Taman kada se učinilo da se nazire kraj uništavanju prirode u Donjoj Suvaji i da slučaj dobiva veću pažnju nadležnih institucija, Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine izvijestilo je da trenutno nema osnove za zabranu izgradnje mini hidroelektrane na Uni. U priopćenju Ministarstva navodi se da lokacijske i građevinske dozvole ne mogu biti poništene, osim ako se u kaznenom postupku ne utvrdi da su navedeni akti izdani kao posljedica kaznenih djela. Podsjetimo, zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja, Državni inspektorat je podnio kaznenu prijavu protiv osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu. Dok to ne bude dokazano, investitor iz firme Pipra može nastaviti sa svojim štetnim radovima.
Osim toga, Ministarstvo napominje da se gradilište na Uni ne nalazi na području obuhvata Vrela Une, koje je još od 1968. zaštićeni spomenik prirode. Prema važećem Prostornom planu Općine Gračac, lokacija se, nažalost, nalazi unutar građevinskog područja i na području na kojem je moguća izgradnja malih hidroelektrana.
Za mještane Donje Suvaje i Srba borba za obranu Une je, izgleda, tek počela. Iz Udruge Una Srb poručuju da je nejasno zašto u nalazu Ministarstva nisu adresirani ozbiljni ekološki i proceduralni nedostaci vezani za zaštitu mreže Natura 2000, unutar kojeg se rijeka nalazi. Istaknuli su da Hrvatska ima obaveze prema Europskoj uniji, a to je rigorozno poštivanje ekoloških standarda, posebno ocjene utjecaja na prirodna staništa i vrste koje su dio te mreže.
"Postupci izdavanja dozvola nisu uključili adekvatnu ocjenu prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu Natura 2000, što je obavezno prema Zakonu o zaštiti prirode. Ovaj propust ne samo da stavlja projekt u pravnu sivu zonu, već predstavlja izravnu prijetnju biološkoj raznolikosti područja koje je od europske važnosti. Isto tako, nedostatak adekvatne procjene utjecaja na okoliš, kojom bi detaljno bili razmotreni svi potencijalno negativni efekti na lokalne ekosustave, ukazuje na ozbiljne propuste u procesu dozvoljavanja. Bez ove procjene, bilo kakav zahvat u području Natura 2000 može imati nesagledive posljedice, čime se krši ne samo nacionalno, već i međunarodno zakonodavstvo. Krivična prijava je podnesena protiv osobe odgovorne za izdavanje lokacijske dozvole, zbog osnovane sumnje o kriminalu. Ovaj čin pokazuje ozbiljnost situacije i potrebu za hitnom reakcijom nadležnih tijela", naveli su članovi udruge.
Oni su svoje nezadovoljstvo iskazali početkom tjedna i u Zadru, ispred županijskog sjedišta. Nakon sastanka sa županom Božidarom Longinom, izjavili su da nisu dobili konkretne odgovore, ali da namjeravaju prosvjedovati dok ne dobiju potvrdu da su radovi apsolutno obustavljeni.
- Nas niko nije konsultirao o tome, a mi živimo od Une. Nisu nas pitali da li smo suglasni da se nešto radi. Koliko znam, niko nije pitao ni susjednu državu Bosnu i Hercegovinu. Želimo da vidimo da taj bager odlazi iz našeg mjesta. Želimo radove kojima će priroda koliko-toliko biti vraćena u prijašnje stanje. Da budemo jasni, to neće moći nikad više biti isto. Vodene mlinice su uništene i kamen je bačen. Mi smo odlučili da ćemo se i dalje okupljati na rijeci Uni. Ako ne dobijemo baš nikakve rezultate od Zadarske županije, ne isključujemo da će sljedeći skup biti u Zagrebu - rekla je Božica Keča, mještanka Donje Suvaje.
Desetak mještana Srba i Donje Suvaje držalo je transparent s natpisom "Spasimo Unu – zaustavimo ovaj zločin". Jedan od njih, Željko Rašuo, kazao je da će isti transparent nositi, ako bude trebalo, u Zagreb i Bruxelles. Štrajkat će i glađu, najavljuje. "Neću odustati dokle god ne odu s tim buldožerom. Mi smo miroljubivi, samo branimo ono što je naše i vaše", rekao je Rašuo.
U Županiji su im rekli da nisu u kontaktu s investitorima, a da su inspektori iz Zadra na godišnjem odmoru, pa je inspekcija povjerena kolegama iz Splitsko-dalmatinske županije. Nakon više od mjesec dana građanskih akcija i dežuranja kraj gradilišta, gračački načelnik Robert Juko se u društvu župana Longina pojavio na mjestu ekocida 13. avgusta. Kako je rečeno, Longin je osobno provjerio gradilište te izrazio iznenađenje i žaljenje zbog razmjera devastacije koja je učinjena. Načelnik Juko ukazao je da je "ovo što se događa sramotno" te istaknuo da su bageri ušli u privatne čestice, čime je prouzročena dodatna šteta. Longin je s mještanima prošetao do izvora Une, gdje su mu ukazali na loše stanje ograde i stepenica. Obećao je da će osobno kontaktirati nadležne zbog sanacije područja, a predložio je i mogućnost izgradnje staze preko vode do izvora za posjetitelje koji žele vidjeti slapove. Na ekološku devastaciju upozorio je i zadarski SDP.
"U uređenim društvima u kojima se vodi računa o javnom interesu, u kojima se čuvaju prirodna bogatstva i poštuje zakon, sama činjenica da bi nekome uopće pala na pamet ideja o izgradnji male hidroelektrane na vrelu rijeke Une djelovala bi nadrealno i bizarno. Međutim, mi koji ovdje živimo ne čudimo se više ničemu", rekli su iz stranke. Nažalost, navode iz SDP-a, sustav je postavljen tako da kršitelji zakona raznim manevrima, prije ili kasnije, uspijevaju u svojim naumima.
Zaštitnici Une iz Bosne i Hercegovine pružaju podršku mještanima s druge strane rijeke. Kako je za Novosti izjavio Amarildo Mulić, predsjednik udruženja građana "Unski smaragd", pokušaj izgradnje hidroelektrane je vrijeđanje svijesti građana i nepoštovanje međunarodnih konvencija uz zaobilaženje institucija BiH.
- S obzirom na medijski pritisak, očekujemo da napokon inspektori u Hrvatskoj obustave dalju devastaciju korita, bušenje korita, promjenu obala i režima toka rijeke Une. Očekujemo da tužiteljstvo podnese prijavu protiv odgovornih lica. Kompleks vrela Une je od 1968. zaštićen spomenik prirode, a nalazi se i u mreži Natura 2000. Očekujemo zaustavljanje gradnje, eliminaciju građevinskih mašina i da se naloži investitoru da devastirani mikrolokalitet vrati u početno stanje. Frapira nas tromost administracije EU-a, jer su građani i nevladine organizacije kontaktirali institucije Unije i slali dopise. Administracija se pokazala vrlo sporom, kao i reakcija. Pozornost je sve više usmjerena ka tom području, a možemo reći da je zabrinjavajuća slaba i tiha reakcija institucija Bosne i Hercegovine - rekao je Amarildo Mulić.