Od ukupno 490.000 kuna namijenjenih za aktivnosti udruga koje se bave ‘stradalnicima i sudionicima Drugog svjetskog rata’, Ministarstvo branitelja je tek petinu sredstava dodijelilo udrugama s antifašističkim predznakom.
Kako javlja Antifašistički Vjesnik, posljednjim natječajem ministarstva najviše su profitirale udruge koje se bave rehabilitacijom ustaštva, provođenjem ‘politike pomirbe’ i zbrajanjem ‘žrtava poraća’. Najveći dobitnik s iznosom od 100.000 kuna je Udruga za njegovanje uspomene na žrtve Macelja 1945., čiji se članovi bave istraživanjem partizanskih zločina nakon rata, identifikacijom žrtava i organizacijom svečanih komemoracija, otvaranjem spomen-sobe za žrtve, radovima na istraživanju jama u Maceljskoj šumi i organizacijom hodočašća pod nazivom ‘Križni put – stopama pobijenih’. Ta je udruga najveću pažnju privukla prije dvije godine, kada im je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović odlučila proslijediti dio novca dobivenog od države za predsjedničku kandidaturu. Antifašistički Vjesnik podsjeća da je predsjednik udruge bivši saborski zastupnik HDZ-a Stjepan Bačić, što nije njena jedina spona s vladajućom strankom. Svojevremeno su posebno priznanje dodijelili Andriji Hebrangu, počasni im je član bivši ministar iz redova HDZ-a, predsjednik notornog Etičkog sudišta (HNES) Zvonimir Šeparović, a tu su i neki niže rangirani HDZ-ovci, poput Zorana Grgurovića ili ratnog tajnika za iseljeništvo HDZ-a, bivšeg pomoćnika ministra za iseljeništvo, Damira Borovčaka.
Među dobitnicima proračunskog novca po prvi put se našlo i Društvo za istraživanje trostrukog logora Jasenovac. Ta udruga, čiji se članovi otvoreno zalažu da se iz preambule Ustava izbaci ZAVNOH i uvrsti NDH, do sada se financirala isključivo putem donacija pravnih i fizičkih osoba te prodajmo knjige ‘Jasenovački logori – istraživanja’ u kojoj se, među ostalim, navodi: ‘Zatočenici u logor nisu dovođeni da bi bili ubijani. Uzroci smrti bili su bolest, odmazde i kazne na pojedine prijestupe te partizanski i saveznički napadi… Nitko u logor nije dospio, niti bio ubijen, samo zato što je Srbin ili pravoslavac… Desetljeća u kojima se o Jasenovcu nije moglo normalno istraživati i razgovarati stvorila su od tog logora propagandni mit protiv kojeg se teško boriti.’ Ako je suditi prema objavljenim rezultatima natječaja Ministarstva branitelja, iznos od 50.000 kuna potrošit će na dokazivanje svoje teorije da je Jasenovac za vrijeme ustaša bio radni, a logor smrti tek za vrijeme komunista iako ne postoje dokazi da je jasenovački logor nakon 1945. godine uopće postojao.
Kako su Novosti već pisale, članovi Društva, na čijem se čelu nalazi Stjepan Razum, katolički svećenik zaposlen u Hrvatskom državnom arhivu, osim genocida počinjenog nad Srbima otvoreno negiraju i holokaust. Razum je na svom Facebook-profilu tokom 2017. godine u nekoliko navrta objavio video-uratke u kojima se rehabilitira politika Adolfa Hitlera i negira postojanje plinskih komora u Auschwitzu. Jedan od njih upotpunio je i statusom: ‘Ne radi se o podmetanju samo Hrvatima u Jasenovcu, već se to isto radi i Niemcima s Auschwitzom’.
Upitan za komentar o tim postupcima, Razum je tada odgovorio: ‘Bogu sam zahvalan što živim u Republici Hrvatskoj, koja je slobodna i demokratska država, a blagodati toga su da slobodno mislimo, slobodno govorimo, slobodno se koristimo Facebookom, slobodno komentiramo, slobodno iztražujemo, slobodno se bavimo znanstvenim radom, slobodno propitujemo, slobodno se čudimo, slobodno čestitamo… Nadam se da nisam neko vrieme ‘prospavao’, u kojem bi neka od ovih sloboda bila ukinuta. Ako bi to bilo točno, molim Vas, upozorite me na to, kako bih se mogao prilagoditi novim zakonskim okolnostima.’
Ako je suditi prema potezu Ministarstva uprave koje je pod vodstvom SPD-ovog Arsena Bauka 2015. godine dopustilo registraciju Razumove udruge, a sada i Ministarstva branitelja Tome Medveda koje joj je dodijelilo proračunski novac, čini se da taj svećenik nema razloga za prilagođavanje novim okolnostima. Naime, one su se prilagodile njemu i njegovim istomišljenicima.