Novosti

Kronika

Црнa кoпривничкa нoћ

Meђунaрoдни дaн сjeћaњa нa жртвe хoлoкaустa oбиљeжeн у Koпривници: С 22 нa 23. српaњ 1941. гoдинe je 350 кoпривничких Жидoвa oдвeдeнo у кoнцeнтрaциjски лoгoр Дaницa

1ezcqovesavz39ogjfd03ug8lep

Sjećanje na pogrom - Koprivnica

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, komemorativnim skupom obilježen je na koprivničkom Spomen-području Danica i Židovskom groblju. U službenom programu komemoracije koju je organiziralo Udruženje antifašističkih boraca Grada Koprivnice (UABA), učestvovali su funkcioneri Grada Koprivnice na čelu s gradonačelnikom Mišelom Jakšićem (SDP), učenici i učenice ‘Đuro Ester’, Mira Relić Volfenson u ime Židovske zajednice Koprivnica, predstavnici Muzeja grada Koprivnice i građani. Nakon polaganja vijenaca i lampiona, uslijedili su prigodni govori učesnika komemoracije.

- Hvala što ste se i ove godine odazvali da zajedno obilježimo međunarodni Dan sjećanja na žrtve holokausta i sprečavanja zločina protiv čovječnosti, a sve sa ciljem da se zločin i stradanja više nikad ne ponove. Danas je dan sjećanja na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata i obilježava se 27. siječnja diljem Evrope s posebnim naglaskom na obrazovanje mladih generacija - istaknuo je Rade Prosenjak, predsjednik UABA Grada Koprivnica. O Holokaustu, njegovim uzrocima i posljedicama, nešto više rekao je povjesničar koprivničkog gradskog muzeja Dražen Ernečić.

- Prva žrtva holokausta u Koprivnici bio je liječnik dr. Željko Selinger koji je odveden u logor Danica 25. travnja 1941. gdje je bio premlaćen te početkom kolovoza otpremljen u Jasenovac gdje je ubijen. Holokaust za cijelu koprivničku židovsku zajednicu dogodio se 22. na 23. srpanj 1941. godine kada je gotovo 350 koprivničkih Židova odvedeno u koncentracijski logor Danica, a već sutradan vlakom u tek otvoreni logor Jasenovac. Nakon tog su bili odvođeni u Aušvic, Loborgrad i ostale logore. Međunarodni dan holokausta 27. siječnja obilježava se od 2005. godine odlukom UN, a obilježavanje je pokrenuo njemački predsjednik Roman Herzog 1996. godine u spomen na ulazak Crvene armije u koncentracijski logor Aušvic - Birkenau 1945. godine i oslobođenje preživjelih logoraša - ispričao je Ernečić.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više