Novosti

Politika

Dragojevićeva knjiga nije apologija Šuvaru

Dragojević nije skrivao Šuvarove greške, već je jasno upozorio gdje je griješio stavljajući događaje u povijesni kontekst, jer se samo tako mogu razumjeti, rekao je Danko Plevnik na promociji knjige "Šuvar-politička biografija" autora Rade Dragojevića

Large milan lap%c4%8di%c4%87  petar pavlovi%c4%87  danko plevnik i rade dragojevi%c4%87 2  1

Milan Lapčić, Petar Pavlović, Danko Plevnik i Rade Dragojević (foto Milan Cimeša)

U organizaciji karlovačkog pododbora Srpskog kulturnog društva Prosvjeta u Karlovcu je u petak, 11. oktobra, održana promocija knjige "Šuvar-politička biografija" (Srednja Europa, Zagreb, 2024.) čiji je autor zagrebački novinar i publicist te bivši urednik Novosti Rade Dragojević.

Nakon nedavne zagrebačke, ovo je bila druga promocija tog djela u Hrvatskoj. O knjizi su govorili doktor fizike i direktor Kozmološkog centra u Križevcima, inače Karlovčanin Petar Pavlović, novinar i publicist dr. Danko Plevnik te sam autor.

Ocijenivši knjigu najvišom ocjenom, Pavlović je podsjetio da se ove godine obilježava 20 godina od iznenadne smrti Stipe Šuvara i zapitao se zašto bi se poslije toliko godina - a i još više nakon burnih političkih događaja u kojima je Šuvar bio jedan od glavnih aktera - uopće bavili njime. Odgovor nalazi u tome da je on u okvirima hrvatske i jugoslavenske politike bio specifičan, jer je u svojim idejama i djelovanju pokazao dosljednost.

– Dosljednost je vrlo rijetka i inzistiranje na njoj danas zvuči paradoksalno. Šuvar je bio dosljedan prilikom promjene političkog sistema. Ideja koja je bila službena preko noći postala je neprihvatljiva, ali on je i dalje vjerovao u ono u što je vjerovao i prije - naglasio je Pavlović, podsjetivši da je HDZ dobrim dijelom formiran od članova Saveza komunista, starog kadra koji se dobro snašao u novim okolnostima.

- Dragojevićevu knjigu se isplati kupiti i čitati. Ona nije apologetska, faktografska, kronološka, nije omaž Šuvaru iz kojeg ne bismo mnogo saznali. Rade je istraživao duže od godine dana i promišljao kako ju napisati zbog čega knjiga i jest na razini ozbiljnog doktorata - istakao je Plevnik i ustvrdio da je napisana na lagan način pa je nije teško čitati. U tome je autor uspio, dodao je, jer je Dragojević uspješno riješio problem kako shvatiti neshvatljivog Šuvara.

Također je istaknuo da autor nije skrivao Šuvarove greške, već je jasno upozorio gdje je griješio stavljajući događaje u povijesni kontekst, jer se samo tako mogu razumjeti.

Autor je pojasnio kako je došlo do pisanja knjige. Kako ideja Borisa Jokića da se provede kurikularna reforma nije uspjela, zbog čega su održani prosvjedi 2016. godine, izdavač mu je da dao u zadatak da istraži kakve je školske reforme u vrijeme Jugoslavije proveo Šuvar. Kasnije mu je to predložio i urednik u izdavačkoj kući Nenad Rizvanović, a kako je Šuvar bio takozvana polarizirajuća tema - ili si za ili si protiv - izazov pisanja je bilo teško izbjeći.

- Četiri su noseće tema na kojima sam inzistirao, a to su Bijela knjiga 1984., školska reforma 1974., Šuvarov sukob sa Špiljkom i sukob sa Miloševićem -objasnio je Dragojević.

Za razumijevanje događaja na prostoru SFRJ od Titove smrti, pa i prije nje, posebno je zanimljiv dio kako su Amerikanci planirali razbijanje Jugoslavije, što je u deset tačaka razradio Amerikanac poljskog porijekla Zbigniew Brzezinski te kako je tajni dokument o tome "nestao" sa Šuvarovog stola, dok je on nakratko izišao iz sobe kad je kod njega bio novinar i tadašnji omladinski funkcioner Zoran Krželj.

Promocija je trajala više od sat vremena, a nakon uvodnih izlaganja uslijedila je diskusija promotora i publike, a zaključak je bio jedinstven: Šuvar je bio veliki čovjek i političar.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više