kao do sada, aludirajući na optužnicu, Pupovac je kazao da će o tome raspravljati na sudu o čemu se trebaju očitovati svi akteri, bez unaprijed izricanja osuda onih koji obnašaju javne dužnosti.
- Što se tiče uspostavljenih kriterija, ona su po našem saznanju bila sporna. Nije moguće da vi uspostavite program po kojem pripadnici nacionalnih manjina po principu pozitivne diskriminacije trebaju dobiti poticajna sredstva za unapređenje socijalne i komunalne infrastrukture, OPG -ove, obrta, a da pritom, kada se pogleda ishod po kojem se biraju firme, da su onda 30 posto onih koji su dobili na natječajima pripadnici nacionalnih manjina. Dakle 70 posto su dobivali oni koji nisu bili pripadnici nacionalnih manjina. Mi, u ovom slučaju, Boris Milošević nije došao tamo da bi proizveo diskriminaciju jednih za račun drugih, niti po bilo kojoj osnovi: etničkoj, političkoj ili stranačkoj. Zašto bismo to radili kad smo i sami predmet takvih diskriminacija? Da bismo kao predstavnici grupacije koja je diskriminirana, i sami proizvodili diskriminaciju prema drugima? O tome kako se i što se dogodilo i tko je tražio što, neka raspravi sud – zaključio je Pupovac koji je i osobno dao iskaz u USKOK -u.
Pupovac je nadalje govorio i o rezultatima popisa stanovništva po kojem, kad je riječ o Vukovaru, tamošnji Srbi trenutno čine manje od trećine u ukupnom broju stanovnika, pa time faktički nemaju više pravo na dvojezičnost, odnosno na ćirilićno pismo, kojem im je, zbog nepoštovanja zakona Gradskog vijeća i skandaloznog ponašanja gradonačelnika Ivana Penave i dosad bilo uskraćivano.
- Ćirilica je sastavni dio tradicije i života ljudi u Vukovaru. Tu činjenicu treba poštivati. Pravo na ćirilićno pismo u Vukovaru ili u drugim mjestima je stečeno pravo, a ona se po našem Ustavnom zakonu, međunarodnim odredbama i dobrim praksama ne dovodi u pitanje. I konačno, ćirilićno pismo je velika civilizacijska tekovina slavenskih naroda i pismenosti, uključujući i hrvatski narod u jednom dijelu njegove povijesti. No to pismo se stigmatizira i proganja što ne razumijem – rekao je Pupovac.Na kraju je zaključio da još postoji politički prostor da se pronađe rješenje, ako ne onakvo kakvo je trebalo biti nakon popisa stanovništva 2011. onda barem takvo da ćirilica u određenom smislu dobije pravo građanstva i da bude sastavni dio tradicije i bogatstva grada Vukovara.