Novoosnovani Kalnički partizanski odred izveo je, u noći s 12. na 13. travnja 1942. godine, veliku akciju protiv lokalnih ustaša s ciljem da ponizi zločinački režim koji je dva dana ranije proslavio prvu obljetnicu proglašenja NDH.
Kalnički partizani, predvođeni komandantom Odreda Božom Lajnerom iz Ludbrega i komesarom Vilkom Jurecom iz Varaždina, uspješno su proveli akciju na četiri različita mjesta. Jedan vod upao je u pravoslavno selo Ribnjak gdje su partizani provalili vrata skladišta i narodu podijelili žito. Drugi vod iznenadio je ustaše u selu Trnovec kod Varaždina, gdje su ustaše izgubili trojicu vojnika. Veća grupa, uz pomoć lokalnih simpatizera, prerušena u domobranske uniformi, likvidirala je ustaškog tabornika. Zadnja akcija bila je prepad na domobransku baraku uz željezničku prugu kod Jalžabeta kad je 17 domobrana zarobljeno i potjerano kućama. Žitelji su slavili partizane uz priču da ih se na Kalniku skrivaju tisuće, a bilo ih je samo pedeset i dvojica.
Kod obnovljenog spomenika partizanima u Jalžabetu, lokalni antifašisti odali su počast borcima uz spomen i cvijeće. Obišli su također bistu Stjepana Bubanića Elektrike u Leštakovcu i cvijećem se sjetili 79. obljetnice smrti ovog narodnog heroja.
Kako naglašava Milivoj Dretar, predsjednik antifašističkog udruženja Varaždinske županije, radi se o jubileju kojim se evocira uspomena na kalničke partizane i njihovu prvu uspješnu akciju protiv fašista na širem kalničkom području, u okolini gradova Križevaca, Koprivnice i Ludbrega. Bio je to, kako ga danas antifašisti smatraju, podvig vrijedan divljenja.
Ovu borbu pomagalo je jednako hrvatsko kao i srpsko stanovništvo koje je borcima potajno dopremalo hranu i druge potrebne stvari te čuvalo u tajnosti lokacije na kojima se nalazila partizanska baza. Prigodom obilježavanja 80 godina od velikog podviga kalničkih partizana, položeni su vijenci i obiđeno je više značajnih antifašističkih znamenitosti.