Novosti

Društvo

Штo рaниje у систeм

Нa сaстaнку прeдстaвникa Mинистaрствa oбрaзoвaњa сa зaмeникoм вукoвaрскo-срeмскoг жупaнa истaкнутa je пoдршкa мaњинскoм oбрaзoвaњу

Large informator  %c5%a0to ranije %c4%87irilica

Učesnici sastanka u Vukovaru

Na inicijativu zamenika vukovarsko-sremskog župana Srđana Jeremića, u Vukovaru je održan sastanak s predstavnicima Ministarstva obrazovanja. Razgovaralo se o obrazovanju na srpskom jeziku i pismu na istoku Hrvatske, gde je i najveći broj učenika srpske nacionalnosti koji se školuju na maternjem jeziku, odnosno modelu A. S obzirom da je Županija osnivač srednjih škola, namera je bila sagledavanje stanja.

- Ono što je važno za manjinsko obrazovanje jeste da postoje intencije i jedne i druge škole da otvore neka nova zanimanja, atraktivna za tržište rada. Cilj nam je da što veći broj dece s područja Vukovarsko-sremske županije ide u školu u Vukovar, da nastavi i srednjoškolsko obrazovanje na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, u smerovima koji bi za njih bili atraktivni i koji bi im omogućili lakše zapošljavanje - naglasio je Jeremić.

Dodao je da je cilj obezbediti za tu grupu dece obrazovanje u Vukovaru, kako bi se izbegli dodatni troškovi putovanja u druge gradove. Nakon sastanka u sedištu županije, predstavnici Ministarstva su u pratnji domaćina posetili Strukovnu školu Marko Babić i Ekonomsku školu Vukovar.

Direktor Uprave za nacionalne manjine Nandor Čapo naglasio je važnost manjinskog obrazovanja, najavivši određene aktivnosti u poboljšanju uslova vaspitanja i obrazovanja.

- Razgovarali smo o izgradnji i dogradnji vrtića, kako bi se osiguralo uključivanje dece u što raniji sistem vaspitanja na maternjem jeziku, o proširenju škola sa ciljem osiguranja celodnevne nastave u osnovnim školama te uvođenju novih smerova u srednje škole - istakao je Čapo.

To je, između ostalog obuhvatilo i razgovor o rezultatima uvođenja smera farmaceutski tehničar u Ekonomskoj školi, odnosno koliko je to uticalo na povećanje broja učenika. Sastanku je prisustvovao i načelnik Sektora za obrazovanje na jeziku i pismu nacionalnih manjina Milan Vukelić.

- Želimo da pokažemo da kvalitetno pomažemo školama koje nastavu vrše na jeziku i pismu nacionalne manjine, u ovom slučaju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu - rekao je Vukelić, pohvalivši dosadašnji angažman zamenika Jeremića u tom segmentu. Istakao je da je cilj Ministarstva da pomaže u tim procesima redovno i temeljito. Direktorka Ekonomske škole Vukovar Jelena Vinaj podsetila je da nastavu pohađa 270 učenika u četiri smera, te da se 103 učenika obrazuje po modelu A.

- U našoj školi deca su u istoj smeni, za odvajanje nema potrebe. Saradnja u školi je jako dobra, slažemo se i sarađujemo. U nastavi smo se okrenuli prema budućnosti tako da sve moram da pohvalim za saradnju i dobre međuljudske odnose, zaključila je direktorka Ekonomske škole.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više