U srijedu, 24. jula ove godine, u sali Crkvene opštine darđanske te u prisustvu brojnih Darđana i gostiju iz drugih baranjskih mjesta i Vukovara, održana je promocija pete knjige iz edicije "Svedoci vremena", nastale u okviru projekta Odbora za kulturu Zajedničkog veća opština. Okupljenoj publici o knjizi s podnaslovom "Istorijski pregled razvoja naselja Darda" govorili su urednik knjige Veljko Maksić i autor Siniša Đuričić iz Darde.
Knjiga ima 282 stranice i prati razvoj Darde od prahistorije do 1991. godine. Uz ostalo, sadrži vrlo opširan "Spisak optanata doseljenih u Dardu 1921-1931" (str. 95-167), u kome je nabrojano čak 991 ime optanata, uz koje se većinom navode i članovi porodica. Na kraju knjige je spisak od 36 objavljenih fotografija te neuobičajeno bogato poglavlje "Izvori i literatura" (str. 261. – 279.).
Projekt "Svedoci vremena" zamišljen je kao historiografski prikaz koji predstavlja prošlost naselja Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije koja naseljavaju ili su naseljavali Srbi. Prvo je 2018. objavljena monografija o Veri, godinu dana kasnije o Klisi, zatim 2020. o Ostrovu i 2022. o Boboti. Knjiga o Dardi peta je u nizu, ali prva koja u toj ediciji obrađuje prošlost nekog baranjskog mjesta. Inače, već su ranije objavljene knjige drugih izdavača o drugim baranjskim srpskim naseljima (npr. o Bolmanu i Branjini).
- Siniša Đuričić je vredan i kvalitetan istraživač. Dosad je objavio nekolicinu radova u kojima se bavi 18. vekom, a nemamo puno istraživača koji se bave tim periodom. U jednom razgovoru predložio sam mu da napiše knjigu o Dardi, meni kao autoru triju prethodnih knjiga iz ove edicije to nije toliko blisko područje, ja sam više orijentisan u istraživačkom smislu na Srem, a Siniša je to vrlo rado prihvatio te danas imamo priliku da svedočimo jednom izdanju, vrlo kvalitetnom i zanimljivom, koje govori o prošlosti Srba u Dardi – rekao je urednik knjige Veljko Maksić.
- Darda nije historiografski toliko obrađena kao neka druga naselja slične veličine, strukture i broja stanovništva, iako je arhivski materijal obiman i dostupan. Meni lično najzanimljiviji segment ovog projekta je demografija, praćenje broja stanovnika, natalitet i mortalitet. Postoje i velike zbirke dokumenata koje se čuvaju u arhivima u Pečuhu i Budimpešti koje je bilo interesantno istražiti, a vrlo korisno bilo je i onlajn-istraživanje bečkog arhiva – istakao je autor Siniša Đuričić.
Prisutne je pozdravio predsjednik Zajedničkog veća opština Dejan Drakulić te je istakao da navedeni projekt podržavaju i financiraju Ministarstvo kulture Republike Srbije i Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH. U diskusiji na kraju promocije učestvovali su prof. Petar Matić i dugogodišnji darđanski paroh, sada u penziji, protojerej – stavrofor Mihailo Marijanac.