Novosti

Politika

Demokracija po mjeri Andreja Plenkovića

Ovakve posljedice izmještanja Sabora s prostora zaštićenog ogradama u vojni kompleks, uklapaju se u sliku demokracije u Hrvatskoj koja kontinuirano slabi kroz već treći mandat premijera Andreja Plenkovića

Large markov

Markov trg je gotovo četiri godine zatvoren za građane (foto Patrik Macek/PIXSELL)

Hrvatska je obilježila Međunarodni dan demokracije daljnjim doslovnim zatvaranjem institucija od građana. Sabor je iza rešetaka, a Markov trg zaboravljen, već skoro četiri godine okružen ogradom, upozorio je Gong.

Trg svetog Marka, sjedište hrvatskog političkog života, još uvijek je zatvoren za građane i građanke, iako se sjednice Vlade cijelo vrijeme održavaju na drugoj lokaciji, a sada se odatle preselio i Hrvatski sabor. I to u još zatvoreniji prostor Hrvatskog vojnog učilišta, za koji se trenutno ne zna hoće li dopustiti neometano okupljanje i kretanje ispred same zgrade u kojoj će Sabor biti smješten.

Otkako je ograđen, građanima je otežano izražavati svoje političke stavove ispred glavnih političkih institucija ove zemlje na Markovom trgu. Preseljenjem Sabora u krug vojarne nije jasno kako bi građani tu uopće mogli prosvjedovati.

Ovakve posljedice izmještanja Sabora s prostora zaštićenog ogradama u vojni kompleks, uklapaju se u sliku demokracije u Hrvatskoj koja kontinuirano slabi kroz već treći mandat premijera Andreja Plenkovića.

Hrvatsko vojno učilište, u čijim prostorima će Sabor biti naredne tri godine, nalazi se u sklopu vojarne na Črnomercu, objektu koji nije prilagođen tome da bude otvoren javnosti. Na novoj će se lokaciji čak i prostori za akreditirane novinarke i novinare nalaziti izvan zgrade u kojoj će se održavati plenarne sjednice.

S druge strane, podsjećaju na nedemokratsku odluku Vlade kojom je Markov trg ograđen, zbog koje smo se obratile Ustavnom sudu i zatražile da ispita ustavnost i zakonitost Uredbe o zatvaranju Trga. Ustavni sud se proglasio nenadležnim, pri čemu je osam sudaca glasalo za takvu odluku, a pet protiv, što je izuzetno velik broj izdvojenih mišljenja. Stoga pozivaju i zastupnike i zastupnice aktualnog saziva Sabora da iskoriste svoje zakonodavne mogućnosti i pokrenu postupak pred Ustavnim sudom o ocjeni suglasnosti zakona i drugih propisa s Ustavom, što prema zakonu može učiniti jedna petina zastupnika.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više