U Osijeku je 10. januara sahranjen odvjetnik Sreten Baljak, koji je preminuo u 74. godini života. Rođen je u Vinkovcima, a osnovnu školu i gimnaziju te Pravni fakultet završio je u Osijeku. Radio je u Poduzeću za ceste do političke krize u Jugoslaviji početkom 90-ih godina prošlog stoljeća, kada ostaje bez zaposlenja i u teškim uvjetima sa suprugom Gordanom odgaja i školuje dva sina. Uspijeva sačuvati obitelj i ostati živjeti u Osijeku. Ostaje dosljedan građanin koji nije podlegao pritiscima okoline i nije iznevjerio sebe. Nakon dvije godine dobiva šansu zaposlenja u odvjetničkom uredu Radojice Vučkovića gdje nakon položenog pravosudnog ispita postaje partner.
Odvjetničku profesiju Sreten je obavljao godinama na vrlo visokoj razini, a u stručnim krugovima poznat je po tome što je vrlo često koristio latinske izreke u svojim završnim riječima u procesima obrane. Stručni portali Notarius i IUS-INFO koji daju primjere dobre sudske prakse iz Hrvatske i Europske unije donose niz priloga iz sudskih procesa iznoseći slučajeve u kojima je akter bio odvjetnik Baljak.
Isto tako, pravne slučajeve u kojima je bio akter, objavljuju portal Udruge za mir i ljudska prava Documenta iz Zagreba te časopis "Pravda u tranziciji". Dugo godina bio je član Upravnog odbora Organizacije za građanske inicijative iz Osijeka (OGI).U odvjetničkim i u sudskim krugovima Osijeka, Slavonije i Hrvatske, Sreten Baljak je bio cijenjen kao osoba i kao odvjetnik.
Sreten je bio osoba obdarena s mnogo talenata koje je iskušavao još od gimnazijskih dana. Tako je u to vrijeme bio član amaterske omladinske scene u Donjem Gradu, a više godina se bavio sportom; trenirao je karate i nastupao na natjecanjima. Šezdesetih godina bio je i član kluba mladih pisaca Osijeka koji je vodio prof. Dejan Rebić te je bio zastupljen i u "Vrbacima" - ediciji prvih knjiga mladih pisaca Osijeka.
U zrelim godinama, Sreten Baljak je uz profesionalni rad uvijek nalazio vremena i snage za volonterske aktivnosti u nevladinim organizacijama, kulturnim institucijama i lokalnim tijelima. Tako je više godine bio član Savjeta SKD-a Prosvjeta u Zagrebu te član Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Osijeka. Često je povezivao građanski aktivizam i pravnu struku; tako je npr. bio organizator osječke promocije pravničke knjige poznatog ustavnog suca Karla Kovača iz Novog Sada "Nevino osuđeni" - o čemu je objavio tekst u časopisu Kultura mira - uz druge stručne radove u stručnim pravničkim časopisima.
Iz niza volonterskih aktivnosti u građanskom i kulturološkom okviru treba spomenuti njegov volonterski angažman na poziciji direktora nakladničke kuće "Alberta" iz Osijeka koja je u te tri godine (unatoč vrlo teškim financijskim prilikama) objavila desetak stručnih knjiga i monografija te knjiga poezije. Sreten nije bio puki broj u stanovništvu grada Osijeka već subjekt koji se djelatno opirao mitskim predstavama nacionalnih identiteta svih boja i aktivno je pridonosio izgradnji građanskog društva u nas.
Životna iskušenja modeliraju karakter čovjeka, a tih je iskušenja u nas u proteklih tridesetak godina bilo napretek. Sreten je u takvom okruženju živio autentično, a ne izvještačeno pod prisilom okruženja i mnogih polupismenih političara u nas. Lik i djelo Sretena Baljka ostat će nam u trajnom sjećanju.