Sa željom da se podsjeti na činjenicu da je Vladan Desnica završne godine gimnazijskog obrazovanja proveo u Šibeniku, gradu u kojem je ostvario prve umjetničke impulse ka skladanju, mjestu nastanka njegove prve glazbene kompozicije i poznanstava važnih za pokretanje časopisa ‘Magazina Sjeverne Dalmacije’, šibenskoj javnosti predstavljene su do sada manje poznate cjeline iz njegovog života. Iako je književno stvaralaštvo Desnice poznato u širim krugovima, organizatori smatraju kako je nedovoljno istraženo njegovo sazrijevanje u Šibeniku pa je ova izložba usmjerena na taj segment njegovog života. Na dan otvaranja u prostorijama šibenske knjižnice o bogatom opusu iz života književnika govorili su Đurđa Vrljević Šarić, predsjednica Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Šibenika, Tatjana Škarić Jurić, unuka Vladana Desnice i autori izložbe prof. dr. sc. Drago Roksandić i Ivana Cvijović Javorina ispred Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
- Relacije Jankovića i Desnica sa Šibenikom nisu bile tako intenzivne, burne i naglašene, ali su trajne i normalne kao što su veze Kotara i Bukovice i njih se prisjećamo u velikom stilu. Trajnost tih odnosa možemo naglasiti u nekoliko relacija, počevši od Janka Mitrovića, Sime Matavulja, Šibenčanina Nikanona Rakitića i u konačnici Vladana Desnice koji je u ovom gradu boravio u formativno najvažnijem periodu života - rekla je Tatjana Škarić Jurić u ime predstavnika potomaka Desnice, upoznavši pri tom prisutne sa zapisima iz života književnika, naročito ističući izraziti značaj Sime Matavulja u intelektualnom i književnom razvoju Vladana Desnice.
Autori izložbe osvrnuli su se na godine rada, prikupljanje materijala i fotografija čijim su prikazom evocirali uspomene iz bogate biografije kako književnika, tako i njegove čitave porodice, izrazivši zahvalnost potomcima Desnice, sinu Urošu, koji im je ustupio dio porodične ostavštine.
Sama izložba nastala je kao vid nadogradnje na već postojeće Desničine susrete utemeljene 1989., a obnovljene 2005. godine na stogodišnjicu rođenja pisca, koji se održavaju svake godine tokom septembra u Kuli Jankovića u Islamu Grčkom. Na Desničinim susretima 2013. uvedeno je nekoliko programskih inovacija uključujući izložbeni dio sastavljen od četiri cjeline: 1. Zadranin Desnica, 2. Islamljanin Desnica, 3. Kula Jankovića u Islamu Grčkom; vitalnost baštine i 4. Desničini susreti jučer, danas i sutra. Prošle godine izložba je proširena novim cjelinama o životu i stvaralaštvu Desnice, a obogaćena je multimedijalnim sadržajem i jedinim zvučnim zapisom njegovog glasa.
Zahvaljujući organizatorima, Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Centru za komparativnohistorijske i interkulturne studije programa Desničini susreti, VSNM-u Grada Šibenika i SNV-u, šibenska javnost imat će priliku pogledati izložbu sve do 11. marta.