Novosti

Politika

Zabranili dvojezične table

Vukovarsko Gradsko vijeće većinom glasova izglasalo je izmjene gradskog Statuta po kojima nisu predviđene dvojezične table na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u Vukovaru

Otecwo4jmi0lmlc515izrrdkrlk

(foto Goran Ferbezar/PIXSELL)

Vukovarsko Gradsko vijeće većinom glasova izglasalo je izmjene gradskog Statuta po kojima nisu predviđene dvojezične table na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u Vukovaru. Izmjenama Statuta trebala bi se ispoštovati prošlogodišnja odluka Ustavnog suda da vukovarsko Gradsko vijeće u roku godine dana riješi pitanje dvojezičnosti u tome gradu.

Ovim izmjenama usvojene su dvije odluke: Statutarna odluka o izmjenama i dopunama Statuta te Statutarna odluka o ostvarivanju ravnopravne službene uporabe jezika i pisma srpske nacionalne manjine na području Grada Vukovara, kojom bi se postupno osiguravala individualna prava građana srpske nacionalnosti u Vukovaru.

Uvedena je mogućnost službene korespodencije na manjinskom jeziku, ali je ostvarivanje toga prava prethodno potrebno tražiti pismeno. Isto tako novost je da će Gradsko vijeće svakoga oktobra donositi odluku o tome koliki je stupanj snošljivosti u gradu i jesu li se stvorili uvjeti za proširenje donesenih prava, javlja Večernji list.

Većinom glasova odbijen je prijedlog izmjena Statuta koje je predložio Klub vijećnika SDSS-a. Nakon što su izglasane promjene Statuta sjednicu su napustili vijećnici SDP-a i HNS-a. U višesatnoj raspravi prožetoj brojnim verbalnim sukobljavanjima vladajućih i oporbenih vijećnika, tokom koje je predsjednik Vijeća Igor Gavrić (HDZ) udaljio sa sjednice vijećnicu SDP-a Biljanu Gaće i vijećnika HNS-a Nenada Bučka, čulo se niz suprostavljenih stajališta.

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava je protivnike njegova prijedloga prozvao da se tokom 18 dana javne rasprave nitko o njemu nije očitovao, a s druge strane se moglo čuti kako se dokumentu za javnu raspravu uopće nije moglo pristupiti na internet stranici Grada Vukovara. Dodao je i da su se konzultirali s ustavnim stručnjacima iz Osijeka i Zagreba, a sve je nazvao ‘iskorakom u pozitivnom smjeru.’ S time se nisu složili zastupnici Srba, pri čemu je SDSS-ov Dejan Drakulić iskazao nezadovoljstvo što u statutu nigdje ne piše ‘da je upotreba jezika i pisma ravnopravna.’

- Po ovome imamo manje nego što smo imali odlukom koju smo 2009. godine dogovorili s HDZ-om - rekao je Drakulić, prenosi Jutarnji list.

Podsjetimo, Ustavni sud je 11. augusta prošle godine obvezao vukovarsko Gradsko vijeće da u roku godine dana, vodeći se člankom 6. Zakona o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u RH, a u duhu članka 8. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, u Statutu Grada Vukovara izrijekom propiše i uredi, za cijelo područje odnosno za pojedini dio ili pojedine dijelove područja Grada Vukovara, individualna prava pripadnika nacionalnih manjina na službenu uporabu svoga jezika i pisma.

Uporaba ćirilice Vukovaru na kraju je spriječena prijedlogom vladajuće koalicije HDZ-HKS uz podršku vijećnice HDSSB-a. Portal Lupiga.com jučer je objavio snimku na kojoj se jasno vidi kako aktualni vukovarski dogradonačelnik Marijan Pavliček (HKS) i predsjednik Gradskog vijeća Vukovara Igor Gavrić (HDZ) u zanosu pjevaju ustašku pjesmu ‘Evo zore evo dana, evo Jure i Bobana…’

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više