Novosti

Politika

Pick and Roll s Jadrolinijom

Budući da su pravila o sigurnosti za brodare previše egzaktna, trag konkretne odgovornosti oko tragedije s Jadrolinijinim trajektom nije bilo moguće dalje zametati, pa su činjenice svemu usprkos izbile na vidjelo

Large sopta

David Sopta i Andrej Plenković (foto Goran Kovačić/PIXSELL)

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture RH obavilo je istragu nad tragičnim kvarom Jadrolinijina trajekta Lastovo, a onda je nacrt pripadajućeg izvještaja prije dva dana počeo kružiti po medijima. Za pogibiju trojice radnika pod srušenom trajektnom rampom prije dva mjeseca, odgovornost se u tom tekstu izričito i ekskluzivno pripisuje Davidu Sopti, predsjedniku Uprave državnog brodara, onome istom kojeg su dosad i aktivno i pasivno u ovom slučaju branila obojica mu pretpostavljenih, nadležni ministar Davor Butković i premijer Andrej Plenković.

No budući da su pravila o sigurnosti za brodare ipak malo previše egzaktna, kao i obavezne zabilježbe o njima, očito je trag konkretne odgovornosti bilo nemoguće dalje zametati, pa su činjenice svemu usprkos izbile na vidjelo.

Tako smo saznali, dok se čeka službeni izvještaj i reakcija DORH-a, da sustav zadane sigurnosti u Jadroliniji ne funkcionira, jer se provjere ne rade u skladu s propisima, odavno internacionaliziranim, a ni posade nisu upoznate s neophodnim procedurama. To uvelike objašnjava baš nesreću koja je pogodila trajekt Lastovo i njegove pomorce na pristaništu u Malom Lošinju, ako se prisjetimo svih proturječnih detalja i momenata iz toga događaja koji su u međuvremenu dospjeli u javnost.

Štoviše, ne samo da se taj brod pokazao smrtonosnom klopkom, iz navedenih razloga, nego bi logično bilo uvidjeti da istu zastrašujuću pretpostavku možemo i trebamo načelno vezati za kompletnu Jadrolinijinu flotu. Njezina uprava, međutim, jučer je poručila da su sigurnosne provjere i certifikacije provođene regularno, ali to su isto zastupali i u primjeru trajekta Lastovo, što znači da više niti jedna sličnost u tom kontekstu nije slučajna.

Ipak, nacrt istrage ministarstva vodi po pitanju utvrđivanja odgovornosti za stanje dotičnog plovila i ostatka flote još malo dalje, pa sve i ako to nije u direktnom Butkovićevu ili Plenkovićevu smjeru. Oni su, reklo bi se, politički odgovorni, a navodno i moralno, osim što to nikome ništa ne znači, ali istražitelji su eksplicitno utvrdili probleme na strani državnog regulatora stanja domaćih plovila, Hrvatskog registra brodova. S obzirom na viđenu dokumentaciju, navodi se da HRB svoje provjere ne izvodi propisno, što je dokazano i za trajekt Lastovo i generalno, te se iznosi mišljenje da je dodatni nadzor potrebno obaviti nad samim HRB-om, uz jasno iskazanu mogućnost oduzimanja nadleštva toj ustanovi.

Ako podvučemo crtu, ispada tako da se mračna bilanca u regulaciji dotičnog sektora ne zaustavlja niti na samoj Jadroliniji, nego se proteže na ukupni ambijent hrvatskoga pomorskog te brodarsko-sigurnosnog sustava.

Budući da ni takav zatečeni kaos nije dovoljan za propitivanje odgovornosti Vlade RH, onda njezini pripadnici mirno po volji mogu i sami osobno potapati brodove po Jadranu, ako im se nekim slučajem prohtije, a da se pritom ne moraju brinuti za svoje funkcije.

Uostalom, sve se ovo moglo i predvidjeti i naknadno shvatiti prema nebrojenim te veoma sadržajnim upozorenjima i očitovanjima sindikata u Jadroliniji, onih koje je Andrej Plenković proglasio nebitnima kad su se ljetos neočigled vjerodostojno oglasili o uzrocima lošinjske nesreće. Bitan mu je u tom času u Jadroliniji bio jedino Sopta, inače premijerov kompanjon s rekreativno-košarkaškog termina, pa su valjda i ovdje pokušali odigrati jedan efektan pick and roll, a onda je netko ipak nenadano presjekao asistenciju.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više