Predsjednica
Da, Kolinda Grabar-Kitarović ima povlašten status u ovoj rubrici. Nije u tome bilo umišljaja, više je riječ o posljedici dogovora u redakciji po kojem ‘Rabljena sedmica’ podsjeća na sve ono što se zbilo u prošlom tjednu, a neće biti spomenuto u tekstovima ostalih autora u ‘Novostima’. Njima je ostala punokrvna politika, a nama politička estrada. I njezina neokrunjena kraljica Kolinda Grabar-Kitarović. A ona je, srećom, u životnoj formi. Gluposti proizvodi na tjednoj razini i ne pokazuje znakove umora. U danu kada ovo pišemo stigla je u Varaždin i tamo se pohvalila znanjem povijesti: ‘Varaždin je bio u vrijeme Banovine Hrvatske glavni grad i na simboličan način to vraćamo danas. Također, za nekoliko dana kada će diplomatski zbor boraviti ovdje, 17. prosinca, božićnim i novogodišnjim domjenkom obilježit ćemo tu činjenicu položaja kakav je grad Varaždin imao u povijesti Republike Hrvatske.’ Ovdje prestajemo citirati predsjednicu. Nesretna je povijest, nažalost, odlučila prkositi njezinoj erudiciji. Varaždin je glavni grad bio u doba Kraljevine Hrvatske, odnosno Banske Hrvatske, od 1767. do 1776. godine. Banovina Hrvatska nastala je nešto manje od dva stoljeća kasnije, 1939. sporazumom Cvetković-Maček, a glavni grad joj je bio Zagreb.Prema predaji, jedan od poznatijih novinara Hrvatske radiotelevizije, koji se ekrana dokopao nakon zloglasnih čistki provedenih ranih devedesetih, u nježnim je godinama svoje karijere upao u lektorsku službu i zatražio da mu konačno kažu je li pravilno Irak ili Iran. Ta mukotrpna borba državotvornog hrvatstva sa znanjem oživljavala je pred našim očima u raznim oblicima, a sada je usavršava predsjednica države. Još prošlog tjedna, baš nakon što smo zaključili rubriku, ispričala se jer je dubrovačkog djeci dijelila čokoladice srpskog proizvođača. Nekoliko dana kasnije, njezin je Ured zaslužio medijsku pažnju naručivši čak četiri tone lososa. Hrvatska državnost dosad se nije pokazala kao pametna pojava. Preuzela je uglavnom sve loše od prethodnih država, a razvila malo što dobro. Zbog toga Kolinda Grabar-Kitarović istinski reprezentira zemlju. Što će nam biti s inspiracijom ne osvoji li predsjednica drugi mandat, ne želimo ni pomisliti.
Kućica
Za Božu Petrova, predsjednika Hrvatskog sabora, ne treba se brinuti. U politiku je ušao vođen plemenitim idealima, brigom za opće dobro, željom za izbavljenjem iz siromaštva i egzistencijalne neizvjesnosti takozvanog malog čovjeka koji se nekad zvao srednjom klasom. Ili, kako je sam zapazio prije tri mjeseca u intervju RTL-u, ‘u politiku smo ušli da bismo promijenili neke stvari, a ne zato da bismo sklapali neke kompromise’. Još ranije, u lipnju 2015. godine, u HTV-ovoj emisiji ‘Nedjeljom u dva’ otkrio je kako želi ‘na pošten način pomoći ljudima oko sebe i svom gradu’. I dodao: ‘Nemam stan, imam kuću staru sto godina.’ Lanjskog listopada ponešto je proširio učenje o kući: ‘Dok političari vječno vladajućeg HDZSDP-a grade i kupuju velebne vile na obroncima Medvednice, čuvaju skupocjene umjetnine i egzotične trofeje po podrumima, ja sam, eto, za svoju skromnu i poluruševnu kuću bio prisiljen novac posuditi od rođaka kako bih omogućio barem donekle dostojan život, jer nisam u mogućnosti obnoviti kuću’, žalio se Petrov, hrvatski mučenik, novinarima. I skoro nikad nije propustio dodati, za ostvarenje ciljeva koje je zacrtao, nužno je provesti reforme.Sve je izgledalo kao naporno razmetanje još jednog lažnog reformatora, ali boga mi, upalilo je. Prošla je tek godina otkako je Petrov slavodobitno ujahao u nacionalnu politiku, a već se jedan čovjek u njegovu gradu može pohvaliti boljim životom. Spletom okolnosti riječ je upravo o njemu, Boži Petrovu koji, javljaju mediji, vidi kraj agoniji života u kući staroj sto godina. Srušena je, a na njezinu je mjestu prije dva mjeseca izvješena tabla koja najavljuje gradnju novog objekta. Investitor je dobri naš Petrov, projekt i nadzor potpisuje tvrtka Pilon, a izvođač radova je Partner grupa iz Metkovića. Štoviše, hrvatski reformator Petrov dobio je mišljenje od Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama da smije koristiti državne poticaje, pa će kuću graditi s kreditom nešto većim od 900.000 kuna. Sa 590.000 kreditirat će ga komercijalna banka, 316.000 osigurat će APN, kredit je iz takozvanog programa B za gradnju i rekonstrukciju obiteljskih kuća. S uvjetima kredita nećemo gnjaviti.
U medicini, pokusi se prvo provode na majmunima, pa tek onda na ljudima. U hrvatskoj politici, Božo Petrov je učinke svoje politike odlučio prvo ispitati na sebi. Majmunima kako bude.