Novosti

Politika

Izjava o izbjegličkoj krizi.

Centralno-istočna europska mreža za rodnu ravnopravnost (CEE Network for Gender Issues) oglasila se izjavom o izbjegličkoj krizi. Solidarnost predstavlja suštinu socijaldemokracije - bilo u vrijeme rata, mira, prirodnih nepogoda ili osobnih tragedija. Od presudne je važnosti da ostanemo vjerni svojim idealima – da se naše riječi pretvore u djela.

Centralno-istočna europska mreža za rodnu ravnopravnost (CEE Network for Gender Issues) oglasila se izjavom o izbjegličkoj krizi.

Solidarnost predstavlja suštinu socijaldemokracije - bilo u vrijeme rata, mira, prirodnih nepogoda ili osobnih tragedija. Od presudne je važnosti da ostanemo vjerni svojim idealima – da se naše riječi pretvore u djela.

Ne smijemo ostati pasivni i samo gledati kako se izbjeglička humanitarna kriza odvija pred našim očima; dok žene, muškarci i djeca bježe od rata tražeći sigurnu, mirnu i perspektivnu egzistenciju.

Mi bismo se, kao Europski narod, trebali prisjetiti kako je i sama Europa propatila tragedije rata i izbjeglištva, kako tokom Drugog svjetskog rata, tako i nedavno na Balkanu. Ovo je globalna kriza i, kao takva, zahtjeva hitan odgovor na globalnoj razini.

Zbog toga sve zemlje članice EU-a, kao i one koje se EU zajednici žele pridružiti, potičemo na to da, između ostalog:

- odgovorno i proporcionalni, uz sistem kvota kao provizornom mjerom, na sebe preuzmu odgovornost za dolazeće izbjeglice kroz pravedan sistem distribucije i pravovremenu hitnu pomoć državama i građanskim društvima koja se trenutno nalaze u prvim redovima

- izbjeglicama u državama koje su ih primile osiguraju humane uvjete, s posebnim obzirom prema ženama, djeci i najugroženijima, te da podržavaju takve akcije civilnog društva

- razviju zajedničku politiku prema azilu i migracijama kroz paneuropsko razumijevanje i ojačanje Europskih institucija

- osiguraju rodno osjetljivu politiku prema izbjeglicama budući da ženske izbjeglice imaju ne samo specifične potrebe, već na svojim leđima nose velik teret izbjegličke patnje

- sudjeluju i podržavaju akcije civilnog društva u vezi izbjegličke krize razvijajući, implementirajući i evaluirajući politiku na nacionalnom, regionalnom i Europskom nivou

- djeluju i surađuju s međunarodnim organizacijama i drugim državama na globalnoj razini da bi smo se ne samo mogli uhvatiti u koštac s pitanjem izbjegličke krize, već iznad svega, da bi smo na političkoj i diplomatskoj razini mogli rješavati prave uzroke ljudskog egzodusa, time omogućujući životna okruženja koja će biti obilježena mirom, solidarnošću i razvojem.

Kao žene iz ranije ratom pogođenog Balkana i Središnje i Istočne Europe, govorimo iz vlastitog iskustva. Ne samo da s izbjeglicama dijelimo njihovu patnju, već dijelimo i njihove aspiracije.

Zbog toga pozivamo Europske države, političke stranke i civilna društva da se ujedine u organizaciji potpore za izbjeglice, nevezano uz to jesu li oni trenutno u tranzitu, traže li azil ili samo žele živjeti i raditi.

Spremne smo preuzeti svoj dio odgovornosti te, iznad svega, raditi na razvijanju rodno osjetljive politike rješenja izbjegličke krize da bismo osigurale da će specifične potrebe žena izbjeglica (kako odraslih žena, tako i djevojčica) biti zadovoljene.

U ime Međunarodnog Odbora Centralno-istočne europske mreže za rodnu ravnopravnost (CEE Network for Gender Issues): 

Zita Gurmai, Mija Javornik, Sonja Lokar (izvršna direktorica), Karolina Leaković, Lovorka Marinović, Marta Szigeti Bonifert, Daša Šašić Šilović (predsjednica Međunarodnog odbora).

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više