Novosti

Društvo

Kontinuirana akcija

U prošloj školskoj godini, C model je pohađalo ukupno 644 učenika, 329 njih u razrednoj i 315 predmetnoj nastavi. Prema prvim informacijama, koje nisu konačne jer se prijave još zaprimaju, u nekim školama dolazi do smanjenja broja učenika

Large skola

Broj đaka još nije definitivan (foto Damir Špehar/PIXSELL)

I ove godine određeni broj djece pohađat će nastavu srpskog jezika po brojnim modelima. Što se tiče modela A, odnosno modela po kojem se cjelokupna nastava odvija na srpskom jeziku uz učenje hrvatskog jezika kao zasebnog predmeta, taj se model provodi u 26 osnovnih škola, u što su uključene matične i područne škole, kao i šest srednjih škola. Nastava po modelu B u kojem su satovi prirodnih i tehničkih predmeta na hrvatskom, a društvenih na srpskom jeziku, odvija se u Osnovnoj školi Ernestinovo.

Nosilac nastave po modelu C u kojem učenici dva ili više školskih sati sedmično uče srpski jezik i kulturu je Srpsko kulturno društvo Prosvjeta koje početkom, ali i tokom svake školske godine, pokreće intenzivnu akciju animiranja učenika i roditelja za taj vid nastave. Ove se godine C model održava u 42 škole, a tu su još tri koje imaju suglasnost za nastavu.

- Očekuje se da se nastava počne održavati u školama u Požegi i Garešnici, dok u Rijeci treba pronaći učiteljicu - ističe Prosvjetin izvršni sekretar za obrazovanje Mirko Marković, ističući da su škole u kojima će biti održavani ovakvi vidovi nastave, raspoređene po cijeloj državi, osim juga Dalmacije i sjeverozapadnih krajeva.

U prošloj školskoj godini, C model je pohađalo ukupno 644 učenika, 329 njih u razrednoj i 315 predmetnoj nastavi. Prema prvim informacijama koje nisu konačne jer se prijave još zaprimaju, u nekim školama dolazi do smanjenja broja učenika u odnosu na prošlu školsku godinu. Tako će u Belom Manastiru biti osmero učenika manje nego u prošloj školskoj godini, a u Dardi njih jedanaestoro manje. To se može izmijeniti jer prijave traju kroz septembar i oktobar, a zapravo se svatko može prijaviti i kasnije, tokom cijele školske godine. Ima primjera gdje je broj učenika povećan kao što u Krnjaku, gdje ih je za troje više nego u prošloj školskoj godini, također su zabilježena povećanja broja đaka u Glini i Korenici.

Marković ukazuje da na broj učenika, pogotovo u većim gradovima, utječe rad po smjenama koji otežava sastavljanje rasporeda za učenike, pa neki u narednoj školskoj godini odustaju jer ne mogu nakon svoje smjene čekati još nekoliko sati. U manjim sredinama problem je prijevoz, kaže Marković i dodaje da su neke škole poput one u Slatini taj problem riješile uvođenjem još jedne dodatne grupe kako bi se izašlo ususret učenicima.

Što se Zagreba tiče, nastava se odvije u dvije osnovne škole, Ivan Gundulić u centru i Prečko u zapadnom dijelu grada. Lani je bilo 13 učenika, a ove će ih godine biti 14, a očekuje da se priključi još neki učenik, ističe Marković. Dodaje da je srpska zajednica u Zagrebu s ovakvim projektom krenula relativno kasno u odnosu na druge manjine u gradu, tako da neke manjine imaju nastavu za srednje škole, dok Mađari umjesto modela B prelaze na model A. "Ove godine krećemo s nastavom po modelu C i za srednju školu za što već imamo zainteresirane", dodaje.

Kako ističe, roditelji mogu svoje dijete prijaviti tokom cijele školske godine, s tim da učenik ima obavezu pohađati taj predmet dok nastava ne završi. Nastava se može se pohađati i u drugoj školi, ne samo onoj predviđenoj sadašnjim prebivalištem, odnosno u istom dijelu grada. Model je fleksibilan i po broju nastavnih sati. Nastava se u dogovoru s roditeljima polaznika može održavati od dva do pet školskih sati tjedno, ali praksa pokazuje da se najčešće održavaju dva ili tri sata koje je moguće održati i u bloku, što zahtijeva samo jedan dolazak u školu. Predmet se ocjenjuje, a ocjena se upisuje u školsku dokumentaciju.

Udžbenici su besplatni. Od prvog do četvrtog razreda ostaju učenicima jer su ujedno i radne bilježnice, dok se udžbenici od petog do osmog razreda razdužuju na kraju godine kako bi poslužili narednoj generaciji. Svi učenici imaju pretplatu na časopis "Bijela pčela", a zavisno o situaciji dobivaju didaktički materijal ili lektiru iz Srbije, a i Srpsko narodno vijeće pruža pomoć u tom smislu. Uz to, dio učenika koji pohađaju nastavu po C modelu imat će priliku za odlazak na ljetnu školu koju na otoku Viru organiziraju Prosvjeta i Vijeće srpske nacionalne manjine Grada Zagreba. Učenici će imati priliku i pohađati Zimsku školu koja je lani ponovo pokrenuta.

- Na terenu se odvija kontinuirana akcija Prosvjete s vijećima srpske nacionalne manjine i drugim srpskim organizacijama. Grad Zagreb i Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina, nastavili su akciju uključivanja u učenje materinjeg jezika na području Grada Zagreba ali tu izostaje uspjeh jer je velika zapreka zaštita ličnih podataka.

- Ravnatelji škola i učitelji nisu baš previše revni po tom pitanju pa imamo slučaj da ravnatelj škole o ovakvom vidu nastave ne prenese informaciju razrednicima. Također se događa da učitelj, odnosno razrednik, ne prenese tu mogućnost roditeljima ni učenicima - kaže Marković. Naglašava da je nastava po C modelu inkluzivna, što znači da je mogu pohađati učenici drugih nacionalnih zajednica. Za više informacija o programu i načinu izvođenja nastave, kao i za prijave, zainteresirani se mogu javiti Mirku Markoviću preko e-maila: mirko.markovic@prosvjeta.hr.

Podsjećamo i na djelovanje Srpske pravoslavne opšte gimnazije Kantakuzina Katarina Branković koja će ove godine obilježiti dvadeset godina rada. Ona je uključena u sistem srednjih škola u Hrvatskoj i otvorena je svima koji prijeđu upisni prag. SPCO Zagrebačka plaća troškove smještaja učenicima. Kvalitetu nastave pokazuje podatak da učenici postižu odlične rezultate na takmičenjima i državnoj maturi, pa se najvećim dijelom upisuju na željene fakultete.

- Škola može primiti 24 učenika po razredu. Ove godine u prvi razred upisano je 12 učenika, što je manje nego inače, ali brojke učenika mijenjaju se svake školske godine, pa se brojka učenika obično kreće oko iznad 20, ističe ravnatelj škole protojerej stavrofor Slobodan Lalić.

Više informacija roditelji mogu dobiti u tekstu ovdje

Dostavljamo i obrasce koje zainteresirani roditelji trebaju ispuniti kako bi njihova djeca mogla pohađati nastavu srpskog jezika i kulture po modelu C za osnovne, odnosno srednje škole koje možete preuzeti ovdje i ovdje.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više