U Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku Medicinskog fakulteta u Zagrebu u srijedu je, uz prisustvo članova porodica, obavljena identifikacija posmrtnih ostataka četiri lica srpske nacionalnosti stradalih u avgustu 1995. godine u akciji „Oluja“ Hrvatske vojske i policije. Ostaci su ekshumirani u Petrinji, Zadru, Gornjem Selištu i Vodoteču, objavila je Komisija za nestala lica Republike Srbije.
Ističu da je od samog početka procesa ekshumacija i identifikacija posmrtnih ostataka koje su vršene na području Republike Hrvatske, po zajednički utvrđenoj metodologiji, Komisiji iz Srbije omogućen monitoring te je i ovog puta identifikacijama prisustvovao monitorski tim Komisije za nestala lica.
Posmrtni ostaci ovih lica identificirani su metodom analize DNK i njihova sahrana bit će obavljena u skladu sa izraženim željama porodica.
Prema podacima Komisije kroz ovaj proces, u periodu 2001. do 2024. godine, iz registriranih, masovnih grobnica, pojedinačnih grobnih mjesta i drugih neobilježenih lokacija ekshumirani su posmrtni ostaci preko 1400 žrtava srpske nacionalnosti stradalih u oružanim sukobima na teritoriji Republike Hrvatske, a posmrtni ostaci oko 1000 identificiranih žrtava su predati porodicama radi sahrane.
Ovim je nastavljen proces identifikacija žrtava srpske nacionalnosti, čije porodice žive u Republici Srbiji, što je od posebnog značaja za porodice nestalih lica, koje godinama pokušavaju da pronađu i dostojno sahrane posmrtne ostatke svojih najbližih, zaključuju u Komisiji.
Isti dan, u srijedu, Ministarstvo hrvatskih branitelja objavilo je da su kod Negoslavaca u blizini Vukovara pronađeni posmrtni ostaci pet osoba iz Domovinskog rata, te da je u Zagrebu identificirano pet osoba. Lokaciju je posjetio potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved s članovima obitelji nestalih osoba. Nakon ekshumacije, posmrtni ostaci bit će prevezeni na Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagreb, gdje slijedi identifikacija.
„Ovo je potvrda institucionalnog pristupa nadležnih tijela RH koja su kroz Zakon o osobama nestalim u Domovinskom ratu, koji smo donijeli 2019., definirana kao nositelji u ovom procesu, snažne i kvalitetne suradnje i sinergije koju imamo i našem ustrajnom pristupu u pronalasku svih nestalih osoba u RH. Uz ovu lokaciju, provode se probna iskapanja i na Petrovačkoj doli, gdje su pronađeni posmrtni ostaci najmanje 10 osoba, kao i na širem području Ovčare, a uskoro ćemo pretražiti još jednu lokaciju u blizini ove kod Negoslavaca, gdje također imamo saznanja da bi mogao biti određeni broj posmrtnih ostataka“, kazao je Medved te zahvalio obiteljima nestalih na povjerenju i potpori, kao i na suradnji, i još jednom pozvao sve koji još nisu dali krvne uzorke da ih daju kako bi bili još učinkovitiji u procesu identifikacije.
Posmrtni ostaci identificiranih osoba ekshumirani su ranijih godina na području Sisačko-moslavačke županije (2), Ličko-senjske županije (2) i Zadarske županije (1), a riječ je o hrvatskim državljanima čije obitelji žive u Republici Srbiji i Bosni i Hercegovini. Nakon današnje identifikacije Republika Hrvatska putem Ministarstva hrvatskih branitelja traga za 1788 osoba nestalih i smrtno stradalih tijekom Domovinskoga rata.