Novosti

Društvo

Za mir među ljudima

U punom sabornom hramu u Zagrebu proslavljen praznik Preobraženja, a na druženju s vjernicima, starješina hrama istaknuo je veliki trud oko obnove crkve nakon potresa

Large preob 9

Praznik Preobraženja u Zagrebu

U brojnim pravoslavnim hramovima 19. avgusta proslavljeno je Preobraženje, značajan pravoslavni praznik jer se tog dana Isus preobrazio pred svojim učenicima na gori Tavor bivajući označen kao sin Božji.

U punom sabornom hramu Preobraženja gospodnjeg u Zagrebu čije je ovo slava, liturgiju je služio episkop buenosajreski i južno-centralnoamerički te administrator mitropolije zagrebačko-ljubljanske Kirilo sa sveštenstvom eparhije. U svom obraćanju vjernicima istaknuo je da je važno znati cilj kojem težimo prilikom započinjanja bilo kojeg posla.

- Onda kad ne znamo cilj lutamo izgubljeni u vremenu i prostoru, izgubljeni na mnogim kontinentima, u brigama ovoga svijeta. Zato praznik Preobraženja Gospodnjeg i Gospojinski post koji je u toku govore o cilju i smislu našeg života. Cilj našeg života je zadobijanje Carstva nebeskog, a današnji praznik nam govori kako će ono izgledati. Upravo Gospod kada je naučio svoje učenike svemu onome što je smatrao da je nužno da ih nauči, htio je da svoju nauku potvrdi događajem u kom će nam otvoriti prozor u buduće Carstvo ka kojem stremimo. Danas, na praznik Preobraženja, otvorio nam se prozor u to buduće stanje. U pitanju je realno postojanje i jedino bitije koje je postojano, koje se ne mijenja i koje ne podliježe smrti i propadljivosti - rekao je vladika Kirilo.

- Letimo u kosmos, posjedujemo razne nauke, tehnologiju, mobilne telefone, ali gdje god se zagledamo vidimo smrt, propadljivost, ratove i bijedu. Uzalud je svaki ljudski napor jer čovjek ne može sebe da spasi, ne može da izađe iz prostorno-vremenskog kontinuuma u koji se zatvorio padom u greh. Upravo današnji praznik govori o tom izlazu. Kada govorimo o cilju našeg života, znajmo da je cilj preobražaj nas samih, ne samo spolja, nego i iznutra, kao i preobražaj sve tvari - kazao je episkop.

Nakon liturgije osveštani su slavski kolači i koljivo, kao i grožđe koje se po narodnoj tradiciji jede nakon ovog crkvenog praznika.

Na druženju s vjernicima, starješina hrama, protojerej-stavrofor Duško Spasojević istaknuo je veliki trud oko obnove crkve nakon potresa tri godine ranije, kao i da su građevinski radovi završeni, pri čemu je ostalo da se oslikaju freske koje su zbog pucanja zidova bile oštećene, što bi do naredne godine trebalo biti dovršeno. Zahvalio je svima koji su dali donacije i priloge, ističući kako je nužno i dalje ulagati u obnovu zgrada u vlasništvu SPC-a koje su oštećene potresom.

Među brojnim liturgijama i slavljima za Preobraženje, posebno mjesto ima ono u manastiru Krka gdje su se okupile hiljade vjernika pred kojima je liturgiju služio patrijarh Porfirije uz sasluženje vladike dalmatinskog Nikodima te bihaćko-petrovačkog Sergija, kao i brojnog sveštenstva i monaštva.

- Sabrali smo se na ovom svetom mestu na kojem vekovima postoji ova naša svetinja u kojoj se sabiraju pravoslavni Srbi iz Dalmacije i iz svih krajeva sveta, da se molimo za mir, da mir imamo sa Bogom, da mir imamo u sebi i u svojim u porodicama, da ima mira u komšiluku, da ima mira uopšte među ljudima. Mir i ljubav su temelj istinske duhovne obnove, a bez mira je suvišno i, da ne kažem, bezumno govoriti o bilo čemu jer je mir dar Božji. Mir se daje onome ko je otvoren za reč Božju, za reč Hristovu. Onda kada razumemo reč Hristovu, sve u našem životu počinje da biva u skladu sa njegovom rečju - kazao je patrijarh.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više