Novosti

Društvo

Muka po Baniji

Novi potres, težak čak 6,2 po Richteru, donio je nova oštećenja po Baniji i Kordunu te uzeo jedan mladi ljudski život

Large petrinja

Slavko Midžor/PIXSELL (foto Posljedice potresa u Petrinji )

Potres od magnitude 6,2 po Richteru, s epicentrom kod Petrinje, nanio je u utorak znatne štete i razaranja nastale još dan ranije 28. decembra. Kako izvještavaju mediji, u utorak je došlo i do smrtnog slučaja. Poginula je 12-godišnja djevojčica.

Kako je saopćila Seizmološka služba, intenzitet u epicentru ovog razornog potresa procijenjen je na VIII-IX stupnja EMS ljestvice u kojem se očekuju velika materijalne štete.

Ni Sisak nije ostao pošteđen stradanja u potresu. Mnoge starije zgrade koje je jučerašnji potres načeo, danas su dokrajčene, bilo da su ostale bez krova ili su im srušeni dijelovi zidova.

Mirjana Oluić Voloder i njena mama nisu stradale, ali kako je za Novosti rekla Mirjana, u gradu su velike štete.

- Kad je krenuo potres nalazila sam se u autu i lagano prolazila gradom. U tren su ga vrlo brzo zakrčila druga vozila i građa koja se s zgrada svalila na ulice. Najstrašnije je bilo kod stare interne bolnice koja je ostala bez krova. Oko nje je bio velik broj pacijenata i osoblja koji su izjurili kad se zatreslo. Stanje je bilo katastrofalno i u selima Staro Selo, Trnjani i Čakale u kojima žive pripadnici srpske zajednice. Odasvud me zovu i javljaju o štetama. Čim se stanje normalizira, otić ću u obilazak da vidim kakva je situacija i što će tim ljudima biti potrebno - rekla je Mirjana Oluić.

U današnjem potresu velike štete zabilježene su u Glini i u okolnim selima.

- U samom gradu ima mnogo kuća koje su stare i po sto godina. Njih je potres dokusurio. U nekim zgrada uzrokovao je manje štete - od napuklina do padanja predmete po kući - rekla je za Novosti aktivistica SNV-a Ljuba Vrga, ističući da su štete zabilježene i po okolnim selima.

Stižu dojave o srušenim dimnjacima, popadalim crijepovima s krovova i oštećenjima na kućama, ali se razmjeri još ne mogu ustanoviti.

- Zanimljivo je da su stare kuće građene od drva, kako se nekad radilo, prošle znatno bolje - rekla je Ljuba Vrga koja zbog činjenice da su gradske ulice blokirane šutom nije mogla obići zgrade vezane uz srpsku zajednicu u tom gradu.

O štetama koje je potres počinio u obližnjem Malom Gradcu za Novosti govori Željka Marčinko.

- Prije potresa psi su počeli lajati i zavijati, a kad se zatreslo, moja najmlađa kćerka i ja jedva smo uspjele izići iz kuće, skoro puzajući, koliko se tlo treslo - priča Željka Marčinko i dodaje da su mnogim kućama u selu srušeni dimnjaci, oštećeni krovovi i da imaju napukline.

Ostali članovi njene porodice otišli su do Petrinje da saniraju kuću njenog oca oštećenu u jučerašnjem potresu jer su crijepovi popadali s krova. Kaže da su Mali Gradac i okolna sela ostala bez struje i da se plaši ući u svoju kuću. Tješi je što se članovima njene porodice ništa nije desilo.

O teškoj situaciji u Glini govorio je i dopisnik Novosti iz Gline Vladimir Jurišić kojem je kuća također onesposobljena za stanovanje.

- Razgovarao sam s upravnicom Doma za starije i nemoćne Renatom Tominović Ceković koja mi je rekla da su zidovi popucali i da su korisnici istrčali u dvorište. Pomogli su im ekipe Crvenog križa i vatrogasci. U toku je evakuacija najtežih i nepokretnih bolesnika. Razmišlja se da ih se pošalje u druge centre po Hrvatskoj. Panika je prilična. Razgovarao sam s nekoliko štićenika doma, pa mi je jedna žena opisivala kako ju je potres srušio na pod, nakon čega se uspjela dići i izići iz sobe. Oštećen je i glinski Dom zdravlja, a pacijenti i osoblje su oko zgrade. Pukla je i vodovodna cijev koju nitko nije popravio, pa se čekaju vatrogasci. Sve ulice u Glini su zasute ciglama i crijepom, tako da nema ni jedna ulice u kojoj nije napravljena šteta. Uglavnom su stradali dimnjaci i kuće i zgrade više nisu za stanovanje - rekao je Jurišić.

Do zaključenja teksta bilo je teško naći sugovornika iz Petrinje u kojoj je osim razaranja došlo i do nestanka struje, ali i opterećenja svih mobilnih i fiksnih linija, što se u velikoj mjeri odnosi i na cijelu centralnu Hrvatsku, zbog čega se apelira na razumijevanje.

Bilježi se brojka od 20 povrijeđenih, a mnogi se dovoze u zagrebačku Kliniku za traumatologiju. Potres, koji se intenzivno osjetio u Zagrebu i bio ravan onom martovskom, izazvao je paniku i materijalnu štetu i u glavnom gradu, jer su se odronile fasade, cigle i crijepovi sa zgrada koje su bile načete martovskim zemljotresom, uz već utvrđena unutrašnja oštećenja.

Među oštećenim zgradama je i sjedište Ministarstva obrane RH. Veće probleme od fasada, koje su se ponegdje odronile na ulicu, bio je nedostatak struje u nekim dijelovima grada i ulice blokirane automobilima.

Pogođene krajeve u dva dana potresa posjetili su najviši državni rukovodioci koji su najavili mjere za saniranje šteta.

Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović najavio je ukidanje propusnica za Sisačko-moslavačku županiju, a najavljeno je i da će stacionar Arena Zagreb zbrinuti pacijente oboljele od koronavirusa s područja te županije. Najavio je i da je Hrvatska pokrenula europski mehanizam uzbunjivanja, pa očekuje da će u kratkom roku početi pristizati oprema koja je dobrodošla u ovakvoj situaciji.

"Upravo sam razgovarao s povjerenikom Europske komisije za izvanredna stanja. Cijeli niz zemalja je već ponudio pomoć, a na razini EU se organizira pomoć za ono što nam je u ovom trenutku najpotrebnije", rekao je Božinović za N1 u Petrinji, a to je za hrvatske medije potvrdila i predsjednica EK Ursula Van der Leyen.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više