U organizaciji Saveza Rusina RH i Veća rusinske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije, u odeljenju Spajalica Gradske biblioteke u Vukovaru, 18. decembra otvorena je jubilarna, peta izložba nošnji nacionalnih manjina. Svoj deo kulturne baštine, kroz prikazivanje nošnji pokazali su predstavnici srpske, ukrajinske, rusinske, mađarske, slovačke, nemačke, bošnjačke i albanske nacionalne manjine. Kako je istakla predsednica Saveza Rusina Dubravka Rašljanin, bila je to prilika da nacionalne manjine još jednom ukažu na bogatstvo svoje kulture i tradicije.
- U bogatstvu jedne tradicionalne kulture, narodna odeća je izuzetno bitna odrednica. Oduvek je način oblačenja govorio o statusu i položaju osoba, koje su ih nosile. Ovakve nošnje su danas od neprocenjive vrednosti, jer ih je teško napraviti zbog nedostatka materijala koji se više ne proizvode i koriste, a restauracija je još teža, jer nedostaje stručnjaka, a i sam postupak je dosta skup. Svaka nošnja je različita, a ovako zajedno predstavljaju izuzetno bogatstvo kraja u kojem živimo - poručila je Rašljanin. Predstavnici srpske nacionalne manjine, lutke su ove godine obukli u mušku i žensku srpsku nošnju zapadne Slavonije. Za to se potrudila Milica Šarčević Tunjić iz Veća srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije.
- Na momku su bela košulja i gaće te jelek. Oko struka je pojas, istkan u bojama trobojke. Na glavi je šubara, a na nogama čizme. Ženska nošnja opisuje mlađu osobu koja nosi oplećak, podsuknju, plisiranu belu suknju, pregaču, preko ramena je marama. Ona koja bi dolazila iz imućnije porodice, oko vrata bi nosila dukate - rekla je Šarčević Tunjić opisujući nošnju Srba zapadne Slavonije. Izložba narodnih nošnji nacionalnih manjina biće u Gradskoj biblioteci postavljena do 8. januara.