Novosti

Kronika

Oбнoвљeнo oбиљeжje Жидoвимa

Mинистaрствo културe сe укључилo у прojeкт зaштитe спoмeничкe бaштинe кoпривничких Жидoвa: срeдишњe Спoмeн-oбиљeжje нa жидoвскoм грoбљу дoчeкaлo je дугo oчeкивaну oбнoву уoчи Дaнa сjeћaњa нa хoлoкaуст

Awd8l2n2y151zdpttz8rtg56k71

Središnji spomenik na Židovskom groblju

Središnje Spomen-obilježje na koprivničkom židovskom groblju dočekalo je svoju dugo očekivanu obnovu, upravo uoči Dana sjećanja na holokaust. Nakon niza godina lošeg stanja u kojemu se nalazilo, zahvaljujući Gradu Koprivnici, u potpunosti je uređeno. Veliku zaslugu za obnovu ima Ministarstvo kulture koje se uključilo u važan projekt zaštite spomeničke baštine koprivničkih Židova. Radovi na spomen-obilježju uključivali su izradu nove prilazne staze, popravcima na prostoru oko ploče, čišćenju stepeništa te uređenje okoliša.

- Ministarstvo kulture odobrilo je Gradu Koprivnici sredstva za obnovu spomen-obilježja na Židovskom groblju u iznosu 50.000 kuna u okviru Programa zaštite na nepokretnim dobrima u 2019. godini. Preostali iznos vrijednosti investicije financirao je Grad Koprivnica iz spomeničke rente. Izvođač radova bio je Švenda Građenje d.o.o. iz Koprivnice na iznos od 112.413,75 kuna . Radovi su uključivali obnovu Spomenika žrtava I. i II. svjetskog rata te uređenje okoliša - priopćeno je iz Grada Koprivnice.

Židovsko groblje koje ima status kulturnog dobra nalazi se tri kilometra udaljeno od Koprivnice, a nastalo je u 19. stoljeću kada je židovska zajednica osnovala svoju općinu. Veći dio grobnih natpisa pisan je na hebrejskom pismu jidišu te na njemačkom dok su natpisi na hrvatskom nastali nakon 1918. godine. Tokom Drugog svjetskog rata, židovsko groblje bilo je više puta devastirano. 1941. godine stradalo je u bombardiranju njemačke vojske, a 1943. godine na njemu su se vodile borbe za oslobođenje Koprivnice između partizana i ustaša.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više