Nakon što je sredinom februara u Zagrebu, na Dvoranskom atletskom prvenstvo Hrvatske u utrci na 3.000 metara u kategoriji kadeta, osvojio treće mesto, mladi Nikola Busić, član Atletskog kluba Maraton iz Vukovara, nekoliko dana kasnije okitio se bronzanom medaljom i na prvenstvu u Beogradu, ovaj put na deonici od 2.000 metara.
Na treće mesto hrvatskog prvenstva uvrstio se rezultatom od 9 minuta i 54 sekunde, dok je u Beogradu, hiljadu metara manje istrčao za 6 minuta i 16 sekundi, što je u njegovoj konkurenciji najbolji rezultat u Hrvatskoj.
- Državno prvenstvo je bilo treće Nikolino takmičenje ove godine, a svojim uspesima ušao je u uži krug kandidata za državnu reprezentaciju - pohvalio je rezultate 14-togodišnjaka iz Negoslavaca, Srećko Ilinčić, dugogodišnji reprezentativac Jugoslavije i prvak Balkana u atletici, koji s Nikolom radi nešto manje od godinu dana.
Zadovoljan je njegovim uspehom, istakavši da je rezultat mogao da bude i bolji da se Nikola, pred sam kraj nije opustio.
- Ali i pored toga, lični rezultat je popravio za 20 sekundi – pohvalio ga je trener Ilinčić. U razgovoru s Nikolom, skromnim dečakom zrelih stavova, saznali smo da preferira otvorene terene.
- Između dvoranskog i otvorenog terena postoji razlika. U dvoranskom je krug 200 metara, a na otvorenom duplo više. U dvorani je teže trčati jer je vazduh suv, a vani sam u prirodi - objasnio je Nikola. Trenira pet puta nedeljno te uz dobru organizaciju uspeva da uskladi spoje sportske aktivnosti sa onima unutar škole. Nakon kraće pauze, uskoro ga očekuje sezona u kojoj planira nekoliko značajnijih trka.
- Tu su trke u okviru vukovarske lige, Osječki ferivi polumaraton, na kojem ću trčati pet kilometara, a sredinom godine sledi ono najvažnije, a to je državno prvenstvo u Karlovcu - najavio je Nikola.
Pre nego se ozbiljnije posvetio trčanju trenirao je fudbal, ali se nakon povrede i uz podršku oca Siniše, koji se rekreativno bavi atletikom, odlučio okušati i u kraljici sportova. Ističe da je možda jedna od njegovih prednosti mentalna snaga pa čak i kad ne krene očekivano, ne odustaje. To je potvrdio i trener Ilinčić, koji godinama ulaže velike napore u rad s mladim talentima.
Atletika danas nije toliko atraktivna kao neki ekipni sportovi, poput fudbala ili košarke, ali ima svoje prednosti u formiranju zdravih životnih navika i razmišljanja, složili su se naši sagovornici. Kada su u pitanju uplate, odnosno kotizacije na takmičenja, taj deo pokriva Klub, dok se za ostalo snalaze sami.
Još ovu sezonu Nikola se takmiči u kadetskoj kategoriji, a prema dosadašnjim ostvarenim rezultatima i vlastitom afinitetu, najviše mu odgovaraju trke na 3.000 metara.