Kako bi usavršili danas neizostavne informaciono-komunikacione tehnologije (IKT), kojima bi olakšali rad u nastavi i učinili je zanimljivijom, četvero zaposlenih u OŠ Negoslavci osmislilo je i kroz Erasmus plus program realizovalo projekat "Osloni se na IKT".
- S obzirom da je IKT danas neizostavan, ne samo u obrazovnom sistemu, nego i u svakodnevici, odlučili smo da osmislimo projekat kojim bi unapredili digitalne alate i tako olakšali rad unutar nastavnih sadržaja - objasnio je Bojan Lazić, stručni saradnik knjižničar, koordinator projekta.
Izrazio je žaljenje što se u projekat, osim njega, uključilo tek četvero nastavnika - učiteljice hrvatskog jezika Zorana Vukašinović i istorije Dejana Okovački, te učitelj matematike Vojislav Đuračković, ali ih to nije sprečilo da sredinom februara prošle godine u Osnovnoj školi Negoslavci počnu realizaciju IKT-a.
- U startu smo postavili tri osnovna cilja; jačanje digitalnih kompetencija učitelja u školi, jačanje digitalnih kompetencija učenika te osavremenjivanje nastavnog procesa upotrebom različitih veb 2.0 alata, drugih informacionih i komunikacionih tehnologija - objasnio je Lazić.
Namera je bila da učitelji putem mobilnosti steknu određene IKT kompetencije i veštine koje bi potom preneli na ostale zaposlene i učenike. Time bi se ojačale digitalne kompetencije učitelja i učenika škole, što bi u rezultovalo savremenijim pristupom realizaciji nastavnog procesa.
- Boravili smo na dve lokacije u Sloveniji, u osnovnim školama, koje duži niz godina koriste ovakvu tehnologiju u radu s decom, pa čak i onima s poteškoćama u radu, kako bi razmenili iskustva i stečena znanja preneli u našu školu - rekao je o edukacijama nastavnika koordinator IKT-a, prvog Erasmus plus projekta, u koji se uključila ova osnovna škola, u kojoj se nastava odvija na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.
Projekat je odobrila Agencija za mobilnost i projekte Evropske unije, ocenivši ga, s 84 od mogućih 100 bodova, na šta su učesnici posebno ponosni, a u finansijskoj konstrukciji podržan je sa 7220 evra.