Novosti

Kronika

Виjoрилe пaртизaнскe зaстaвe

73. гoдишњицa Бaтинскe биткe пoчeлa у Сoмбoру, зaвршилa у Бaрaњи: Сa лeвe стрaнe Дунaвa пoгинулo je укупнo 1.885 вojникa, oд чeгa 1.237 црвeнoaрмejaцa и 648 бoрaцa НOВJ-a

Qv70t5ft1e9w343o327vcefzecv

Premijerka Srbije Ana Brnabić i Zbor crvene armije Aleksandrov

Svečanost povodom obilježavanja 73. godišnjice Batinske bitke, daleko svečanije nego svih godina dosada, održana je 11. novembra u srbijanskom gradu Sombor u organizaciji SUBNOR-a Sombor. Obeležavanje ovog datuma od velikog je istorijskog značaja jer se na taj način tradicija NOR-a čuva od zaborava, a mlađim generacijama prenosi značaj antifašističke borbe i antifašističkih vrednosti. Uz prisustvo velikog broja građana, premijerka Srbije Ana Brnabić i ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin prvo su odali počast stradalim borcima na Partizanskom groblju i groblju crvenoarmejaca, a zatim su učestvovali i na samoj ceremoniji kod Bezdana.

Ceremonija je, uz muk okupljenih među kojima su se vijorile zastave bivše Jugoslavije, Srbije sa petokrakom, ali i crvene zastave sa srpom i čekićem, počela čitanjem pojedinih imena palih boraca tokom bitke. Govornici su, uz setno prisećanje na bitku, između ostalog poručili da je očuvanje slobode nešto na čemu se zasniva duh srpskog, ali i ruskog naroda.

U sklopu svečanosti posebno emotivan bio je nastup slavnog ruskog ansambla Crvene armije Aleksandrov, i njihova interpretacija numere ‘Tamo daleko’. Dolazak ovog ansambla ima posebnu težinu jer su članovi gostovali prvi put u Srbiji nakon velike avionske tragedije koja se dogodila 25. decembra 2016. godine, i u kojoj je među 92 poginule osobe bilo i 64 člana ansambla.

Nakon ceremonije okupljeni su obišli Muzej Batinske bitke u kojem su izloženi brojni eksponati poput oružja i dokumenata tog vremena, ali i fotografija boraca, uključujući i fotografije komandanta Glavnog štaba NOV-a i PO-a Vojvodine Koste Nađa, kao i komandanta 3. ukrajinskog fronta maršala Fjodora Ivanoviča Tolbuhina.

Kako bi obilježavanje 73. godišnjice Batinske bitke dobilo dodatni značaj tim povodom završena je obnova muzeja Batinske bitke nedaleko od Bezdana, na samoj obali Dunava, a uređeno je i groblje palih heroja u Somboru. Podsetimo, Batinska bitka je jedna od najvećih i najznačajnijih bitaka u Drugom svetskom ratu, u kojoj su učestvovale jedinice Crvene armije i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije sa jedne strane, i nemačkog Vermahta sa druge. Iako je Batinska bitka kod mesta Batina, koje se nalazi u Baranji, trajala svega 18 dana, bila je najveća po količini snaga i intenzitetu borbi, a o značaju bitke svedoče i brojke. Od 66 heroja Sovjetskog Saveza, koji su bili odlikovani za heroizam tokom operacija na prostoru Jugoslavije, njih 19 se istaklo tokom forsiranja Dunava pored mesta Batina, a 11 pored grada Apatina.

Ishod bitke bio je iznimno krvav. Sa leve strane Dunava, u osamnaest novembarskih dana poginulo je ukupno 1.885 vojnika, od čega 1.237 crvenoarmejaca i 648 boraca NOVJ-a, dok je kod Nemaca broj žrtava bio nešto veći oko 2.500. Svečanost 73. godišnjice Batinske bitke, koja se ujedno proslavlja i u čast oslobođenja Baranje, bit će održana 23. novembra u Belom Manastiru.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više