Novosti

Kronika

Stambeno nezbrinjavanje

Iz Središnjeg državnog ureda kažu da realizacija obnove kuće ili dodjele stana ne ovisi samo o mjestu na listi, nego i o izdvajanjima iz državnog budžeta. Koliko se zapravo izdvaja, pokazuje gomila neriješenih slučajeva

6b3hbhnj03xchoibg6utr7vzinl

Na listi za najam u 2016. godine bilo je 2.339 zahtjeva, a riješena su 92  (foto Marko Lukunić/PIXSELL)

Rješavanje zahtjeva za stambenim zbrinjavanjem i prošle je godine proteklo u znaku nestašice novca, što je bila najveća prepreka ‘skraćivanju’ lista koje formiraju državni uredi po županijama. Potvrđuju to i iz Središnjega državnog uredu za obnovu i stambeno zbrinjavanje, SDUOSZ-a: ‘Realizacija stambenog zbrinjavanja ne ovisi samo o poziciji podnositelja zahtjeva na izvršnoj listi prvenstva, već ovisi i o slobodnim stambenim jedinicama u vlasništvu RH na području za koji je podnesen zahtjev, odnosno o financijskim sredstvima u državnom proračunu osiguranim za tu namjenu.’

Po modelu E, kojim se građevinski materijal daruje za izgradnju i obnovu privatne kuće, od 3.430 zahtjeva njih ‘čak’ 150 je dobilo rješenja

Kako navode odgovorni u tom tijelu, planom je predviđeno više oblika stambenog zbrinjavanja. Prema modelu A/C toga plana, kojim se obiteljska kuća ili stan u državnom vlasništvu daju u najam, na listi prvenstva lani je bilo 2.339 zahtjeva, a županijski državni uredi izdali su samo 92 rješenja o pravu na stambeno zbrinjavanje. Za model B, kojim se oštećena obiteljska kuća obnavlja darovanjem građevinskog materijala, na lanjskoj su listi bila 153 zahtjeva, a izdana su svega 22 rješenja. Zahtjev za stambenim zbrinjavanjem po modelu D, odnosno kroz darovanje građevinskog zemljišta i građevinskog materijala zaprimljen je za 254 slučaja, no izdana su samo četiri rješenja. Nešto je bolje bilo sa zahtjevima po modelu E, kojim se građevinski materijal daruje za izgradnju i obnovu privatne kuće, pa je tako od 3.430 zahtjeva njih ‘čak’ 150 dobilo rješenje.

Što se pak tiče zahtjeva za stambenim zbrinjavanjem bivših nosilaca stanarskih prava - čiji zahtjevi zakonski ne podliježu bodovanju i uvrštavanju na liste prvenstva - lani su uredi državne uprave izdali 105 rješenja, a neriješena su ostala 2.443 zahtjeva. Središnji državni ured uključen je i u Regionalni program stambenog zbrinjavanja (RHP), koji je osmišljen s ciljem trajnog rješavanja stambenih potreba najugroženijih kategorija izbjeglih i interno raseljenih osoba. U Uredu ističu da se putem šest odobrenih potprojekata Programa, do kraja ove godine planira zbrinuti ukupno 328 obitelji izbjeglica, povratnika i bivših nosilaca stanarskog prava.

Vezano uz drugostupanjske postupke i statusna prava, u SDUOSZ-u kažu da se kontinuirano provode upis i evidencija rješenja ureda državne uprave u županijama i Gradu Zagreba po pitanju revizija statusa i zahtjeva za utvrđivanjem povratničkog statusa, pa su tako u 2016. godini evidentirana ukupno 63 rješenja. Nadalje, Ured je od ukupno 15 slučajeva donio 14 drugostupanjskih rješenja vezanih uz prognanički, povratnički i izbjeglički status. Kad je pak o obnovi riječ, iz 2015. godine preneseno je 375 slučajeva, što je lani ‘nadopunjeno’ s još 138 ‘novih’: sveukupno je riješeno njih dvije stotine, a ostali bi to trebali biti u ovoj godini.

Na početku prošle godine, Središnji je ured imao i 1.143 slučaja za stambeno zbrinjavanje, a u mjesecima koji su uslijedili pristiglo ih je još 357. Drugostupanjska su rješenja izdana za 1.139 slučaja, pa su potkraj godine bila još 362 neriješena. Donesena su i dva drugostupanjska rješenja vezana uz ‘šutnju’ upravnih organa, pa su brojke u tom dijelu donekle prihvatljive: od ukupno 1.520 naslijeđenih i 510 ‘novih’ žalbi na prvostupanjska rješenja, lani je riješeno njih 1.354, a preneseno je 676.

Kad je o Regionalnom stambenom programu riječ, valja svakako podsjetiti i na važnost SNV-ova projekta ‘Umrežavanje lokalnih koordinatora kao potpora projektu RHP-a’, u sklopu kojeg je osam lokalnih koordinatora od lanjskog januara do decembra uspjelo obraditi ukupno 343 slučaja. Za još 86 osoba nije poznato mjesto sadašnjeg prebivališta.

- Riječ je o ljudima koji su zahtjev za stambenim zbrinjavanjem podnijeli u Hrvatskoj, ali su u međuvremenu promijenili mjesto prebivališta, a tu promjenu nisu registrirali u nadležnim državnim službama - kaže voditeljica ovog projekta i pravne službe SNV-a Tatjana Vukobratović Spasojević, koja smatra da će ista projektna inicijativa biti nastavljena i ove godine.

- Lokalni koordinatori pomagali su uredima državne uprave uglavnom u postupcima kompletiranja zahtjeva za stambenim zbrinjavanjem, i to pružanjem podrške prilikom ishodovanja dokumenata iz Srbije ili BiH te službenog prevođenja inozemnih dokumenata na hrvatski. Isto tako, obavljali su i terenske provjere te ustvrđivali imovinsko stanje podnositelja zahtjeva ako je to bilo potrebno - kaže Emina Đurašević, koordinatorica SNV-ova projekta za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju.

Zahvaljujući RHP-u i SNV-ovoj podršci, najviše je slučajeva riješeno u Karlovačkoj županiji (81), slijedi Sisačko-moslavačka (61), pa Šibensko-kninska (46). Nebojša Rađenović, koordinator zadužen za dio Ličko-senjske i Zadarske županije, riješio je 38 slučajeva. Sveukupno su u Zadarskoj županiji riješena 33 slučaja, u Ličko-senjskoj 29, a Splitsko-dalmatinskoj 14.

- U Donjem Lapcu troje će se ljudi uskoro useliti u stanove, a toga će ove godine biti još, s obzirom na to da će se obnoviti i jedna zgrada u Srbu, za što je već sređena ‘papirologija’. I u Zadarskoj je županiji na papiru riješeno

sedam-osam slučajeva, ali se čekaju sredstva - kaže Rađenović, koji ističe dobru suradnju s nadležnima u Ličko-senjskoj županiji, ali smatra da s onima u Zadarskoj ima još dosta prostora za napredak. Posebno se osvrnuo na veliku pomoć koju mu u radu pružaju lokalni dužnosnici srpske nacionalnosti.

- Trebao sam izvršiti provjeru jednog doseljenika iz BiH koji je živio u Udbini; nazvao sam zamjenika Općine Milana Uzelca i to je bilo provjereno u jednom danu - zaključio je Rađenović.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više