Novosti

Kronika

Priprema, pozor - natječaj

Na Savjet za nacionalne manjine se vrši ogroman pritisak preko udruga koje nisu shvatile smisao kulturne autonomije, pa se i danas, 15 godina nakon našeg osnivanja, traže sredstva za svinjokolje ili izbore ljepote, kazao je Aleksandar Tolnauer, predsjednik Savjeta, uoči raspisivanja novog natječaja za financiranje programa nacionalnih manjina

Zwgn2hbpkav8nc8g0qyebs44w1k

Na sjednici održanoj 10. novembra članovi Savjeta za nacionalne manjina usvojili su prijedloge kriterija financiranja, ugovaranja programa kulturne autonomije nacionalnih manjina te metodologiju praćenja i vrednovanja financiranih programa. Aleksandar Tolnauer, predsjednik Savjeta, kazao je da je konačno objedinjavanje ovih odluka ono čemu su težile sve zainteresirane strane.

- Proces objedinjavanja proveden je sukladno hrvatskoj i europskoj legislativi o financiranju organizacija civilnog društva uz uvažavanje specifičnosti nacionalnih manjina. Kriteriji koje smo donijeli omogućavaju manjinskim organizacijama apsolutni uvid u ono što se od njih očekuje prilikom prijave na natječaj, a potom i izvršavanja obaveza. Riječ je o veoma razrađenom dokumentu u kojem je razvidno na koji će se način financirati programi udruga, ustanova i asocijacija nacionalnih manjina iz područja kulturne autonomije - rekao je predsjednik Savjeta i dodao da će poziv za novi natječaj za financiranje biti raspisan dan nakon što se izglasa proračun za 2017. godinu, što se očekuje za 9. decembra.

- Sada smo na papir stavili ono što smo već primjenjivali pa novi dokument ne donosi puno izmjena. Novost je da će se programi ubuduće prijavljivati putem internetske aplikacije, što svim učesnicima pojednostavljuje postupak, a Savjetu i Ministarstvu financija omogućuje uvid u trošenje sredstava – kazao je Tolnauer i dodao da je usvojenim odlukama izmijenjen kriterij za novoosnovane organizacije. Kako je objasnio, ranije su organizacije imale pravo da se prijave na natječaj Savjeta 24 mjeseca nakon osnivanja, a sada je taj period produžen na 36 mjeseci.

- Iz prakse smo zaključili da se na Savjet vrši ogroman pritisak preko programa i udruga koje nisu shvatile smisao kulturne autonomije, pa se i danas, 15 godina nakon našeg osnivanja, traže sredstva za svinjokolje ili izbore ljepote. Udruga koja aplicira za novac poreznih obveznika mora postojati najmanje 36 mjeseci i dokazati koji su njeni ciljevi i programi s kojima se misli baviti - rekao je Tolnauer.

Novost je da će jedinice i ostali organizacijski oblici koji djeluju unutar saveza ili asocijacija ubuduće sklapati ugovore sa svojim krovnim tijelima, a ona sa Savjetom kako bi se spriječilo nenamjensko trošenje sredstava.

- Zalažemo se da se sredstva doznačavaju kvartalno umjesto mjesečno. Time će se omogućiti rad organizacija u prvim mjesecima godine, što ranije nije bilo moguće budući da se raspodjela sredstava obično ne obavlja na samom početku godine. Time bi se postigla i veća sigurnost jer se sredstva za manjinsku kulturnu autonomiju doznačuju zavisno od punjenja proračuna - rekao je predsjednik Savjeta i naglasio da se i Ministarstvo financija slaže s iznesenim stavovima, kao i da su provedene revizije pokazale da Savjet financijski posluje bez greške.

Članovi Savjeta imenovali su članove komisije za ocjenjivanje prijavljenih programa udruga i ustanova nacionalnih manjina za ostvarivanje programa za 2017., kao i za otvaranje prijava i provjeru ispunjavanja propisanih uvjeta zaprimljenih programa udruga i ustanova nacionalnih manjina koji će pristići na javni poziv. Naglasivši da se komisija za ocjenjivanje sastoji od osam osoba, među kojima su samo dva člana Savjeta, potpredsjednik Veselko Ćakić i Branka Baksa, Tolnauer je ponovio da su sasvim netočne priče prema kojima pojedini zastupnici i članovi Savjeta vrše pritisak na komisiju.

- Svake godine se lansiraju takve priče iako one nemaju veze sa stvarnim stanjem, a ako pojedinci tako nastave i ubuduće, bit će tuženi. Raspodjela je uvijek vršena prema kvaliteti programa, pri čemu se nikad nije bodovao ukupan broj pripadnika neke nacionalne manjine, ali jeste broj članova udruga koje apliciraju za sredstva – objasnio je Tolnauer.

Članovi Savjeta raspravljali su i o zloupotrebama prava na pristup podacima vezanima uz manjinske organizacije.

- Legitimno se pozvati na pravo pristupa informaciji, ali su problem zakonski propisi koji su u toj domeni vrlo liberalni i nedorečeni, što omogućuje različite zlouporabe. To pravo određeni pojedinci koriste i kao sredstvo obračuna s ‘protivničkim’ udrugama. Budući da se osobni animoziteti ne smiju zlorabiti, Savjet je upozorio na nedostatke u Zakonu o pravu na pristup informacijama. Dužni smo dostavljati sve dokumente koji se odnose na korisnike financirane iz državnog proračuna budući da svaki porezni obveznik ima pravo uvida u njih – kazao je čelni čovjek Savjeta i dodao da je u posljednja tri mjeseca kopirano oko 4000 stranica dokumenta vezanih uz tražene informacije.

Članovi Savjeta odali su minut šutnje za nedavno preminulog predstavnika Crnogoraca Radomira Pavićevića. Natječaj za izbor novog predstavnika bit će raspisan uskoro.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više