U Šidskim Banovcima je 22. septembra, na praznik Svetih Joakima i Ane, osvećen novoobnovljeni hram Prepodobne majke Paraskeve iz 1818. godine i upriličena proslava 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve. Čin osvećenja i svetu liturgiju predvodio je episkop sremski Vasilije uz sasluženje sveštenstva Sremske eparhije. Šidski Banovci, mesto u opštini Nijemci u Vukovarsko-sremskoj županiji, od mirne reintegracije nosi naziv Banovci, ali ga meštani i dalje nazivaju po starom.
- Obnova je počela pre desetak godina. Sveštenici koji su ovde bili pre mene obnovili su krov i započeli freskopisanje. Kada sam došao, prvo sam započeo s obnovom crkvenih zvona stradalih od granata, a nakon toga moj san je bio da se hram generalno obnovi - priča paroh Nikola Gvozdenović, koji je na svečanosti unapređen u čin protojereja. Najveći problem bila je vlaga koja je sanirana zahvaljujući finansijskoj podršci opštine Nijemci i načelnika Vjekoslava Bjelajevića, a prošle godine, na 200-tu godišnjicu hrama, počeli su intenzivni radovi. Uz podršku episkopa Vasilija i Eparhijskog upravnog odbora, Uprave za saradnju s crkvama i verskim zajednicama Vlade Republike Srbije i prilozima vernika, hram je dobio novo ruho. Dovršeno je freskopisanje koje je predvodio Mihajlo Đember iz Temerina. U porti hrama je osvećen krst čiju je izradu pomogao donator Đorđe Tomić s porodicom, a nedostaje još samo željezo na novosagrađenoj ogradi oko crkvenog zdanja. U Šidskim i Vinkovačkim Banovcima, koji pripadaju jednoj parohiji, danas je 70-tak pravoslavnih domaćinstava sa oko 250 parohijana.
- Ne mogu opisati koliko sam radostan. Žao mi je samo što je malo naroda u selu jer su mnogi otišli. Od nas starih, kako ko umre, kuće ostaju prazne - priča 72-godišnji Boško Rašić. Neki ipak, ne žele otići.
- Volim svoje selo, ovde sam rođena i ovde se najbolje osećam. Imam dvoje dece i supruga. Bavimo se poljoprivredom od koje se može živeti - priča 36-godišnja Svetlana Medić. Za veliki doprinos u obnovi hrama, gramatom vladike Vasilija nagrađen je Rade Ralić, predsednik Crkvenog odbora i Organizacionog odbora proslave.
- Ova gramata pripada svim ljudima koji su svoj rad i donacije uložili u ovu crkvu pa imamo ovako prekrasnu svetinju kojom se možemo dičiti - ističe Ralić.