Novosti

Politika

'Monetizacija nas tjera u gubitke'

Predstavnici inicijative 'Ne damo naše autoceste' poručili su da će država pretrpjeti minimalno 80 milijardi kuna štete ukoliko se dopusti koncesioniranje autocesta

Predstavnici inicijative 'Ne damo naše autoceste' ispred zgrade Vlade najavili su početak prikupljanja za referendum protiv monetizacije autocesta. Prikupljanje potpisa otpočet će u subotu, 11. listopada, točno u ponoć, u Splitu i u Zagrebu, a od subote ujutro prikupljanju će se pridružiti i drugi hrvatski gradovi.

Predstavnici inicijative 'Ne damo naše autoceste' poručili su da će država pretrpjeti minimalno 80 milijardi kuna štete ukoliko se dopusti davanje autocesta u koncesiju. Tim novcem bi se moglo izgraditi tristotinjak bolnica, 4.000 vrtića i 2.000 škola, upozorili su.

- Iznos od 80 milijardi kuna minimalna je očekivana zarada od autocesta kad se poplaća sve kredite Hrvatskih autocesta uz pretpostavku da će u budućnosti promet na autocestama rasti za jedan posto godišnje, a ove je godine unatoč najlošijoj turističkoj sezoni i padu BDP-a 11. kvartal zaredom rastao tri posto. Autoceste su građene kao razvojni projekt, a u budućnosti, ako ne bude neke kataklizme, zarada bi od njih mogla još i rasti jer se očekuje izgradnju jadransko-jonske autoceste i koridora 5c kroz BiH, koji će znatno povećati promet na autocesti A1 i koridoru 5c, kao i mogući ulazak BiH i Srbije u Europsku uniju - kazao je Mijat Stanić, predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata.

- Koncesioniranje uvijek rezultira povećanjem cijena, padom usluga, smanjenjem investicija u infrastrukturu o kojoj se radi i drastično povećanje nezaposlenosti. Idućih deset vlada neće imati mogućnost strateškog odlučivanja što učiniti s autocestama i neće ih moći tretirati kao razvojni resurs presudan za turističku industriju - dodao je Teodor Celakoski iz Prava na grad.

Podsjetimo, inicijativu 'Ne damo naše autoceste!' pokrenula su dva cestarska sindikata (Nezavisni cestarski sindikat i Sindikat radnika Hrvatskih autocesta i cesta), sedam organizacija civilnog društva (Mreža mladih Hrvatske, Pravo na grad, Zelena akcija, GONG, Centar za mirovne studije, Savez udruga Klubtura, Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju) i pet sindikalnih središnjica (NHS, SSSH, MHS, HURS, URSH). Ovih 14 organizacija osnovalo je Organizacijski odbor za izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma o uređenju pitanja davanja hrvatskih autocesta u koncesiju, a inicijativi su se priključile i brojne druge organizacije (sindikati, udruge) i građani iz svih krajeva Hrvatske.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više