Novosti

Politika

Dan sjećanja na stradale u selima Gošić i Varivode

Srpsko narodno vijeće i Općina Kistanje pozivaju na komemoraciju u spomen na srpske civile s područja Šibensko-kninske županije ubijene nakon akcije Oluja. Komemoracija i vjerski obred u Varivodama održat će se u četvrtak, 28. septembra, s početkom u 12 sati, a nakon toga u Gošiću

Ecz3o91wo2us1cp0joknijzdtr6

Jovan Berić (foto Jovica Drobnjak)

Srpsko narodno vijeće i Općina Kistanje pozivaju na komemoraciju u spomen na srpske civile s područja Šibensko-kninske županije ubijene nakon akcije Oluja. Komemoracija i vjerski obred u Varivodama održat će se u četvrtak, 28. septembra, s početkom u 12 sati, a nakon toga u Gošiću.

U selu Gošić kod Kistanja 27. augusta 1995. godine ubijeno je sedam starijih osoba: Savo Borak (70), Vasilj Borak (68), Grozdana Borak (75), Marija Borak (81), Kosovka Borak (77), Milka Borak (75), Dušan Borak (56), a desetak dana ranije ubijen je i Gojko Ležaić (65). Svi ubijeni su bili civili, a u selu ni ranije niti u vrijeme ubojstava nije bilo nikakvih ratnih aktivnosti.

Gotovo dva mjeseca nakon Oluje, 28. septembra 1995., ubijeno je devet mještana Varivoda: Dušan Dukić (59), Špiro Berić (55), Jovo Berić (75), Jovan Berić (56), Radivoj Berić (69), Marija Berić (69), Milka Berić (67), Marko Berić (82) i Mirko Pokrajac (84). Ubijeni su hicima iz neposredne blizine na svojim kućnim pragovima. U selu se nisu odvijale nikakve vojne aktivnosti niti je u njemu pronađeno oružje.

Ubijeni stanovnici ovih sela tek su dio civilnih žrtava koje su ubijene tokom i nakon Oluje. O razmjerima zločina koji su tada počinjeni najviše govori činjenica da gotovo i ne postoji selo sa srpskim stanovništvom u sjevernoj Dalmaciji i Lici u kojem nije bilo ubojstava jedne ili više osoba.

Dokumentaciono-informativni centar Veritas u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba od kojih 1.205 civila, među njima 522 žene i 12 djece. S druge strane, prema podacima Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava (HHO), na području zahvaćenom Olujom evidentirao je 677 civilnih žrtava te na hiljade uništenih, odnosno, spaljenih, srušenih ili temeljito oštećenih objekata. S tog područja protjerano je oko 200.000 stanovnika, od kojih se svojim domovima vratio tek manji dio njih. Za zločine u Oluji pred hrvatskim pravosuđem do današnjeg dana pravomoćno je osuđen samo Božo Bačelić, bivši zapovjednik voda Izvidničke satnije 113. šibenske brigade, za ubojstva počinjena u Prokljanu i Mandićima.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više