U dupke punoj dvorani Knjižnice ‘Bogdan Ogrizović’ 18. oktobra predstavljena je knjiga ‘Zašto nisam vjernik’ Josipa Sruka, profesora Sveučilišta u Zagrebu u penziji. Predstavljajući knjigu, teolog i novinar Drago Pilsel ocijenio je da bi zbog svog sadržaja i sistematičnosti ona trebala biti objavljena kao naučni rad.
- Njegova knjiga dolazi u vrijeme negativne percepcije Katoličke crkve u Hrvatskoj, prije svega zbog istupa njenih biskupa i klera - rekao je Pilsel.
Alan Sorić iz udruženja ‘Protagora’, koje se zalaže za sekularnu državu, izrazio je zadovoljstvo što je knjigu napisao profesor prava, naglasivši da je Sruk argumentirano, citirajući i Bibliju, dao argumente zašto ne može biti vjernik.
- Knjiga se referira na kršćanstvo, a u njoj autor polemizira s tezom da je Evropa stvorena na temeljima kršćanstva. To je historijski točno, ali u Evropi je sve prisutnija ateizacija, pa se ona danas zasniva na sekularnoj osnovi - rekao je.
Po riječima profesora Line Veljaka, koji je u svojstvu potpredsjednika ‘Protagore’ napisao i uvod knjige, ova je knjiga napisana na temelju opsežne i heterogene literature te krajnje odgovorno i temeljito polaže račune o razlozima odluke da li će netko biti vjernik ili neće.
- Knjiga može biti korisna, kako ateistima i agnosticima, tako i vjernicima. Ateistima i agnosticima će poslužiti u svrhe dokazivanja opravdanosti i njihova odbacivanja vjerovanja u transcendenciju, kao i njihova odbijanja pripadanja nekoj organizaciji ili neformalnoj vjerskoj zajednici, odnosno opravdanosti njihovih skeptičkog ili bar relativizirajućeg držanja u odnosu na vjerovanje i religiju. Vjernicima će poslužiti za suočavanje s temeljima i utemeljenošću njihovih vjerovanja - rekao je Veljak.
- Sruk kao osoba koja ne vjeruje prema vjeri ima tolerantan odnos, ali je odbacuje bez kompromisa - dodao je on i podsjetio na rastuću klerikalizaciju države i društva.
- Nakon faze bojovnog ateizma druge polovine 40-ih i 50-ih godina, vjernici su bili uvažavani u društvu, a onda je 1990. ponovo došla faza bojovnog kršćanstva u kojoj se na ateiste gleda kao na manjinu i ne uvažava ih se - rekao je Veljak.
- Kad se govori o vjeri, treba poštovati prave, a ne lažne vjernike - rekao je Sruk.
Objašnjavajući zašto je napisao knjigu, naglasio je da postoji velika razlika u stavovima i djelovanju Katoličke crkve u Evropi i Latinskoj Americi.
- U Latinskoj Americi postojala je teologije oslobođenja i Katolička crkva borila se protiv diktatura, dok je u Evropi ona podržavala sve reakcionarne i fašističke režime - rekao je.
- Ateistima se onemogućava pristup javnom prostoru, a HTV koji plaćamo svojim novcem daje mnogo više prostora religiji nego znanosti - rekao je Sruk i dodao da vjerske zajednice shvaćaju ateizam kao konkurentski svjetonazor, valjda zato što one same ne daju uvjerljive argumente za svoja učenja.
- Zato se trebamo aktivnije suprotstavljati tendencijama klerikalizma - rekao je.
Pitanja i komentari publike bili su vrlo brojni, a u ime izdavača, Razloga d.o.o. , Mira Šuvar zahvalila se prisutnima na iskazanom interesu.