Oko sedam tisuća prosvjednika danas je promarširalo Zagrebom u 18. po redu Zagreb Prideu, najdugovječnijem političkom prosvjedu za ljudska prava u Hrvatskoj.
Pod sloganom '18 ponosnih godina' prosvjedna povorka raznolika u svom sastavu – od djece, mladih i starijih osoba te pokojeg pasa prošetala je od muzeja Mimare središnjim zagrebačkim ulicama i trgovima sve do Ribnjaka. Unatoč nesnosnoj vrućini atmosfera u povorci bila je iznimno vesela i pozitivna, a sudionici prosvjeda odmorili su se od sunca u parku Ribnjak gdje je održan program – govori i koncert Le zbora.
Ovogodišnje govornice na Prajdu bile su dvije mlade djevojke - sedamnaestogodišnja Lucija i osamnaestogodišnja Ema.
Lucija je ispričala kako je odrasla u tolerantnoj obitelji, no da mnogi njeni vršnjaci nisu bili te sreće. Rekla je kako joj je dosta toga da njeni prijatelji i prijateljice konstantno žive u strahu jer su gej.
- Naša budućnost je naša i ja je ne dam. Zato marširam, zato se borimo, zato smo glasne – da sutra može biti bolje nego danas – rekla je Lucija.
Ema je ispričala kako je ove godine odlučila volontirati u Zagreb Prideu jer se željela bolje upoznati s aktivizmom.
- Odmalena mi nije bila jasna nepravda - rekla je Ema. Ispričala je kako joj je u sjećanju ostao jedan događaj iz škole kada ih je nastavnica u razredu pitala podržavaju li istospolne brakove.
- Tada sam ja jedina rekla da podržavam jer meni djevojčici od 11 godina nije bilo jasno zašto bi netko branio ljudima da se vole. Sama se profesorica zgrozila na moj odgovor kao i ostatak razreda. Smatram da nastavnici i profesori kao autoritet trebaju osvijestiti da svojim stavovima i mišljenjima mogu utjecati na mišljenja dosta mladih, pogotovo onih u nižim razredima – rekla je Ema i pobrala pljesak prisutnih.
Dodala je i kako joj je želja osvijestiti problem sigurnosti u vlastitom domu.
- Mladi često nemaju potporu od vlastite obitelji te se zbog toga ne osjećaju sigurno. Stvaranje vlastitog identitet i prihvaćanje samog sebe može se lakše naći ako imaju potporu onih najbližih. Zato pozivam sve mlade osobe da se solidarno udružimo i pokažemo da smo tu. Mi želimo biti uključeni u stvaranje naše budućnosti - zaključila je Ema svoj govor čime je završio službeni dio prajda.
Za razliku od prvog prajda prije dalekih 18 godina, ove godine nije bilo nikakvih izgreda i sve je prošlo u podržavajućem tonu, ne samo u povorci ponosa, već i sa strane - od turista, prolaznika i ljudi s balkona zgrada koje su se našle na ruti. Kako i priliči, punoljetni Zagreb Pride završio je uz glazbu i veselje na livadi parka Ribnjak.