Konačni prijedlog Zakona o središnjem registru stanovništva zlonamjerno je iskorišten u predizbornoj predsjedničkoj kampanji Mire Bulja, sinjskog gradonačelnika. Usvajanjem ovoga zakona, ukratko, prestat će potreba za provođenjem popisa stanovništva. Predsjednički kandidat Bulj široj javnosti je predstavio važne izmjene u prikupljanju i obradi podataka kao podvalu premijera Andreja Plenkovića, predsjednika Domovinskog pokreta Ivana Penave te SDSS-ovog saborskog zastupnika Milorada Pupovca.
Obrušio se prošli tjedan na članak 45. prema kojem se prava nacionalnih manjina utvrđuju na temelju službenih rezultata Popisa stanovništva iz 2021. do 31. decembra 2033., a nakon toga datuma na temelju podataka iz Središnjeg registra stanovništva. Kako je Bulj pokušao prikazati, "uvaljenim" člankom 45. Zakona o središnjem registru stanovnika definira se da se broj pripadnika nacionalnih manjina utvrđuje i nakon 2026., sve do 2033. godine starim popisom iz 2021. godine, "a ne kao i za većinski narod ažuriranim Registrom stanovništa."
"Predložio sam amandman kojim se briše ova skandalozna podvala čiji je cilj da nacionalne manjine, prvenstveno SDSS, ostvari prava koja im ne pripadaju i to na temelju nerealnog broja stanovnika. Na temelju manjeg broja izgubili bi pravo na zamjenike župana, gradonačelnika, načelnika, a smanjio bi im se broj vijećnika. Sretan sam da sam u ovom predizbornom ludilu uspio uočiti ovu podvalu i nadam se da ćemo je uspjeti zaustaviti", poručio je Bulj.
Njegov amandman je odbačen, a prijedlog ovog zakona nije stavljen na glasanje.
Komentirajući insinuacije Mire Bulja, SDSS-ov saborski zastupnik Milorad Pupovac je objasnio da se člankom 45. predviđa prolongiranje perioda važenja podataka u popisu stanovništva iz 2021. do 31. decembra 2033.
"Ako to ne bismo uradili, prekršili bi niz postojećih zakona. Ovaj nema takvu snagu da može kršiti ostale zakone, naročito ne Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, kao ni Zakon o izborima zastupnika u Hrvatskom saboru i naročito ne odredbe Ustava RH. To što su zastupnici nacionalnih manjina ovdje birani kao zastupnici nacionalnih manjina, nije njihova želja da budu jednakiji, kao što je čovjek, čija se glava zove Bulj, to tvrdio, nego zato da bi bili manje nejednaki oni koji pripadaju manjinama. Da u svakodnevnom životu pripadnici nacionalnih manjina ne bi bili nejednakiji u odnosu na svog gradonačelnika u Sinju, koji se zove Bulj, i koji ispred kafića uvjerava Srbe da glasaju za njega, da okolo širi laži da su neke organizacije dobile uputu da skupljaju glasove za neke druge kandidate. Koliko je istina što je rekao glava Bulj, toliko je istina sve što je rekao i prije i poslije toga. Dakle, nije istina. S obzirom da iz svake rečenice koju izgovara, svaka druga riječ je SDSS, a svaka treća je Milorad Pupovac, pitam se što je s čovjekom, je li on opsjednut? Ili možda ne zna druge riječi osim tih. Postoji realna opasnost da Bulj za mjesec dana izađe i govori samo 'SDSS, Milorad Pupovac' – ništa više. Ozbiljno smo zabrinuti za zdravlje glave koja se zove Bulj. Sve vodi ka tome da bi ponekad duhovitog i verbalno spretnog zastupnika mogli izgubiti, da bi mu se hrvatski jezik mogao svesti na jedno omraženo ime u Hrvatskoj, a to je Milorad Pupovac i SDSS. Molim vas da svi pomognemo zastupniku Bulju da malo obogati svoj jezični repertoar. Prodavanje priče da su manjine u Hrvatskoj zato što imaju zastupnike, ravnopravnije nego ostali – opasna je priča. To je huškanje na ljude koji dijele istu sudbinu s ostalim građanima ove zemlje", izjavio je Pupovac.
On je kazao da je zakonodavac htio stvoriti mehanizam po kojem se više neće provoditi popis stanovništva na način na koji je dosad provođen, svakih deset godina. Stvorit će se aktivan i interaktivan popis stanovništva koji će u svakom trenutku imati podatke iz kojih će se vidjeti stanje stanovništva u Republici Hrvatskoj. Pupovac smatra da to Hrvatskoj i njenim građanima može donijeti niz olakšica, a samoj državnoj upravi i državnoj administraciji će osigurati veći stupanj efikasnosti.
"U tom smislu su napravljene značajne promjene prvotnog prijedloga ovog zakona. Prvo što je napravljeno jeste da se na zahtjev Odbora za ljudska prava, Odbora za zakonodavstvo i niza zastupnika poboljša prva verzija prijedloga zakona. Tako da su sada pojmovi jasnije određeni i time se smanjila u značajnoj mjeri mogućnost proizvoljnog tumačenja, razumijevanja, a time i primjene samog zakona. Jasnije su određeni izvori iz kojih se prikupljaju podaci, jasnije su određeni pojmovi zakona i jasnije su određeni posebni propisi koji će se uz zakon primjenjivati i u primjeni zakona jamčiti pouzdaniju zakonitost i umreženost u cjelokupan zakonski sustav Republike Hrvatske. Ovo što smo čuli danas, naročito od nekih čije glave se zovu Bulj, je neozbiljno i blokira ozbiljnu raspravu o ovoj stvari. To nije prvi put. Iz te glave ništa ozbiljno ne izlazi već godinama", komentirao je Pupovac.
Kako je navedeno, Središnji registar stanovništva bit će elektronički vođena službena evidencija u koji će se povezati podaci iz zasebnih evidencija i registara: iz državnih matica, upisnika, informacijskih sustava i drugih nadležnih tijela. Vodit će ga Odjel porezne uprave Ministarstva financija,.
Sadržavat će podatke o broju i prostornom rasporedu stanovnika prema socijalnim, ekonomskim, obrazovnim, migracijskim, stambenim i ostalim obilježjima, podatke o srodstvu i podatke o kućanstvima. Podaci će se koristiti za ostvarivanje socijalnih i drugih prava, provođenje statističkih, društvenih, ekonomskih i drugih istraživanja. U punoj primjeni bit će od 1. juna 2026.