Udruženje Krajišnika "Prelo" iz Čikaga, na tradicionalnom Krajiškom prelu, održanom u proljeće, obilježilo je 20. godišnjicu djelovanja i rada. Program obilježavanja sastojao se od krajiških pjesama, kola i prikaza raznih običaja, a posjetioci su se prisjetili i znamenitih zemljaka porijeklom iz Dalmacije. O osnivanju i radu Udruženja u tih dvadeset godina, govorio je sadašnji potpredsjednik Milan Bjelanović koji je 2002. godine bio i jedan od inicijatora osnivanja.
- Sklanjajući se od ratova i njegovih posljedica, 90-tih godina veliki broj Srba je svoj novi početak potražio u ovom dijelu Amerike. Često puta bili su prepušteni sami sebi i bez oslonca. Prinuđeni smo bili da se držimo na okupu pa se formiranje Udruženja samo nametnulo. Naziv Prelo je prepoznatljiv u našoj krajiškoj populaciji, a vremenom su nam se pridruživali Krajišnici i Srbi ranije doseljeni, oni druge i treće generacije. Postavljene ciljeve u najvećem dijelu smo i sproveli. To su očuvanje kulture, tradicije, običaja, jezika i govora Srba sa područja Banije, Korduna, Like, Dalmacije, Slavonije i Baranje te zapadno-krajiških opština iz Republike Srpske - kazao je Bjelanović.
U provedbu tih aktivnosti, dodao je, uključeno je više od 70 članova, a sredstva prikupljena tim aktivnostima namijenjena su u humanitarne svrhe. Dvodecenijsku povijest Udruženja predstavio je Perica Kutlić, bivši višegodišnji predsjednik Prela. U tom vremenu sakupljeno je više od 300 hiljada dolara koji su dodijeljeni kao pomoć kod nedavnog zemljotresa i drugih elementarnih nepogoda, bolesnima, invalidima, siromašnima, povratnicima, talentiranoj djeci i drugima.
Značajan dio sredstava bio je namijenjen za obnovu porušenih i devastiranih pravoslavnih hramova u Hrvatskoj i BiH te za pomoć u izdavačkoj djelatnosti na temu Krajine i njenih znamenitih stanovnika. Podršku u obilježavanju ovog jubileja "Prelu" su dali generalni konzul Republike Srbije u Čikagu Damjan Jović i iguman manastira Nova Gračanica u čijoj sali je manifestacija održana Serafim Baltić.
Program se odvijao pod nazivom "Pjesmom kroz Krajinu", a učestvovali su pjevačke grupe Zvuci Krajine, Ženska pjevačka grupa Banija, folklorni ansambl Oko Sokolovo i Oplenac, svi iz Čikaga. Izveli su pjesme iz svih krajiških regija i igre sa Korduna. Predstavljeni su stari zanati i ručni radovi a tematsku izložbu o znamenitim Srbima iz Dalmacije priredio je Milorad S. Kuraica iz Subotice.