Novosti

Društvo

Liječnici u Saboru ne žele zamrznuti saborske mandate i vratiti se u bolnice

Hrvatska udruga bolničkih liječnika pozvala je liječnike koji obnašaju zastupnički mandat u Saboru da zamrznu političke aktivnosti i vrate se u struku. Pitali smo ih što misle o tome

Large arena

(foto Luka Stanzl/PIXSELL)

Prije tri dana Hrvatska liječnička komora (HLK) pozvala je umirovljene liječnike da se mobiliziraju zbog manjka zdravstvenog kadra u bolnicama, a sve češće se spominje da bi se moglo angažirati i studenti koje medicinski fakulteti već pripremaju da pomognu.

Stanje u zdravstvenom sustavu pogođenom epidemijom koronavirusa sve je teže, nedostaje opreme i kadra. Mediji su u ponedjeljak objavili pismo liječnice iz zagrebačke Dubrave, dijela KBC-a Zagreb, u kojem se tvrdi kako u respiratornom centru bolnice nema lijekova i hrane te da neki bolesnici ne dobivaju niti svakodnevne obroke. Nedostaje i sapuna, ručnika, tuševa, sanitarnih čvorova.

"U proteklih 5 radnih dana u mojim smjenama u trajanju od 8 do 16 sati ukupno sam preuzela između 30 i 40 bolesnika, od toga sam osobno otpustila 10. Ne prijavljujem umrlih bolesnika tijekom moje službe”, napisala je anonimna doktorica.

Na poziv HLK-a umirovljenim liječnicima već u nekoliko sati od poziva, kako je rekao prvi čovjek ove organizacije, Krešimir Luetić, javilo se njih 15 da bi u međuvremenu njihov broj narastao na više od 40.

Iz Hrvatskog liječničkog zbora reagirali suna ovaj poziv ističući kako rad umirovljenih liječnika u sadašnjim epidemiološkim okolnostima predstavlja rizik za njih same. Podsjetili su kako je više od 70 posto liječnika ovog proljeća u Italiji, koji su umrli nakon što su zaraženi, bilo u dobi od 50 godina i više.

Korak dalje otišli su u Hrvatskoj udruzi bolničkih liječnika (HUBOL). Oni su pak poslali apel liječnicima u Saboru i drugim javnim institucijama da svoju političku aktivnost stave u mirovanje i sjete se da su liječnici. Njihov poziv, kako su napisali, odnosi se na sve liječnike u Saboru, Vladi, HZZO-u i MIZ-u.

"Sigurni smo da će se za političke funkcije lako naći zamjene, što će za liječničku profesiju u trenucima koji slijede biti nemoguće. Također pozivamo saborski Odbor za zdravstvo koji šutke i bez ikakve inicijative gleda što se događa, da se barem ponekim korisnim sastankom i prijedlozima pridruži borbi protiv pandemije. Posebno upada u oči šutnja bivše članice Nacionalnog kriznog stožera, koju smo donedavno svakodnevno gledali i slušali u medijima, a od kako je ušla u Sabor te postala dopredsjednica saborskog Odbora za zdravstvo, potpuno je iščezla iz medijskog prostora”, prozvali su kolege političare iz HUBOL-a, a posebice HDZ-ovu Maju Grbu Bujević.

Ona je odmah na svom Facebook profilu reagirala napisavši kako je "u ovako teškoj i zahtjevnoj situaciji, prozivati bilo koga kontraproduktivno, osobito ako se upire prstom u konkretnu osobu, ne imajući pravog uvida u njezin rad”. Grba Bujević dodala je i kako i dalje nastavlja svoj rad u vezi pandemije te da se stavila na raspolaganje ravnateljstvu OB Karlovac za poslove specijalista anesteziologije i reanimatologije, osobito u vrijeme vikenda i blagdana.

Osim Grbe Bujević, u saborskom klubu HDZ-a osam je liječnika – Ivan Ćelić, Goran Dodig (psihijatri) Mladen Karlić (ginekolog), Ivan Kirin (kirurg), Željko Reiner (internist), Hrvoje Šimić (fizijatar) te Domagoj Ivan Milošević koji je također završio Medicinski fakultet.

Ukupno u saborskim klupama, gdje sjedi 151 zastupnik, 12 je liječnika. Još dvije liječnice - Andreja Marić (internistica) i Renata Sabljar-Dračevac (psihijatrica) su u klubu SDP-a. Tu je i Mostov psihijatar Božo Petrov te endokrinolog dijabetolog Milan Vrkljan iz Domovinskog pokreta.

I SDP-ova liječnica, Renata Sabljar-Dračevac, inače predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, također je na Facebooku reagirala na HUBOL-ov prijedlog. Ona je napisala kako je na dispoziciji struci te kako je za ponedjeljak sazvala sjednicu saborskog tijela s temom 'Stanje u zdravstvu – dugovi'.

'Slažem se s kolegama liječnicima iz HUBOL-a kako je došlo do urušavanja postojećeg zdravstvenog sustava. Upravo zato sam sazvala saborski Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku. Krajnje je vrijeme za poduzimanje ozbiljnih mjera zaštite od pandemije. Zahvaljujem se umirovljenim kolegama, koji su voljni pomoći pacijentima. Pri tome ih treba zaštititi kako se ne bi razboljeli. Na dispoziciji sam struci”, napisala je Sabljar-Dračevac, koja je i dalje zaposlenik psihijatrijske bolnice na Ugljanu.

U telefonskom razgovoru za Novosti potvrdila je da radi u bolnici i odlazi na rasprave kad je to potrebno.

- Naravno da je dobro sudjelovati na svim sjednicama i biti aktivan. Nas liječnika u Saboru nema previše. Nije to nikakav značajan broj. Mislim da puno više možemo pridonijeti u Saboru otvarajući teme koje su nam važne i značajne za zdravstvo nego na samim radnim jedinicama. Dakako, ako dođe do takve situacije, naravno da svi koji imaju zvanje - trebaju doprinijeti – rekla je Sabljar-Dračevac dodajući kako je u tom slučaju opcija i zamrzavanje mandata.

Dodala je i kako je trenutno najveći problem nedostatak njegovatelja te da su od ministra zdravstva tražili da se aktiviraju oni koji su na Zavodu za zapošljavanje.

Milan Vrkljan iz Domovinskog pokreta nije sklon ideji povratka u bolnicu zbog krize uzrokovane epidemijom koronavirusa. Za agenciju Hina rekao je da takav poziv nije primjeren za liječnike koji nisu visokosofisticirano pripremljeni i educirani za tu bolest.

"To bi bilo kao da mene, sveučilišnog profesora koji se bavi endokrinološkim tumorima, pošaljete u salu za kateterizaciju da radim infarkt miokarda", rekao je Vrkljan.

Kad smo ga u ponedjeljak nazvali za komentar, Vrkljan nam je detaljno pojasnio zbog čega se ne želi odazvati pozivu, no nakon što smo ga pitali smatra li da su studenti koji se obučavaju za mogući angažman u bolnici sposobniji od sveučilišnog profesora, kao što je on, Vrkljan je povukao sve što je do tada rekao i odbio dati komentar.

Zvali smo i psihijatra Petrova te Reinera, no nisu nam odgovorili na poziv.

I dok liječnici političari nastavljaju sjediti u saborskim klupama u zagrebačkoj Areni u ponedjeljak su počele pripreme za prijem bolesnika s Covidom-19. Tijekom dana bit će postavljeno 400 ležajeva, a po potrebi kapaciteti će se povećavati.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više