Novosti

Društvo

Amaterke u Ligi prvaka

Razočaravajuće je što na štrajk nogometašica Osijeka nije reagirala niti jedna sportska ili državna institucija, premda zakoni kažu da je sport od iznimne važnosti za našu zemlju, komentira štrajk sindikalac Mario Jurić

Large osijek

Slavlje nogometašica Osijeka nakon pobjede u Ligi prvakinja (foto Borna Jakšić/PIXSELL)

“Kriza”, “rat priopćenjima”, “skandal” - tako se posljednjih dva tjedna u domaćim medijima opisuje štrajk devet nogometašica Osijeka. Sve je počelo sredinom novembra kada su odbile otputovati na prvenstvenu utakmicu u Metković. Kao razlog su istaknule nezadovoljstvo iznosom premija koje su im isplaćene za ovosezonski nastup u Ligi prvakinja, u kojem su stigle do play-offa, gdje su ispale od nizozemskog Twentea. Kao bonus za uspjehe u Ligi prvakinja klub im je isplatio svakoj po 200 eura, dok je zahvaljujući njihovom plasmanu, kako su navele, sam klub utržio između 150 i 200 tisuća eura.

Nakon bojkota te utakmice, igračice su obustavile i treninge i daljnje nastupe za klub. U međuvremenu je sedam od devet štrajkašica primilo obavijest da je klub protiv njih pokrenuo disciplinske postupke, ali štrajk nastavljaju.

Među štrajkašicama je i kapetanica Maja Joščak, koje je ove godine (ponovno) proglašena najboljom nogometašicom u Hrvatskoj. Joščak je i na vrhu liste strijelkinja u povijesti hrvatske nogometne reprezentacije, i šesta je najbolja asistentica u povijesti Lige prvakinja. ŽNK Osijek inače je daleko najtrofejniji ženski nogometni klub u Hrvatskoj, s 25 titula prvakinja i 19 osvojenih kupova.

- Ako se vodimo međunarodnim standardima profesionalnog nogometa, ženski nogometni klubovi u Hrvatskoj nisu profesionalni jer nogometašice za svoje treniranje i igranje uglavnom ne dobivaju ni minimalce. Ako kao nogometašica Osijeka zarađujete 300 eura kao prosječnu plaću, ako ste bez mirovinskog i zdravstvenog, kako da onda govorimo o profesionalnom sportu? Nogometašice Osijeka su profesionalne sportašice samo u kategoriji svojih iznimnih rezultata. Ako je kod njih, s tolikim trofejima i europskim uspjesima, ovakvo stanje, možemo zamisliti kako je tek drugim ženskim nogometnim klubovima - komentira za Novosti Mario Jurić, glavni tajnik Hrvatske udruge nogometni sindikat (HUNS).

HUNS se nogometašicama Osijeka stavio na raspolaganje pružanjem besplatne pravne pomoći, a u kontaktu su i oko nastavka štrajka i potencijalnih drugih akcija.

- Razočaravajuće je što na ovaj štrajk nije reagirala niti jedna sportska ni državna institucija, a u Zakonu o sportu se navodi da je sport od iznimne važnosti za našu zemlju. Na ljudima iz Hrvatskog nogometnog saveza je da rade svoj posao. Igračice ostaju čvrste u svojim zahtjevima i neće odustati dok se njihovi radni uvjeti ne poboljšaju, i mi im u tome pružamo punu podršku - kaže Jurić.

Sve nogometašice Osijeka inače uz stalno igranje na najvišim razinama nogometnih natjecanja rade još jedan posao da bi pokrile osnovne životne troškove. Naše prvakinje konobare, čiste, rade u vojsci, dok uprava kluba kao ultimativnu pohvalu navodi da ŽNK Osijek ipak “osigurava plaćanje svih igračica, stručnog i medicinskog osoblja 12 mjeseci u godini”.

A koliko je to “plaćanje”, to je druga priča. Kao što je jedno blagoglagoljiti o postojanju ženskih nogometnih klubova, a druge te klubove strateški razvijati i rad u njima adekvatno vrednovati. Pomaknuti se, za početak, milimetar dalje od toga da se svaka odluka o domaćem ženskom nogometu vezuje uz sudbine najvećih domaćih muških nogometnih klubova i najplošnije zadovoljavanje uvjeta koji proizlaze iz promjena regulative i standarda UEFA-e. Umjesto lukrativnih “prezimljavanja” muških nogometnih klubova u Europi, za prioritet postaviti npr. to da u Osijeku, u “domu ženskog nogometa”, nijedna nogometašica ne strepi dok plaća zimske režije.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više