Pred dvjestotinjak okupljenih u velikoj dvorani Novinarskog doma u Zagrebu, među kojima su bili i saborski zastupnici Goran Beus Richembergh i Milorad Pupovac te bivši predsjednik Ivo Josipović, održana je u nedjelju osnivačka skupština Nove ljevice, stranke čije je formiranje posljednjih mjeseci najavljivala skupina intelektualaca i aktivista okupljenih oko povjesničara Dragana Markovine i predsjednika Anitifašističke lige Zorana Pusića. Skupština je održana samo dan nakon subotnjeg proustaškog divljanja u Zagrebu, koje je bilo adresirano odmah na početku.
- Naša je odluka da živimo bez straha – uvodno je rekla feministkinja Rada Borić, članica šesteročlanog inicijativnog odbora stranke, u čijem su sastavu uz Pusića i Markovinu bili još Vesna Teršelić iz Documente, Nikola Devčić iz Subversive festivala i filozofkinja Nadežda Čačinović.
Zoran Pusić naglasio je da stranku formiraju ljudi koji godinama, a neki i desetljećima, brane i zastupaju vrijednosti koje su ugrađene u programska načela Nove ljevice.
- Do sada smo to radili i radimo kroz djelovanje organizacija civilnog društva - rekao je Pusić i dodao da je stoga realno očekivati da će Nova ljevica biti samo nastavak toga rada.
Stranačko djelovanje i djelovanje kroz organizacije civilnog društva su dvije različite stvari, naglasio je Pusić, a Nova ljevica će nastojati da njihove vrijednosti ne kompromitira pragmatizam dnevne politike.
- U mnogim stvarima imali smo osjećaj da nas nitko ne zastupa i to je isključivi razlog zašto smo se okupili. Nadam se da danas okrećemo novu stranicu hrvatske politike - rekao je Dragan Markovina i dodao da Nova ljevica, imajući na umu sve goruće probleme u Hrvatskoj, danas želi graditi modernu državu.
- Nudimo jednu modernu državu u kojoj nacionalizam konačno neće biti tema o kojoj raspravljamo, u kojoj ćemo ustaški pokret i državu jasno smjestiti na mjesto kojem pripadaju, nudimo jednu državu u kojoj ćemo, nadamo se, zaustaviti socijalno raslojavanje i nudimo jednu zemlju i društvo u kojem će interesi građana biti na prvom mjestu – dodao je Markovina.
U pozdravnom govoru bivši predsjednik Josipović poželio je inicijatorima puno uspjeha i ostavljanje vidljivog traga, a Goran Beus Richembergh iz HNS-a istaknuo je da, iako liberali i ljevica u mnogočemu imaju različite interese, smatra da je razgovor ključan i da će međusobna suradnja biti itekako potrebna. Milorad Pupovac, koji je okupljene pozdravio kao ‘drugove i drugarice’, dodavši da je taj pozdrav stariji i od Staljina i od Marxa, rekao je da Nova ljevica ima obavezu vratiti tom pozdravu pravo na građanstvo koje mu je oduzeto. Kao ključ za uspjeh Nove ljevice preporučio je promoviranje jednakosti u svim politikama koje će kreirati. Nakon pozdravnog govora Vjerana Zuppe, koji je pozdravio građenje široke platforme, pedesetak prisutnih odmah se upisalo u članstvo nove stranke, a skupština je nastavila s izborom radnih tijela.
Povjesničar Dragan Markovina izabran je za predsjednika stranke, a Rada Borić za potpredsjednicu, dok su u glavni odbor ušli još Želimir Brala, Mirjana Kučer i Nadžeda Čačinović. U etički odbor izabrane su Vesna Teršelič i Nadžeda Čačinović, a nadzorni odbor čine Mila Vlajo, Nenad Klapčić i Lejla Topić.
Osnivanje Nove ljevice došli su pozdraviti i odvjetnici Čedo Prodanović i Jadranka Sloković, glumac Vili Matula, ginekolog i član Radničke fronte Dubravko Lepušić, režiser Nenad Puhovski, SDP-ova Karolina Leaković, antifašistički veteran Juraj Hrženjak, aktivistkinja Sanja Sarnavka, povjesničar Hrvoje Klasić i brojni drugi intelektualci i viđeniji građani poput Dejana Jovića, Antonija Šibera, Danijele Dolenec, Mislava Žitka i splitskog profesora Tonča Šitina.